Suomi-soffa tarjoaa vakituisen paikan kaikille verhoilijakoulutuksessa olleille, hieno homma että kaikki saa töitä. Kysynkin miten asuntotilanne on teilläpäin ja onko varmasti työt vakituisia. Pelottaa muuttaa jos ei ole varmaa. Odotan kommenttia edellisen kurssin oppilailta jotka jäivät sinne töihin.
Verhoilijakoulutus
työtä vailla
101175
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Epäilen että kaikille verhoilijakoulutuksessa OLLEILLE ei työtä tarjota. Täytyy myös osata jotain,pelkkä läsnäolo ei taida riittää.
En nyt moiti sinua kun monet muutkin tuntuu panostavan tuohon vakituiseen työhön mutta mitä se oikein tarkoittaa??
Käytännössä se ei ole kuin irtisanomisajan pituinen.
ettei ne ole sen pitempiä työsopimuksia.Jatkuvasti pidetään kursseja,ei sinne palkata ketään piemmäksi ajaksi.Ja työvoimatoimisto hyväksyy sen.Kannattaa ottaa kaikkien yritysten samalaisia kurssilaisia,niin alakaa voitot kasvaa kun teettää kurssilaisilla työt.
työt Suomi soffalla. Tuo on niin iso tehdas että niillä on jo ainakin 1500 työntekijää. Ainakin on lähes niin monta kurssitettu. Saattaa tosin pari olla niin sanottuja ekstraajia, jotka tulee töihin kun on oikein kiire. Nuo pari onnetonta asuu tehtaan "logistiikkakeskuksessa" joka tyhjennetään pari kertaa vuodessa. Sen jälkeen on pakko järjestää uusi kurssi, kun entiset työntekijät ovat kadonneet.
..menossa siellä koulutusta mut kannattaa soittaa paikaliseen työkkäriin ja kysyä moniko on töissä koulutuksen aloitettuaan vielä vuoden kuluttua, siellä tietävät ;).
viimeistään huomenna. On se vaan kumma kun tuota firmaa ei saa arvostella. Ps. kampaa Iso A tukkas ja pese vaaleanpunainen paitas. Tuntuu taas jotenkin samalta meininki kuin ennen edellistä K-kurssia vai mitä? Ainoa poikkeus on että on tapahtunut sukupolvenvaihdos. Nyt on iso H puikoissa. Lopputulos on kuitenkin sama.
Kyllä tolla firmalla on jotain negatiivista, ehkä menneisyys tai jotain luurankoja kaapissa ?
pohjois suomen kalusteen ajoilta
..siitä että noita koulutuksia on parin vuoden välein jos ei tiuhemminkin, kaikki työkkärin koulutuksia. Eli veronmaksaja maksaa. Edellisessä ilmoituksessa oli, että koulutuksessa 2/3 on harjoittelua 2 vuorotyössä. Jos et tiedä, niin yleensä näistä koulutuksissa suoritettavista työharjoittelusta suurin osa on palkatonta, ts. tulee päiväraha jonka veronmaksaja maksaa, en sitten tiedä miten tässä vuorotyöharjoittelussa on sovittu. Yleensähän ammattikoulutuksesta suurin osa on opetusta ja harjoittelua vain pieni osa. Aika harvoin harjoittelu on vuorotyötäkään, vaan yleensä vuorotyössä käyvät palkkaa saavat työntekijät.
Jonkun kai pitää kirjoittaa vähän positiivistäkin.
Tuolla muualla päin huonekalualan yrittäjä ei ole mitään jos ei edes kerran ole tehnyt kurssia.
Ja toisekseen saamme olla iloisia että tämän kaltainen yritys edes jotenkin pyörii ja jollain tapaa työllistää...avustuksilla tai ilman.
Esimerkiksi länsirannikolla on luuta lakaissut aikamoisen loven tähän yritysalaan halpatuonnin vuoksi.Eikä taida Kiteelläkään touhu pyöriä näin suuresti kuin täällä että voi miltei sanoa että tää on Itä-Suomen lippulaiva.