siis epäilen et mulla on hormonihäiriö ja olen vihdoin ajatellut mennä lääkäriin sen takia. mietin vaan et mitä oikein sanon kun soitan terveyskeskukseen ja pitääkö lääkärille sitten näyttää levinnyt karvoitus? se tuntuu vaan niin vaikealta kun on niin kauan hävennyt tätä asiaa... joo tiedän et se on lääkärin työ ja se on varmaan nähnyt kaikenlaista mut silti. eikä muutenkaan hirveästi huvittais alkaa tätä selittämään puhelimessa ajanvarauksen yhteydessä.
kysyisinkin vaan et onkohan täällä ketään joka ois itse sattunut kokemaan kyseistä asiaa? mitä lääkärissä tehtiin ja hoidosta kommenttia? itelläni on runsas karvankasvu joka tuntuu vaan leviävän, iho-ongelmia, aknea varmaankin ja myös kausittaista masennusta. mietin et jos hormonitasapainossa on jotain ongelmaa, se vois aiheuttaa kaiken tämän?
kysyisinkin vaan et onkohan täällä ketään joka ois itse sattunut kokemaan kyseistä asiaa? mitä lääkärissä tehtiin ja hoidosta kommenttia? itelläni on runsas karvankasvu joka tuntuu vaan leviävän, iho-ongelmia, aknea varmaankin ja myös kausittaista masennusta. mietin et jos hormonitasapainossa on jotain ongelmaa, se vois aiheuttaa kaiken tämän?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Joo tutulta kuulostaa nuo sinun oireesi. Mulla samanlaisia, varsinkin tota aknea, masennusta, lievää karvoitustakin...
Eipä siinä mitään ihmeellistä ole. Menet vaan lääkärille ja kerrot oireista, lääkäri tutkii yleenä munasarjat ja mahdollisesti ottaa jotain verikokeita (hormoniarvojen mittausta varten). Sillä se sitten selviää että mikä on vikana.
Karvoja sun ei tartte ruveta varsinaisesti esittelemään, se riittää kun kerrot että karvoitus on todella runsasta. Mutta jos et ole sattunut sheivaamaan paikkoja ennen lääkärille menoa, niin kyllähän lääkäri sen itsekin huomaa siinä kun tekee sisätutkimuksen ja mahdollisen ultraäänitutkimuksen.
Mä sain ultraäänitutkimuksesta oikein sellaisen kuvan mukaani omista munasarjoistani, joissa näkyi ne kaikki rakkulat (PCOS:ssa naisella on munasarjat täynnä helmimäisiä rakkuloita).
Yleensä näitä hormonihäiriöitä hoidetaan e-pillereillä, eli todennäköisesti saat pillerireseptin ja kun aloitat pillerit, huomaat että akne jää pois, karvankasvu heikkenee, mielialat tasaantuvat, jne.
...lisäyksenä vielä että kurja puoli on tietenkin se, että harvemmin näihin on sellaista hoitoa, joka pysyvästi poistaisi vaivan. Esim. PCOS talttuu kyllä pillereillä mutta varsinaista lääkettä siihen ei ole, yleensä se helpottaa vaihduvuosien aikaan kun hormonitoiminta heikentyy kokonaisuudessaan...
Joskus myös lasten saanti voi muuttaa hormonitoimintaa positiivisempaan suuntaan. Tietenkin jos hormonit ovat kovin sekaisin, raskaaksi tulemisessa voi olla enemmän työtä kuin normaalin hormonitoiminnan omaavalla ihmisellä.
kiitos hirveästi vastauksesta! nyt on lääkäriaika varattu.