useaan kertaan leikatut?

"Pärssinen on jälleen joutunut sivuun tositoimista selkävaivojen vuoksi."
"Selkäni on operoitu kolmeen kertaan"

http://www.iltalehti.fi/jaakiekko/200810038371696_jk.shtml

Kuinka paljon näitä useaan kertaan operoituja on, jotka eivät ole saaneet helpotusta kipuihinsa? Tai kivut ovat vain pahentuneet?

Saako tästä aiheesta keskustella?
1238
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Terve!

Mulla on kulunut 4 kk selkäleikkauksesta ( ahtaumaleikkaus ristiluusta virtsaummen ja ulosteinkontinenssin takia ).

Ennen sitä ei ollut kipuja, jalkaa vain puudutti. Lekuri totes että on nikamamadaltuma, joka aiheuttaa puutumisen. Ei tehty silloin mitään. Poistettiin luuta, sanottiin että seur. päivänä rakko toimii, max. puolen vuoden sisällä.

Liikkuminen oli sitä ennen ok, olin mettäsavotassa jne.

Leikkauksen jälkeen tuli jäykkähalvaus vas. jalkaan ja kovat kivut. Lääkärit ei kommentoi millään tavalla kipuja, eivät anna lääkkeitä ( Panadol 500 mg / 1000 mg on ainoa, jota otan maximaaliseen kipuun, tabletti päivässä aiheuttaa mahakivun ) .

Ei oteta edes alaselän magneettia - vaan laitetaan kiireellisenä psykiatrille vedoten siihen, että eihän leikkauksen jälkeen ole kipuja! Ja eihän nyt ahtauma voinut aiheuttaa rakkohalvausta 2 vuoden ajaksi... Potilashan vain kuvittelee kivun ja teeskentelee jäykkähalvauksen. No, onneksi psykiatri oli eri mieltä, mutta se on kuin itikan pieru aavikolle. Ei merkitse lekureille mitään.

Fysioterapeutti on sitä mieltä, että oireet aiheutuvat uudesta ahtaumasta ja kuvaus olisi välttämätön. Lämpö - ja kylmätunto hävisi navasta alaspäin leikkauksen takia ja rakkohalvaus (=virtsaumpi), sekä ulosteinkontinenssi on vieläkin.

No, jospa ne jossain vaiheessa parantuis nuo rakko- ja suolihommat, mutta kivut harmittaa. Ja lääkäreiden välinpitämättömyys.

Uuteen leikkaukseen olisin valmis, jos se katsottaisiin välttämättömäksi. Tässä on yksi tapaus. Keskustelua lisää aiheesta.

Ja tätini mies on leikattu välilevyn pullistuman takia kerran, 2 kertaa poistettu arpikudosta. Kivut on niin järjettömät, että ei rajaa! Kipulääkkeitä yli maksimin, lääkärit ei kommentoi eikä tutki. Kivut pahentui leikkauksen jälkeen. Hän käy säännöllisesti kiropraktikolla.

Toivoisin kuitenkin, ettei kukaan linkittäisi mitään kansanparantaja - tai kiropraktikkojuttuja tähän viestiini vastauksena.

Kiitos aloittajalle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Missä he ovat? kirjoitti:

"Pärssinen on jälleen joutunut sivuun tositoimista selkävaivojen vuoksi."
"Selkäni on operoitu kolmeen kertaan"

http://www.iltalehti.fi/jaakiekko/200810038371696_jk.shtml

Kuinka paljon näitä useaan kertaan operoituja on, jotka eivät ole saaneet helpotusta kipuihinsa? Tai kivut ovat vain pahentuneet?

Saako tästä aiheesta keskustella?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu