Mahtaakohan Viking Isabella keinua voimakkaasti 21-25m/ puhaltavassa tuulessa?
Keinuuko Isabella
14
1941
Vastaukset
- reilu 20m/s
Olen risteillyt tuossa tuulessa pari kertaa ja ei se ollutkaan niin kauheaa kuin olin kuvitellut. Kyllähän laiva keinui, mutta mieheni joka työskentelee rahtilaivalla sanoi,ettei tämä ole vielä mitään :) Ja korostan, etten todellakaan pidä laivan keinumisesta...
Ja siihen keinumiseenhan vaikuttaa kaikki tuulen suunnat ja aallon korkeudet joihin en osaa ottaa kantaa, kun en niistä ymmärrä.
Mutta lähde vain reissuun, pahoinvointipilleri jo maissa naamaan ja menoksi. Ei ole niin paha rasti kuin luulisi.- tommyb67
Isabella keinuu ja rullaa Ahvenenmerellä noin pari tuntia parhaimmillaan (tai pahimmillaan). Suurimman osan matka-ajstaan Isabella ajaa saaristossa, jossa aallot eivät muodostu niin suuriksi, että mainittavasti keikuttelisivat noin suurta alusta.
Isabella, kuten muutkin modernit alukset on varustettu ns. vakaajilla. Kyseiset laitteet työntyvät ulos laivan kyljistä, vesirajan alapuolelta ja kompensoivat merenkäynnin alukseen kohdistamaa vaikutusta.
Merellä on aina riski pieneen keinumiseen. Jos kyseistä laivan normaalia liikettä pelkää, niin on parempi ottaa matkustusvälineeksi lentokone, joka sekin tosin aina silloin tällöin ilmakuoppien johdosta hyppii ylös alas. - höh..
tommyb67 kirjoitti:
Isabella keinuu ja rullaa Ahvenenmerellä noin pari tuntia parhaimmillaan (tai pahimmillaan). Suurimman osan matka-ajstaan Isabella ajaa saaristossa, jossa aallot eivät muodostu niin suuriksi, että mainittavasti keikuttelisivat noin suurta alusta.
Isabella, kuten muutkin modernit alukset on varustettu ns. vakaajilla. Kyseiset laitteet työntyvät ulos laivan kyljistä, vesirajan alapuolelta ja kompensoivat merenkäynnin alukseen kohdistamaa vaikutusta.
Merellä on aina riski pieneen keinumiseen. Jos kyseistä laivan normaalia liikettä pelkää, niin on parempi ottaa matkustusvälineeksi lentokone, joka sekin tosin aina silloin tällöin ilmakuoppien johdosta hyppii ylös alas.Eikö ihmisillä ole lupaa pelätä myrskyssä laivalla??????????
Onhan rullaaminen laivan normaaliliike, mutta tavallista maallikkoa saattaa hirvittää kovassa myrskyssä. Pitääkö sen takia lopettaa kokonaan risteilyt?? Tietääkseni 25m/s myräkkä ei ole ihan "jokapäiväinen" tuulen nopeus tällä leveysasteella!!
Eli eiköhän anneta kaikkien ihmisten rauhassa risteillä ja vaikka vähän pelätäkin...eikä aleta heti mestaroimaan ja ehdottelemaan lentämistä!!! - kommentoimaan...
höh.. kirjoitti:
Eikö ihmisillä ole lupaa pelätä myrskyssä laivalla??????????
Onhan rullaaminen laivan normaaliliike, mutta tavallista maallikkoa saattaa hirvittää kovassa myrskyssä. Pitääkö sen takia lopettaa kokonaan risteilyt?? Tietääkseni 25m/s myräkkä ei ole ihan "jokapäiväinen" tuulen nopeus tällä leveysasteella!!
Eli eiköhän anneta kaikkien ihmisten rauhassa risteillä ja vaikka vähän pelätäkin...eikä aleta heti mestaroimaan ja ehdottelemaan lentämistä!!!besserwisser räkänokkien typeriin juttuihin.
- se paljon
Keinuu se, varmaan 1,5 astetta puolelta toiselle, joten älä mene kyytiin.
- kuitenkin,,,,,
jopa 10-20 ast. paremminkin besseri.
Mainingit muuten keinuttelee enemmän kuin tuulet ja saattaa heitellä päivän vielä vaikka olisi jo moinannut besserwisser pojut. - niin taas joo
kuitenkin,,,,, kirjoitti:
jopa 10-20 ast. paremminkin besseri.
Mainingit muuten keinuttelee enemmän kuin tuulet ja saattaa heitellä päivän vielä vaikka olisi jo moinannut besserwisser pojut.No ei taatusti keinu 20 atetta tuollainen pasiseeri. se on faktaa.
Niin, mikäs sen aallokon ja sittemmin mainingin nostaa ellei tuuli?
Jobi oli sulla mikä? palovahtivaksi vai? - katseltavaksi....
niin taas joo kirjoitti:
No ei taatusti keinu 20 atetta tuollainen pasiseeri. se on faktaa.
Niin, mikäs sen aallokon ja sittemmin mainingin nostaa ellei tuuli?
Jobi oli sulla mikä? palovahtivaksi vai? - Anonyymi
katseltavaksi.... kirjoitti:
Tuo konevian saanut ajelehtiva laiva ei ole ikinä ollut lähelläkään Isabellaa tai Isabelleä.
- Anonyymi
niin taas joo kirjoitti:
No ei taatusti keinu 20 atetta tuollainen pasiseeri. se on faktaa.
Niin, mikäs sen aallokon ja sittemmin mainingin nostaa ellei tuuli?
Jobi oli sulla mikä? palovahtivaksi vai?No kaivappa sitten faktat esiin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No kaivappa sitten faktat esiin.
Kaivappa lääkkeet esiin...
- Pelastakaa nakit, soosi loppuu
Seikkailuako sieltä risteilyltä etsitäänkin? Pahimmat vaarat lymyävät yökerhon ja diskon välimaastossa. Ja takuulla keinuttaa. Laatta lähtee tyynelläkin kelillä. Vanha neuvo: oksenna leen puolelle, muuten tulee pyykkiäkin.
- Anonyymi
Kyllä se nykyisin keinuu selvästi enemmän kuin Turku - Tukholma -reitillä.
- Anonyymi
Tuuli ei keinuta laivaa, aallokko keinuttaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Seksuuaalivinksataneiden toimintaa rahoitetaan valtion varoilla.
Setan toimintaa rahoitetaan valtionavustuksilla, joilla mm kierretään kouluissa haalimassa alaikäisiä mukaan perverssii244589Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie1283972Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta333707Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut1462689Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten862573Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat
Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom132451Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?
Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole272429Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin652297Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa
ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt531957Abdullah iski Citycenterin vessassa
Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html1441766