Tietäiskö joku?

Tietäisikö joku, kuinka paljon noin suurin piirtein on www-sivuntekijän palkka? Tuntipalkka, kuukausipalkka...? Onko hyvä vai huono? Kertokaa jotain summia, jos tiedätte. Kiitos jo etukäteen kaikille!
4554
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

>>>Tietäisikö joku, kuinka paljon noin suurin piirtein on www-sivuntekijän palkka?

Äänestä

Jos menet palkolliseksi, niin 15e/t tai 2500e/kk on kai aika normi, jos osaa kohtalaisesti/hyvin.

Jos polkasee oman firman pystyyn ja käy säkä, niin voi saada moninkertaisesti - jos ei käy säkä, niin ei saa tuotakaan.

Äänestä

Jos teet vain HTML:ää, ehkä jopa vähän javascriptillä maustettuna, saat olla suhteellisen tyytyväinen jos pääset edes töihin jonnekin.

Lisätään yhtälöön vaikka flash, ja joku saattaa jopa olla kiinnostunut sinut palkkaamaan.

Mennään serveripuolelle ja alkaa olla taivas kattona. :)

Meilläpäin www-sivuntekijä tienaa kuukaudessa jotain välillä 1500 - 5000 euroa kuussa. Yrittää nyt siinä sitten luovia.

Äänestä

Kysymyksesi on vähän kuin kysyisi paljonko remonttimies tienaa. Ei siihen oikein pysty vastaamaan, ellei tiedä mitä se remonttimies tekee ja missä se tekee.

Web-sivujen tekeminen on aika laaja käsite. On graafikoita, toimittajia, valokuvaajia, koodareita, animoijia, videotuottajia, palvelinpuolen osaajia, käyttöliittymäsuunnittelijoita, projektipäälliköitä... listaa voisi jatkaa vielä vaikka kuinka pitkään.

Kaikki voivat olla tekemässä www-sivuja. Loppupeleissä aika harvoin yksi ihminen tekee kokonaisia sivuja, jos unohdetaan tälläiset harrastelijatason tekeleet. O

Työehtosopimukset on toki tälläkin alalla, mutta kuten sanoin, nettisivuja voi olla tekemässä monen eri alan ammattilaisia, joten työehtosopimuksiakin on useita. Niissä on mainittu minimipalkka. Yleensä jotain 1400-1800 e/kk luokkaa.

Todellisista osaajista on aina kysyntää, vaikka koulutettujen media-alan ihmisten määrästä voisi päätellä toista... Joka tapauksessa palkka on yleensä sen mukainen. Harva yksityinen firma maksaa tekijöilleen minimipalkkaa, koska muuten ne osaajat menisivät muualle (pl. minä.. :).

Silloin kuukausipalkka voi olla 2000-3000 euron tietämillä.

Huippuosaajat ja pitkän linjan ammattilaiset voivat vielä lisätä tonnin tai pari edellämainittuun.

Yksi vaihtoehto on tietysti palkata itsensä. Eli tehdä töitä freelancerina tai pyörittää omaa firmaa. Nettisivujen tekemisestä voi laskuttaa lukemattomista asioista riippuen n. 500-2500 euroa. Siitä kun vähennät kiinteät kustannukset (vuokrat, vakuutukset, työkalut, ohjelmat, verot, puhelinlaskut, sähkölaskut, yms.), sekä mahdolliset alihankkijoilta tulleet kustannukset, voit laskea oman kuukausipalkkasi. Harvoin pääsee edes samoihin lukemiin, mitä ulkopuolisella työnantajalla, mutta oman firman pyörittämisessä on toki paljon muitakin etuja, kuten myös velvollisuuksia.

Yhteenvetona voisi sanoa, että aloitteleva webbisivujen tekijä tienaa siinä missä aloitteleva kassamyyjä tai siivoojakin. Mutta mahdollisuudet uran etenemiselle melko nopeaan tahtiin, ovat paljon paremmat kuin em. ammattiryhmillä. Tosin täydellinen putoaminen kelkastakin tapahtuu helpommin ja nopeammin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


palkkaus.. kirjoitti:

Tietäisikö joku, kuinka paljon noin suurin piirtein on www-sivuntekijän palkka? Tuntipalkka, kuukausipalkka...? Onko hyvä vai huono? Kertokaa jotain summia, jos tiedätte. Kiitos jo etukäteen kaikille!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu