Tervehdys. Aloittelevana purjehtijana kysyisin apumoottorin hp. kokoa 22 jalkaisen purjeveneen perään. Veneen paino on 1200kg ja siinä on kiinteä köli. Onko vauhti paljon ripeämpää 8hp moottorilla..? Nyt tässä on 4hp. 2 tahtinen.
perämoottorin koko
4-?
3511
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
4 hp 2-tahtisen pitäisi riittää. Tuo pysyy hyvässä kunnossa, kun voit ajaa välillä isommilla kierroksilla.
Purjevene kulkee tietyllä vauhdilla, eikä se tietyn rajan jälkeen hevosvoimilla parane.
4-heppainen riittää hyvin työntämään tuollaisen veneen siihen vauhtiin mitä moottorilla ylipäätään pääsee. Kunhan potkuri on mitoitettu oikein. Suurempi mootori voi olla huonompikin, sellainen painaa paljon enemmän eikä se purjeveneen perän takana roikkuva lisäpaino koskaan ole hyväksi ollut.
Varkauden takia vaihdettiin 8 heppasesta neljäheppaseen. Ei käytännössä mitään eroa, kovassa vasta-aallokossa pärjää aavistuksen paremmin isommalla, mutta ei sekään mihinkään kuljeta enää siinä vaiheessa kun potkuri alkaa haukkoa ilmaa. Neljäheppanen painaa perässä paljon vähemmän ja on paljon kevyempi kanniskella keväisin ja syksyisin. Ja vene on noin 2 tonnia. 22 jalkaiseen 1200 kiloiseen ei missään nimessä kannata hankkia isompaa perämoottoria. Toisaalta nimenomaiset purjevenemallit ovat huomattavasti parempia kuin tavalliset, esim. Mercury SailPower. Näissä on suurilapainen potkuri mitoitettuna nimenomaan purjevenenopeuksiin ja raskaalle kuormalle.