Jos ajelee aamuyöllä tyhjillä kaduilla moitteettomasti ja sattuu poliisiauto perään niin miten yleistä on että poliisi pysäyttää ja tarkistaa paperit ja puhalluttaa ? Itselle kävi näin. Poliisi oli ystävällinen ja toivotti hyvää matkaa, joten ei siitä nyt mitään haittaakaan ollut. Onko muilla kokemuksia ?
liikenteessä yöllä
kluivertti
7705
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Vittumainen stressantunut poliisipartio pysäytti minut vapun jälkeisenä yönä pitkäksi aikaa kadunlaitaan Helsingissä. Kuntoni ja paperini olivat kunnossa, mutta partiolla ei. Naispolisilta puuttui virkamerkki. Oli muka jäänyt "laitokselle".
Rankkarit kirjoittivat tien keskellä ajamisesta vaikka olin kysynyt tilanteen alussa; mistä minua epäillään ja saanut vastauksen: ei mistään.
Mitä opin tästä. Aina kun poliisi pyytää minua esittämään ajo-oikeuteni tai henkilöllisyyteni toimin pyynnön muklaisesti ja pyydän poliismiestä esittämään virkamerkkinsä. Elämä opettaa, jos ei muuta niin hiljaa kävelemään ja lopuun saakka.
Minä pyydän tämän jälkeen DrugWipe-testiin, auton tekniseen tienvarsitarkastukseen ja sen jälkeen jos kaikki on kunnossa, toivotan hyvää päivän jatkoa.
Sitä saa mitä tilaa !!!!!
sulle survotaan kyttä mäk lite perseeseen
Olet oikein kerennyt nettiin bussipysäkkien hajottamisen välillä.
poliisin toimintamalli. Säälittävä luuseri olet.
Juu, kivasti jää rattijuoppoa, kortitonta, ym. promilleväestöä, narkkaria kiinni yöllisissä tarkastuksissa. Reppahousun kysyessä (inttäessä inisten) poliisilta (poliisiauto ja kaksi uniformuista poliisimiestä tai naista) virkamerkkiä kertoo se kyselijästä jo paljon.
Eikun promilleporukka aisoihin. Y e s! Kiitos poliisille hyvästä työstä.
Kunnon väestö ei reagoi hyvään poliisitoimintaan muuta kuin kiittämällä.
jakeluun. Kommentoin tota herkkänahkaista luuseripoliisia joka vetää herneen nenään pienestä suunsoitosta ja alkaa näyttämään valtaansa.
Minäkin kiitän poliisia hyvästä työstä silloin kun sellaista satun näkemään. Itse törmäsin vain asennevammaiseen poliisiin jonka työtä ei voi kehua hiukkaakaan. Mielestäni valehtelu yms ei ole hyvää poliistyötä.