oireita??

Heippa..olisin kysellyt että tiesikö joku teistä jo enne plussausta että on raskaana..siis selkeistä oireista ja enne kuin kuukautisten olisi edes pitänyt alkaa? Meillä ensimmäinen lapsi tuli tekemättä ja vahingossa enkä paljoa oireita tietänyt tarkkailla..mutta jospa nyt..oltiin torstaina miehen kans ja seur pvänä oli alaselkä ja vatsa kipeä, hieman menkkamaista kipua..mutta laskelmien mukaan mun ovulaatio ei ois ollu vielä..(oli 8 pvää viimosten menkkojen alkamisesta)...sitten, oli 12 päivää menkkojen alkamisesta ja kolmannella kerralla 14 päivää..kun siis oltiin..ja sillon 14 päivänä enne kun oltiin yhdessä, oli menkkamaista kipua ja seur pvänä taas hieman..mietin vaan että onkohan tää nyt vaan koriven välikipua, ovulaatiokipua vai voisiko olla niin ihanasti että se on jtn...kiinnittymiskipua..kun en tiiä ja josko joku viisaampi minua valaisisi..tiedän ja uskon että suurin osa teistä ei ole tuntenut mtn selkeetä..mut jos joku.. :)
Juu, kyllähän se parin vkon päästä selviää mut arvatkaa vaan jaksaisinko odottaa;)
7697
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

moikka. meillä minä en niinkään uskonut raskauteeni mutta mies tiesi jo noin kaksi viikkoa ennen plussaa että olen raskaana kun kuulemma rinnat kasvoi ihan silmissä ja mielialat alkoi heitellä ihan älyttömästi. kokoajan olin kärttyinen. itsekkin sitä pohdin mutta en niin vakavasti vaikka lapsi todella toivottu olikin ja ekalla yrittämällä onnasi. Oli mulla kyllä rinnat niin pirun kipeät jo pitkään ennen plussaa että kävi raskauden mahdollisuus mielessä mutta en sanonut ääneen, jos sitten ei olisikaan ollu. eli kyllä meillä tiedettiin näistä oireista ainakin. tietty kaikilla erilaisia.

Äänestä

että joku tääl sanoo et Joo,mulla oli melkein samaa..sit ootin 2 viikkoo ja olin raskaana. jos et malta oottaa kahta viikkoa,ni mitäs voit tehä asialle?? tehä testi vaik viikon pääst,ja sit kysellä tääl "hei,testis ei oo ku yks viiva,voinko silti olla raskaana??tai :testis on kaks viiivaa jo nyt..enkai viel voi luottaa testiin??voinko??"halooooo hei..miettikää nyt joskus itte jotaa enneku tänne heti tuutte kyselee. aiemmin tääl oli viestejä mitä oli hauska ja mukava lukea,nyt tuntuu et päivä päivältä vaan yksinkertasemmat kyselee kaikkea dorkaa..

Äänestä
  • katkerako olet vai mikä on??En vaan jaksais odottaa sitä kahta viikkoa että sen testin voin tehdä ja siks kyselenkin..tiedän kyllä juu ihan vallan hyvin sen että vaikka joku täällä sanoiskin että juu samat oireet oli,niin testihän mun on silti tehtävä..tai että jos testissä ei ole viivaa niin teen testin pian uudelleen..tai jos on viiva niin olen raskaana tai sitten heittää elimistössä pahasti;)kunhan nyt kysyin, eikä siitä tarvitse itteensä ottaa, eikös?

    Äänestä

Mä oon tuntenu ovulaation selvästi jo pitkään, ja kun raskaus alkoi, ovulaatiokivut oli monin verroin normaalia kovemmat, oli ihan pakko istua alas ja puhaltaa. Mitään muita oireita ei ollu mulla, tai oli, mut niitä on ollu niin usein etten oo enää aikoihin kiinnittäny huomiota.

Kun menkat oli jotain päiviä myöhässä, kummipoikani äiti kysyi, kannattaisko mennä kotiin apteekin kautta. "enhän mä raskaana oo, tää on ihan normaalia..." ja niin olinki ja nyt tosi onnellinen =) Eka ultra takana, missä kaikki todettiin olevan hyvin!

Testiä en juossu heti tekemään, koska mulla on ollu parin vuoden yrityksen jälkeen tasan puolen vuoden välein kierron muuttuminen, on aina menny pari päivää puoleen tai toiseen. Ja edelliset oli just neljä päivää myöhässä. Turhautti jatkuva testien tekeminen! Ainahan se on vaan nega!

Mulla on ollu pillereitten lopettamisen jälkeen aina kierron puolesta välistä menkkojen alkuun tissit kipeet, ja lapsesta asti on pientä huippausta jos nousen vaik lattialta liian nopeesti ylös. Sen takia en kiinnittäny oireisiin nytkään huomiota sen enempää. Joku on joskus sanonu, et ne voi yhtä hyvin olla pms-oireita.

Mut se mikä meillä laitto tärppäämään, oli aivan varmasti täydellinen luovuttaminen! Vaikka mukamas on luovutettu jo aikoja sit, mut nyt se oli todellista (lääkäriaika varattuna). Oletettiin ettei mitään tapahdu ilman pientä apua. Ja niin se sieltä tuli!

Ota rennosti ja keskity kaikkeen muuhun, se tulee kyllä kun on tullakseen. Kliseeltä kuulostaa, mut sit kun sitä vähiten odottaa...

Tsemppiä ja mukavaa syksyä =)

Äänestä
  • Me ollaan nyt vasta viime kk jälkeen jätetty ehkäisy pois..ollaan käytetty kondomia, ei pillereitä enää vuoteen..
    noh, en ole aikasemmin ainakaan tietääkseni tuntenu keskivaiheilla mtn kipua, mutta esim tänään oli niin isot menkkamaiset kivut että hyvä etten itkeny..viime kk alkamispäivästä on tänään 16 pvää... ja on ollu kipuja myös eilen..ja ollaan oltu kyllä yhessä ennen tätä....aaaargh, toivottavasti on nt heti tärpänny koska minähän en jaksa odottaa jos tulee pettymyksiä;)

    Äänestä

5 kuukauden yrittämisen aikana olin joka kerta varma raskaudesta... Mutta nyt tässä kierrossa olin jo viikko ennen mankkojen alkua erittäin tyyni ja rauhallisin mielin enkä jossitellut vaikka oireita oli. Ennen ne oli kuviteltuja ja tyypillisiä menkkaoireita, mutta nyt jotenkin otin asian ihan eritavalla... En osaa selittää, kai joku ymmärtää :D Eli se jossittelu ja toivominen vaihtui rauhallisuuteen enkä edes ajatellut asiaa ennen kuin menkat olivat muutaman päivän myöshässä ja tein testin.

Plussatuulia sinulle ja kaikille muillekin!

Äänestä
  • Heip.

    8 kuukautta yritimme vauvaa, en ole eli kahdeksannesta kierrosta tärppäsi. voin sanoa, että minulle oli suuri yllätys, että testi näytti plussaa..en vaan jotenkaan uskonut, eikä mulla mielestäni mitään selkeitä oireitakaan ollut...nää on vaan näitä juttuja, että ei voi oikeen sanoo mitään.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


malttamaton...... kirjoitti:

Heippa..olisin kysellyt että tiesikö joku teistä jo enne plussausta että on raskaana..siis selkeistä oireista ja enne kuin kuukautisten olisi edes pitänyt alkaa? Meillä ensimmäinen lapsi tuli tekemättä ja vahingossa enkä paljoa oireita tietänyt tarkkailla..mutta jospa nyt..oltiin torstaina miehen kans ja seur pvänä oli alaselkä ja vatsa kipeä, hieman menkkamaista kipua..mutta laskelmien mukaan mun ovulaatio ei ois ollu vielä..(oli 8 pvää viimosten menkkojen alkamisesta)...sitten, oli 12 päivää menkkojen alkamisesta ja kolmannella kerralla 14 päivää..kun siis oltiin..ja sillon 14 päivänä enne kun oltiin yhdessä, oli menkkamaista kipua ja seur pvänä taas hieman..mietin vaan että onkohan tää nyt vaan koriven välikipua, ovulaatiokipua vai voisiko olla niin ihanasti että se on jtn...kiinnittymiskipua..kun en tiiä ja josko joku viisaampi minua valaisisi..tiedän ja uskon että suurin osa teistä ei ole tuntenut mtn selkeetä..mut jos joku.. :)
Juu, kyllähän se parin vkon päästä selviää mut arvatkaa vaan jaksaisinko odottaa;)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu