Sähköpostiapua

Moikka

Kirjoitin juuri kaverilleni tosi pitkän mailin ja lisäsin siihen kuvan liitteeksi. Kuvan lisäämisen jälkeen päätin oikolukea tekstin ja varmuuden vuoksi kopioin tekstin muistiin, en tietenkään lisänny sitä mihinkään tekstitiedostoon! Oma moka.
Sit kuitenkin kesken oikolukemisen tuli sähkökatko ja kone siin sitten sammui........
Löytyykö muistiin talettamaa tekstiä vielä jostain? Sähköpostini ei talleta luonnoksiin maileja lainkaan!!!

Auttakaa minua!!!!!!
6271
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Teit siis siten, että hiirellä napsautit tekstiä, ja painoit "kopioi", etkä liittänyt tekstiä mihinkään? Tässä tapauksessa joudun ikäväkseni ilmoittamaan että kirjoittamasi viestin saa takaisin vain kirjoittamalla se uudestaan.
Osan ottoni :o(

Äänestä
  • Kai se sit on pakko.
    Ajattelin vaa jos jostain ohjauspaneeli->joku->taas joku->täältä olis löytynyt joitain ali-ali-ali-tiedostoja tai polkuja tai jotain, mut ilmeisesti sitten ei.

    Sit vaa aletaa näpyttelee uudestaa ja kulutetaan taas seuraavat puoltuntia kirjoittamiseen, kun koulutehtäviäkin pitäisi näin vapaapäivänä rustailla!

    Äänestä

sanoisi, mennyt on, ei tule takaisin.
Vähän myöhäsitä nyt, mutta työpöydällä kannattaa
pitää temppi.txt tms. johon AINA kopioi ja tallettaa
tällaiset jutut ettei käy näin.
Tällälailla olen säästynyt varmaan tuntien kirjoitustyöltä kun jotain häikkää on ollut.

Pitkät sähköpostit kannattaa kirjoittaa suoraan
muistiolla (ja painella välillä CTRL-S)josta sitten siirtää vasta valmista postiin.

Äänestä
  • ...takia? Saahan ne viestit tallennettua luonnoksina ...

    Äänestä

  • ...ihmeen... kirjoitti:

    ...takia? Saahan ne viestit tallennettua luonnoksina ...

    Eikö köydy mitään kikkaa, jolla saisi sähköpostiin kirjoitettavaa tekstiä tallentumaan määrävälein (esim. 3 tai 5 min.)ihan automaattisesti jonnekin tiettyyn paikkaan, josta sen tarpeen vaatiessa voisi kaivaa esiin. Jotenkin mulla on sellainen 'syyhy', että olisin joskus jostakin lukenut tällaisesta. Vai onko vain kaunusta unta?

    Äänestä

Tämä on tyly teksti, mutta muista koko elämäsi ja kerro muillekin.

Atk:ssa pätee yksi ja ainoa laki:
Jos joku voi mennä pieleen, niin se menee ihan varmasti!!

Eli jos jotain kirjoitat, mailia tms. niin tee se ensin Muistiolla Käynnistä / Apuohjelmat / Muistio
tai Wordbadilla: Käynnistä / Apuohjelmat / Wordbad
ja tallenna se koneelle, haluamaasi kansioon.
Sen jälkeen avaat sen mailin, kopiot tai laitat liitetiedostona.
Mutta tuo siis AINA kun teet jotain pidempää, aikaa vievää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pitkä stoori kirjoitti:

Moikka

Kirjoitin juuri kaverilleni tosi pitkän mailin ja lisäsin siihen kuvan liitteeksi. Kuvan lisäämisen jälkeen päätin oikolukea tekstin ja varmuuden vuoksi kopioin tekstin muistiin, en tietenkään lisänny sitä mihinkään tekstitiedostoon! Oma moka.
Sit kuitenkin kesken oikolukemisen tuli sähkökatko ja kone siin sitten sammui........
Löytyykö muistiin talettamaa tekstiä vielä jostain? Sähköpostini ei talleta luonnoksiin maileja lainkaan!!!

Auttakaa minua!!!!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu