Ostamani Handan digiboxi ei näy. Hakee ja löytää kaikki kanavat, mutta kuva on täysin ruudullinen ja pätkivä. Ääni kuuluu milloin kuuluu. Vanha boksi toimii, mutta välillä sekin tökkii, mutta ei näin paljoa kuin uusi boksi.
Tänään kävi kaapeliyhtiön mittamies tutkimassa signaalit muut mahdolliset häiriötekijät. Mitään ei kuitenkaan löytynyt. Syy on kuulemma huoneiston sisällä, mutta missä?
Vielä perustiedot, eli rivitalo asunto kaapelitaloudessa. Huoneistossa LexCom home jakoreititin. Niin ja kaikki kytkennät on oikein ja kokeiltu kaikkiin mahdollisiin ja mahdottomiin paikkoihin. Ja naapurissa, samassa rivitalossa, ko. Handan toimii moitteettomasti
Tänään kävi kaapeliyhtiön mittamies tutkimassa signaalit muut mahdolliset häiriötekijät. Mitään ei kuitenkaan löytynyt. Syy on kuulemma huoneiston sisällä, mutta missä?
Vielä perustiedot, eli rivitalo asunto kaapelitaloudessa. Huoneistossa LexCom home jakoreititin. Niin ja kaikki kytkennät on oikein ja kokeiltu kaikkiin mahdollisiin ja mahdottomiin paikkoihin. Ja naapurissa, samassa rivitalossa, ko. Handan toimii moitteettomasti
Vastaukset 10
Vanhimmat
Mittasiko kaapelimies huoneen tv-pistorasiasta vai mistä? Tuo lexcom-verkko ei ole parhaasta päästä tv-kuvan välittämiseen, joten on mahdollista, että vikaa on huoneiston sisälläkin. Jos tv-signaali on hyvä huonerasioilla, niin sitten boxissa voi olla virittelyn varaa.
kokeile vaihtaa ristikytkentätelineessä kytkentäkaapeli. On tullut vastaan Lexelin tehdastekoisia kaapeleita joissa surkea liitinkytkentä.
Myös ristikytkentä paneelissa olevassa antennijoatin modulissa voi olla vahvistussäätö liian isolla (tai pienellä), pikku meisselillä voi kokeilla... en nyt muista oliko se säätöruuvi modulin päällä vai edessä...
Kaikki ristiinkytkentäkaapelit on kokeiltu ja kaikkiin eri lähtöihin. Mittausmies nosti taloon tulevan vahvistintehon 72db:sta 78:aan. Ihmetteli kovasti ettei löytänyt sähkökeskuksesta vahvistinta. Sanoi kuitenkin että vahvistin on todennäköisesti juuri LexComin sisällä. Tämä ei enää kuulut kaapeliyhtiölle vaan taloyhtiölle.
Sen verran perehdyin LexCom käyttö- ja asennusohjeisiin, että tv-moduulissa on jonkinlainen vahvistussäätö. Löysinkin sen mutta en uskaltanut vielä kokeilla.
eräällä asiakkaallani on myös lexcomi jossa kaapeli-tv:n digikanavat eivät meinannut toimia. ruuvasin sitä lexcomin antenni modulin singnaali vahvistusta pienemmälle, sitten alkoi digipoxi pelittää.
säätö oli liian suurella. signaali oli liian paksua digiboxille, että sekoili.
sen huomasi ettei digikanavat näkyneet kunnolla kun antenni johto oli kiinni boxixxa, mutta sitten toimi kun pidin antennipistoketta n. 0,5cm päässä digiboxin liittimestä... kaikkea sitä oppii.
antenni signaalin pitäisi olla 65dB.
kaapeliyhtiön kaverit eivät ymmärrä näistä lexcomeista mitään, niiltä on turha odottaa asiantuntemusta.
Joo, mulla on sellainen muistikuva, kun tuossa noita meidänkin firmassa joskus rakennettiin noita lexcom-juttuja. Järjestelmä oli kai kallis kokeilu, eikä niitä toivottavasti kukaan enää suunnittele. Järjestelmä on tosi tarkka asennuksesta, eli vaikka naapurissa paritalossa systeemi toimii niin toisessa ei lainkaan, vaikka pitäisi olla identtiset kaapeloinnit..
ammattitaidottomiudesta mitä alalla esiintyy runsaasti.
Jos osaa asiansa ei ole ongelmia mutta mutta näin se menee että kun ei osaa on vika aina laitteissa.
Avaajalle vinkiksi kannattaa koittaa tv jakomodulista toista lähtöä lahtoportti voi olla rikki tietysti ensin onko toiminut ennen
Eli johdot on varmasti kytketty oikein ja ne kunnossa sitten onhan boxisi oikeaa tyyppiä varmasti ja singaali pitää tietysti mitata tv luota.
Suunittelen ja asennamme asuintalojen sähköjä ja antenniverkkoja, mutta yksi lexcomi on asennettu ja tuskin toista tehdään.Miksikö, no erillinen antenniverkko on varmatoiminen, eikä tarvitse kalliita palikoita tuupata keskusta täyteen. Mitään järkisyytä ei ole käyttää tietoverkkoa antenniverkkona.
lexcomi on kyllä paras rahastuskeino minkä tiedän..laitteet maksaa paljon ja sitten pitää olla vielä jotain erikoiskaapelia.. =D ja sitä säätöruuvia voi vääntää, ei se rikki mene ja todennäköisimmin signaali tulee liian vahvana, koska lexcomissa on oma vahvistin, eli muistaakseni vastapäivään väännät ruuvia.
Kävikö asentaja mittaamassa rasialta tasoja? jos ei, niin sanoisinko että huono palvelu.
Kiitos kaikille vinkeistä!!
Kokeilin säätää LexComin vahvistinta ja avot kuva parani!!!! Tosin piti lisätä vahvistusta?, mutta ihan sama, nyt näkyy.
säätö on tapauskohtainen...
tärkeintähän onkin se, että kuva pelittää hyvin.