Onko RY seuroissa Jumala läsnä

Alussa veisataan, saarnamies paukuttaa muutamat tunnetut typerät fraasit, veisataan taas ja sit lähetään.
Onko tuo mistään kotosi. Onko mukamas Jumala läsnä?
Kyllästyny nuori.
4280
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

muistan lapsuuteni aikana erään miehen josta yritettiin tehdä puhujaa,oli oikein kiusallista istua ja kuunnella kun siitä ei tullur yhtikäs mittään.Välillä hän nauroikin ja yritti puhua asioista josta hänellä ei näyttänyt olevan harmaata aavistusta,ei tuu tuohesta takkia eikä vanhasta pappia.

Äänestä

ensin lauletaan yhdessä virsu tai laulu. Puhujaveli puhuu Raamatusta ja selittää sitä. Sitten antaa syntejä anteeksi ja itsekkin saattaa pyytää ja taas lauletaan ja kerätään kolehtiakin ja sitten puhuu toinen puhujaveli ja selittää Raamattua ja saarnaa syntejä anteeksi sitten on kahvin ja yhdessä oloa.

Tulee niin hyvä olla.

Sitten on näitä eräitä, jotka järjestää näitä ihmekokouksia ja kaikenlaista show:ta ja se on pelleilyä.

2.Tim.4:3. "Sillä aika tulee, jona ei he voi terveellistä oppia kärsiä, vaan omain himoinsa jälkeen kokoovat itsellensä opettajat, että heidän korvansa syyhyvät,
4. Ja kääntävät korvansa pois totuudesta, ja turhiin juttuihin poikkeevat".

Matt.24:24. Sillä väärät Kristukset ja väärät prophetat nousevat, ja tekevät suuria ihmeitä ja merkkejä: niin että myös, jos taitais tapahtua, valitutkin eksytettäisiin.

Äänestä
  • Punkrock-vl-nuori

    Äänestä

  • Punkrock-vl-nuori kirjoitti:

    Ei kukaan ole väittänyt olevan parempi..:O jos sinulle tulee hyvä mieli tuosta ja toiselle siitä että käy seuroissa niin SO? tarviiko sitä riitaa alkaa haastamaan? jokaisella on vapaus tehdä sitä mitä ne haluaa, ja mielipiteitään jakaa ILMAN että tarvii alkaa haastamaan riitaa.. minun mielestä ainakin tällä joka puhu tästä

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


saarnamana kirjoitti:

Alussa veisataan, saarnamies paukuttaa muutamat tunnetut typerät fraasit, veisataan taas ja sit lähetään.
Onko tuo mistään kotosi. Onko mukamas Jumala läsnä?
Kyllästyny nuori.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu