M O T T O :

Rauhanpiippu(kuka polttaisi ka

Tässä on hyvä elämän motto kaikille mielipiteestä ja puolueista riippumatta: "Kaikki on joltain kannalta katsottuna oikein." Koittakaapa siis laittaa riita poikki (ja paskaa väliin,hehe...?) Jos näkökannoista väitellään, se ei ikinä lopu koska jokainenhan on jo sitä mieltä,että on itse "se joka on oikeassa". Tässä juuri tulee se suvaitsevaisuus; jokaisen pitäisi osata aavistuksen löysentää otettaan omasta mielipiteestään ja yrittää nähdä toistenkin kannalta. Suomessa asutaan vielä harvakseltaan muuhun maailmaan verrattuna,silti sietokykymme toisten ihmisten (koirineen ja kersoineen) läheisyyteen on selvästi huonompi, että kyllä tässä jokaisella on syytä astella peilin eteen ja opetella sietämään toistenkin olemassaolo,kuin oma ylevä itsensä. Astutaan esiin sieltä korvesta ja aletaan sietämään muutakin elämistä, niin on kaikilla parempi olla.

5

293

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • miten sen nyt ottaa

      motto oli ihan hyvä, mutta onko se mahdollista? aina tulee riitoja ainainen suvaitsevaisuus on mahdotonta jokaisen pitäisi huolehtia itsestään, ei ärsyttää, ajatella toistakin niin paljonkuin mahdollista

      • Rauhanpiippu(kukaan ei näköjää

        maailmassa mahdollista , miksei täälläkin? En pyytänytkään loputtoman paljon joustamista, vain sen verran että päästäisiin edes JOHONKIN tulokseen, minkä kanssa jokainen jotenkuten pystyisi elämäänkin.


    • mk (rauhanpiippu sauhuaa)

      "Suomessa asutaan vielä harvakseltaan muuhun maailmaan verrattuna,silti sietokykymme toisten ihmisten (koirineen ja kersoineen) läheisyyteen on selvästi huonompi."

      Taitaa olla juuri sen takia huonompi. No, ehkäpä suomalaisetkin tässä sukupolvien vaihtuessa ja väestön pakkautuessa kasvukeskuksiin oppivat elämään muiden suomalaisten kanssa. Hei, tuolla ulkona on tosiaan viis miljoonaa muutakin suomalaista ja olen kuullut että niistä osa olisi ihan mukaviakin!

    • Roadster

      Jos et ole huomannut niin kyllä niillä ihmisillä kumma kyllä on muuallakin erimielisyyksiä kuin Suomessa... (OHO?) Eli tuskin tämä koirakysymys vain siitä johtuu että jotkut olisivat takapajuisia ja jotkut toiset vielä takapajuisempia että haluavat luonnon kotiinsa.
      Sitäpaitsi eriävät mielipiteet herättävät keskustelua, ja vihantunteet erittävät adrenaliinia, lisäävät sydämentykytystä, mikä puolestaan edistää verenkiertoa. Lisäksi verbaalinen lahjakkuus kasvaa ja kyky selvitä eril. ongelmatilanteista. Siis itseasiassa kinastelu on terveellistä ja pistää vähän puhtia arkeen... Ja onhan se hyvä että osaa puolustaa asioita jotka kokee itselleen tärkeiksi. Maailma ei ole niin rauhallinen kuin voisi luulla. Eikä sen tarvitsekaan olla.
      Sitäpaitsi tekee hyvää meille koirakahjoillekin että saadaan muuta kirjoitettavaa kuin ainainen hännänheiluttajien korvien tai muiden ruumiinosien keskinäinen vertailu tai ihmettely että minkäslaista ulostetta se Petu tänään pyöräytti...

      • Rauhanpiippu sammuu(?)

        Kylläpäs kerroit uusia asioita mulle,en ole tullut ajatelleeksikaan!!! tarvii ehkä katsoa ainakin yhdet uutiset tällä vuosisadalla(?).. Arvasin, että joku minua älykkäämpi ottaa puheeksi jotain sotiin tai muihin konflikteihin viittaavaan maailmalla; "niissähän Suomi on niin rauhaisa ja hyvä maa". Vaan mitäpä tekemistä niillä on tavallisten kansalaisten yleiseen käyttäytymiseen ja yleisen siisteyden ylläpitoon, mistä on puhuttu? Ja mikä pakkoneuroosi on tuputtaa tuota: "on olemassa muutakin kuin koiran perävärkki", koiravihaajillehan se pitäisi sanoa! hehän eivät muuta osaa ottaa huomioonkaan,kuin koirien takaosat, näkevät varmaan untakin pelkistä paskovista takapuolista? Etupuoltahan koirilla ei heistä näytä olevan olemassakaan; täysiä fanaatikkoja,todellisuudentajukin tiessään. Koiraihmiset sentään osaavat ajatella muutakin ja ottaa huomioon asioiden eri kantit; olemmehan kuulleet kommentteja puolesta ja vastaan, mutta nämä yhdet vaan toistelee samoja, vain vastustuskantaisia satumaailmansa asioita. Koiraihmiset ainakin elävät tätä päivää ja oikeaa elämää mistä kakkaaminenkin on oleellinen osa, mutta monet täällä jossakin pilvilinnoissa,missä "mikään ei minua häiritse ja kaikki on juuri niinkuin MINÄ haluan olevan". Nämä asiat perustuu kaikkeen,mitä täältä olen lukenut,siksi tarjosin rauhaa,mutta eipä kelpaa näemmä..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      91
      2561
    2. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      88
      1496
    3. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1485
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      13
      1208
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      953
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      16
      930
    7. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      112
      841
    8. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      39
      838
    9. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      793
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      726
    Aihe