saako lestadiolainen seurustella "ei lestadiolaisen" kanssa?
seurustelusta
tietämätön
231133
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Periaatteessa sitä ei hyvällä katsota, mutta eiköhän ihmiset itse omat päätöksensä elämästä tee, enemmän tai vähemmän painostettuina....
tuttavapiirissäni on monta, jotka eivät ole tahto-
neet sitoutua kristillisyyteen. Seurustelen heidän kanssaan aika paljon. Jos taas on kysymys
avioliittoon tähtäävästä seurustelusta, on hyvä muistaa, ettei lestadiolaisuus ole kieltojen tai käskyjen kokoelman tutkimusta. Asiat mietitään hyvän omantunnon kannalta. Toki joskus saattomiesten kanssa pohdiskellen.
negatiivista, että uskovaiselta seurustelukumppanilta voi mennä oma usko, toisaalta taas toinen, ei-vl saattaa ymmärtää uskomisen asian ja saada parannuksen armon.
Itse pidän sitä huonona asiana. Kun toinen vaeltaa valkeudessa ja toinen pimeydessä.
Että uskovainen seurusteli epäuskoisen kanssa, ja tämä nainen käsitti sitten uskon omalle kohdalleen, ja sanoi heti kihlauksen irti.
Ja niinhän onkin ettei epäuskoisen kanssa ole terveellistä avioitua, tosin on paljonkin jotka noin tekevät..
Se sopii Uskovaiselle Naiselle muttei Miehelle.
Jos uskova mies avioituu epäuskoisen naisen kanssa, niin ainakin ero on 90% varma,jollei kokonaan mahdoton.
Taas naisten kohdalla se vain terästää liiton kestävyyttä;jopa nekin jotka Huoraliitoksi kutsutaan.
"Jos uskova mies avioituu epäuskoisen naisen kanssa, niin ainakin ero on 90% varma,jollei kokonaan mahdoton.
Taas naisten kohdalla se vain terästää liiton kestävyyttä;jopa nekin jotka Huoraliitoksi kutsutaan."
Voisitko hieman valoittaa miksi juuri noin?
Siihen voi vaikuttaa se että Raamattu puhuu vain Miehistä "melkein" es:avioerokin kuvataan miehelle luvalliseksi ,vaimot siinä ovat vain Huoraavina osapuolina.
Tai sitten että uskovainen nainen on uskollinen myös uskottomalle miehelleenkin, no ainakaan ei eroa, ja yksi pointti on tuo sänkykamari jynkytys, siinä voi itsekukin käyttää Jumalan suomaa mielikuvitustaankin, uskoton vaimo kun ehkä joutuu tiukille, maatessaan miehensä kanssa.
Uskoton vaimo voi kostaa pienimmätkin virheet joita uskovainen mies sattuu tekemään.
Ja varmaankin tuo raamatun Miesenemmistö vaikuttaa myöskin, ehkä kaiken eniten, koska olen nähnyt uskovien naisten voivan ethdä melkein mitä vaan ,mutta samoista tekosista uskovainen mies joutuu koville, myös seurakunnassaan.
vakas ?
Itestä se on kiinni ei uskonnosta, mutta harvon onnistuu niin ettei toinen "kiellä uskoo" tai toinen "tuu uskoon". Mut voi onnistuu kuten mun vanhemmilla jotka on ollu naimisis 23v vaikka isä ei oo lestadiolainen ja äiti on aina ollut ja on edelleen.
Pitää olla valmis hyväksymään monia uskovalle tärkeitä asioita. Lapset ovat Jumalan lahja. Meillä ei ehkäisyä sallita. Alkoholin käyttö ei ole sallittua. TV:tä emme katsele. Sieltä synti niin helposti tarttuu. Avioliitto on pyhä asia. Ero ei ole Jumalan tahdon mukaista.Perhe ja uskovat ystävät ovat tärkeimpiä asioita meille.
"Meillä ei ehkäisyä sallita. Alkoholin käyttö ei ole sallittua. TV:tä emme katsele."
En ole lestadiolainen, mutta seurustelen lestadiolaisen kanssa (el). En tiedä kuinka paljon elämäni muuttuisi jos menisin hänen kanssaan naimisiin sillä ainakin tuohon sinun listaasi verrattuna ei mikään muuttuisi. Ehkäisyä käytämme jo nyt, alkoholiakin silloin tällöin ja telkkareita löytyy poikaystäväni perheestä useampia. En sitten tiedä kuinka paljon vl- ja el-tavat eroaa toisistaan vai onko perhe vain nimellisesti lestadiolainen.
"TV:tä emme katsele. Sieltä synti niin helposti tarttuu." Miten mahtaa olla sitten teillä internetin käyttö??? Meillä ainakin, jos vertaa TV:tä ja nettiä, niin minä ainakaan en löydä syntiä TV:stä, jos vertailukohtana on netti.
Eräs tuttu on hankkinut TV:n ja videot ja on omasta mielestään tehnyt oikein poistattaessaan molemmista viritinosat, jotta hän ei voi katsoa TV:tä. Kuitenkin hän töissä nauhoittaa ohjelmia videolle ja sitten katselee kotona, aika ovelaa!
Ei tarvitse maksaa TV:n käyttömaksua ja on samalla hyvä ihminen muiden uskovaisten silmissä.
Aikamoista itsensä pettämistä. "Kadehdi en niitä, jotka luotuja on kaksoiselämään"
tais kyseessä olla vl ei el. vl on tv, alkoholi... kiellettyy!!
Kyllä kyseessä on el.
Valehtelet ihan Julkisesti!
Perhe ja uskovat ystävät ovat tärkeimpiä asioita meille.
Joka ei vihaa! no Tokkiinsa tärkeitä, mutta tärkeysjärjestyksessä toisena!
"Ero ei ole Jumalan tahdon mukaista" Ja tässä tämä valhe...
Eikö olisi aika ethdä parannus vääristäopetuksista?, no eihän uskovaista saisi millään rasittaa, mutta kun sanotaan että NÄIN SANOO muka RAAMATTU...
Raamatussa Jumalan Poika lupaa juuri erota, ja selittää syytkin siihen.
Olisin itsekkin hyväksynyt tällaisena, mutta juuri tuo että se olisi totuus ,niin sanoin totuuden ja sanon vieläkin.
SAA EROTA.
Jotta lopatappa se valehteleminen, ja puhu lähimmäisesi kanssa TOTUUTTA.
lestadiolainen ja eräs toinenkin jonka tunnen käyttävät kyllä alkoholia, katsovat (kai) TV:tä, käyvät baareissa jne... muutenkin viettävät ns.normaalia nuoren elämää!
Juu, kyllä kuulostaa ihan VL:ltä *hihhih*
Siinä tapauksessa hän voi olla vl mikäli hekin ovat alkaneet käymään Jällivaarassa jouluisin. Toisaalta miksi hän sanoo olevansa el jos onkin oikeesti vl??? Ilmeisesti on niin etteivät kaikki el:llät ole tavoiltaan identtisiä.
"Valehtelet ihan Julkisesti!"
-eihan han valehdellut, vaan KYSYI etta saako vl seurustella ei vl:n kanssa! etko tieda valehtelun ja kysymyksen eroa?
sori sori, nyt minulle tuli kommahdys! :)
Pitää olla valmis hyväksymään monia uskovalle tärkeitä asioita. Lapset ovat Jumalan lahja. Meillä ei ehkäisyä sallita. Alkoholin käyttö ei ole sallittua. TV:tä emme katsele. Sieltä synti niin helposti tarttuu. Avioliitto on pyhä asia. Ero ei ole Jumalan tahdon mukaista.Perhe ja uskovat ystävät ovat tärkeimpiä asioita meille.
En lukenut SORIA kun vastasin edelliseen.
elämisen keskeisintä asiaa, eli uskomisen kysymyksiä, yhdessä rukoilemista tai syntien an-
teeksiannon julistamista! Ja juuri ne ovat yhteyden asioita. Enpä suosittele uskovaisen ja epäuskoisen aviota.
Se on helppo syntiin langeta! Mutta kun he ovat lestadiolaisia niin heillä voi sisimmissään olla paha olo kun tekevät tietäen vastoin Raamattua. Heidän puolestaan varmaan moni rukoilee, että tulisivat synnintuntoon ja saisivat kokea parannuksen armon, jättäisivät syntielämän.