Plussa tuli

Testasin eilen plussan ja tänään se oli saman vahvuinen kuin kontrolliviiva. Olo on kuitenkin epäileväinen, koska tällä hetkellä ei mitään oireita, eikä tuntemuksia mahassa eikä paljon rinnoissakaan. Ainoastaan oikeaa rintaa vähän aristaa.
Tämä on mun ensimmäinen plussa, joten en tiedä millaisia tuntemuksia nyt kuuluisi olla. Siksi kysynkin teiltä kokeneemmilta, millaisia tuntemuksia teillä oli, kun plussasitte.
4630
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

hei!!
älä huoli mä just eilen illalla testasin kanss oli kaksi viiva ja aamulla varmistin asian sama viivat oli vaika eilen viivat oli heikot ja tänään kirkaat ei mullakaan ole mitään oireita ole ei mitään..en edes tunne mitään oon ihan tavallinen olo kun ennen.. maanantai pitää mennä äitysneuvolan..

Äänestä

Minä plussasin vajaa kuukausi sitten ja tein testin 3 kertaa kun en uskonut että pitää paikkaansa :). Mitään oireita ei ollut ja olin varma että menkat alkaa kuitenkin. Mutta eipä ole alkanut ja nyt olen n. 8-9 viikolla, tarkkalleen en tiedä koska kierto oli epäsäännöllinen ja neuvola vasta ensi viikolla. Sanotaan että oireita alkoi tulemaan vasta pari viikkoa plussauksen jälkeen. Ja ne on rintojen arkuus (kipeintä tekee kun ottaa illalla liivit pois, auts!), alavatsan ajoittainen paineen tunne ja lievät vihlaisut, huono olo aamulla siihen asti kun syö, kahvia ei tee mieli ja tietyt hajut ällöttää, vatsan turvotus mikä pahenee iltaisin. Niin ja normaalia enemmän on väsyttänyt. Siinähän niitä tuli.. :)

Onnea siis plussauksesta!! :) Kyllä niitä oireita ehtii tulla vaikka minkälaisia ja onhan niitäkin keille ei tule yhtikäs mitään.

Äänestä
  • Täällä rv10 3 menossa ja vieläkään ei mitään raskausoireita ole lainkaan. Saa nauttia täysillä.. =)

    Raskaustestejä taisin tehdä neljät, kun piti varmistaa varmistuksien jälkeen, vaikka näyttivät aina samaa, vahvaa plussaa..

    Onnea kaikille plusssanneille ja tsemppiä odotukseen! =)

    Äänestä

  • Kats-ja kirjoitti:

    Täällä rv10 3 menossa ja vieläkään ei mitään raskausoireita ole lainkaan. Saa nauttia täysillä.. =)

    Raskaustestejä taisin tehdä neljät, kun piti varmistaa varmistuksien jälkeen, vaikka näyttivät aina samaa, vahvaa plussaa..

    Onnea kaikille plusssanneille ja tsemppiä odotukseen! =)

    Kannattaa ehkä olla vähän enemmän iloissaan, että ei ole niitä oireita. Ensimmäisessä raskaudessa minulla ei ollut minkäännäköisiä oireita. En yhtään osannut aavistaa että voisi olla raskaana, muutakun sitten että menkat alkoivat olee jo liikaa myöhässä. Eikä koko raskausaikana ollut pahoinvointeja tai muutakaan, väsytti vaan ihan pirusti. :)

    Tässä toisessa raskaudessa taas on toisin. Menkat olivat myöhässä, ihan kauhea pahoinvointi (eikä vain aamuisin, vaan jatkuvasti), väsytti ja suututti ja kiukututti ja nälätti koko ajan muttei voinut syödä kun mitään pysyny sisällä ja töissä piti jaksaa käydä ja näin :D se oli ihan kauheeta. Siltikin kun tein testin, niin negatiivistä. TEstin tekemisestä seuraavana päivänä tulikin sitten kuukautiset. Jotka kestivät vain pari päivää tosin.. Tiesin olevani raskaana mutta testit negatiivisä, ja menkatkin tuli..
    Siitä sitten se 4 viikkoo eteenpäi ei menkkoja näkynytkään enää, ja pahoinvoinnit alkoi lakkaamaa. Tein testin ja positiviinen! Ja näistä ed. "menkoista" alettiin sitten laskemaan raskausviikkoja, mutta ultrassa sit todettiin raskauden olevan 5 viikkoa pidemmällä. Eli naisenvaistoni tiesi minun olevani raskaana vaikka testit ei sitä kertonut!

    Eli siis, NIIN yksilöllisiä raskaudet. Ja kannattaa ILOITa siitä että ei koe pahoinvointeja! :D
    Nyt rv 17 4, eikä enää mitää oireita onneksi :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


oireeton kirjoitti:

Testasin eilen plussan ja tänään se oli saman vahvuinen kuin kontrolliviiva. Olo on kuitenkin epäileväinen, koska tällä hetkellä ei mitään oireita, eikä tuntemuksia mahassa eikä paljon rinnoissakaan. Ainoastaan oikeaa rintaa vähän aristaa.
Tämä on mun ensimmäinen plussa, joten en tiedä millaisia tuntemuksia nyt kuuluisi olla. Siksi kysynkin teiltä kokeneemmilta, millaisia tuntemuksia teillä oli, kun plussasitte.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu