Lokakuun Mikrobitin luettuani iski into hankkia mini note lähinnä analogisen musiikkitallenteiden digitalisointiin (ja siirto ulkoiselle kiintolevylle). Kun käyttää pöytäkonetta webbeilyyn, sillä aikaa C-kasettiaines siirtyy 1x rippausnopeudella minikoneeseen RCA-johdoitse (tiedän, täytyy ostaa USB-väyläinen ulkoinen äänilaite, esim. Griffin iMic USB Audio Interface)
Käyttöjärjestelmäksi tietenkin XP.
Mutta mitä oleellisia eroja näillä malleilla oikeastaan on kuin että 904-mallista puuttuu Bluetooth ja on edullisempi? Onko tässä kaikki oleellinen??
Käyttöjärjestelmäksi tietenkin XP.
Mutta mitä oleellisia eroja näillä malleilla oikeastaan on kuin että 904-mallista puuttuu Bluetooth ja on edullisempi? Onko tässä kaikki oleellinen??
Vastaukset 7
Vanhimmat
"Lokakuun Mikrobitin luettuani iski into hankkia mini note lähinnä analogisen musiikkitallenteiden digitalisointiin (ja siirto ulkoiselle kiintolevylle). Kun käyttää pöytäkonetta webbeilyyn, sillä aikaa C-kasettiaines siirtyy 1x rippausnopeudella minikoneeseen RCA-johdoitse (tiedän, täytyy ostaa USB-väyläinen ulkoinen äänilaite, esim. Griffin iMic USB Audio Interface)"
Eikö sulla ole moniajoa vai miksi sitä pöytäkonetta ei voi käyttää hommaan?
minäkin ihmettelen. Taitaa pöytäkoneessakin olla se "tietenkin xp", kun ei noita voi tehdä yhtä aikaa? Normaalissa pöytäkoneessahan on webbeilyn ohessa tehoa vapaana paljon enemmän kuin miniläppäristä irtoaa kokonaisuudessaan. Tai pitäisi olla, jos asiat on kunnossa.
sekä Partolan Verkkokaupassa että Satakunnankadulta Anttilaan; kummassakaan yrityksessä ei ollut esillä eee-sarjan koneita. (kova kysyntä?)
Myönnettäköön yllättyneeni itsekin, etteivät nykyiset normikannettavatkaan mitään auton takalasin kokoisia laitteita olekaan, vaan aika lailla vastaavankokoisia kuin vanha sähkökirjoituskoneeni, jonka hävittämistä olen tässä pohtinut.
Nim. koko ikänsä pöytäkonetta (1998-) käyttänyt, kiitos kommentoineille kommenteistaan.
(ei Linuxia, riittää minulle, kun Maximum heittää ruutuun tavan takaa FSCK-herjaansa. Muutoinkaan mikään vähemmän suosittu vaihtoehto ei kelpaa ATK-alalla, kuten "Tikkarimiehen" pokkarikamerassani videokuva on aina .mov-muodossa. Meinaan, että nuo 1990-luvun Quick Time Apple -konsernin .pic -kuvatiedostot saavat aina aikaan näyttöohjelman kaatumisen ja se on raivostuttavaa. Myöskään 1990-lopun CD-ROM-ohjelmisto ei toimi, sillä uusi Quick Time ei ole alaspäin yhteensopiva; kirotut vähemmistödatajärjestelmät!!!!!!!)
..voit käyttää edes jotenkin toimivaa windowsia, vai oletko niin tyhmä että luulet että microsoft olisi tehnyt sörsseliinsä mitään parannuksia ilman kilpailun pelkoa?
...voittajaksi selvisi kone, mikä mahtuu kahvilan pöydälle sämpylän ja kahvikupin lisäksi. Jäi vielä epäselväksi, mitä sillä koneella tehtiin ja oliko edes käynnissä koko vehje.
Joten ihmettelen saamaasi ajatusta: hankkia mini note lähinnä analogisen musiikkitallenteiden digitalisointiin (ja siirto ulkoiselle kiintolevylle).
Tämän vastauksen kruunaa toteamus, että en tiedä vastausta kysymykseesi, mutta viestin lähettämistä helpottaa, että en näytä tyhmemmältä kuin edellisetkään vastaajat.
Sattumalta tsekkasin tämän threadin koska olen itsekkin kiinnostunut miniläppäreistä. Repesin useasti keskustelun vastauksille vaikkeivät minua ellättäneetkään :D Vastatkaa perkeleen nörtit siihen kysymykseen ja lopettakaa se tiedolla päteminen!!!!
ja 904:sessa on huonompi prosessori