Auto ajoi päälle loppukesällä

Elämä voittaa

Moi.. tässä aikani kuluksi kirjottelen..
nimittäin jouduin auton tönäisemäksi loppukesällä; kävelin vihreitä päin suojatiellä ja vaikka kahdella kaistalla autot seisoivat valoissa, niin kolmannelta tuli pakettiauto ja ajoi päälleni. Taisi olla onni onnettomuudessa, sillä vaikka lensin noin 10-15 metriä, niin aika pienillä vammoilla selviydyin, sillä kuolema/halvaantuminen ei ollut kaukana : lantioni murtui useasta kohdasta, käteni luut katkesivat ja samalla osa lihaksista vaurioitui niin, että osa reseptoreista meni poikki (en pysty kontrolloimaan muutamaa sormeani - onneksi vasen käsi) sekä tietysti muutamia murtumia selässä ilmaantui ja arpia ympäri vartaloa, pahimmat kasvoissa. Nyt asiat alkavat kuitenkin olla hyvin, sillä olen viikon verran saanut taas harjoitella kävelemistä ja plastiikkakirurgin mukaan arpeni (kädessä siinä, mistä luut katkesivat ja tulivat ulos, on ihonsiirre..ei mikään kaunistus) saadaan tulevaisuudessa korjattua hyvin peittoon.. ja sormien korjausleikkaus tulossa! ..nyt vaan kuntoutan itseäni, sillä vielä muutamia viikkoja sairaslomaa jäljellä. Ihana tunne, kun vihdoin voi kävellä, vaikka tietysti hieman tuskaistahan se näin aluksi on, mutta kuitenkin..ja että muutenkin parannun. suuri kiitos koko ajan positiivisena ja iloisena säilyneestä mielialasta kuuluu ihanille perhenjäsenilleni, ystävilleni ja kolleegoilleni! ..tämä on opettanut paljon!

2

1396

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ihmettelevä

      Uskomatonta, että tuollaisia ihmisiä on olemassa. Et keskity syyttämään onnettomuuden aiheuttajaa, vaikka syytä olisi. On upeata, että Sinulla on tuollainen asenne! Ei muuta kuin paranemista ja onnellista elämää! En voi kuin nostaa hattua Sinulle.

    • toipilas_as_well

      Moro!

      Otsikon mukaisesti tsemppiä kuntoutukseen! Samassa veneessä ollaan. Henk. koht. kokemuksesta tiedän, että itsensä kuntouttaminen on rankkaa, mutta palkitsevaa hommaa.

      Keväällä olin 3kk sairauslomalla jouduttuani lasketteluonnettomuuteen Ranskan alpeilla maaliskuussa. Tuloksena burst-murtuma rintanikamassa, joka aiheutti myös vaurioita oikean jalan hermoihin. Niinpä kevät ja kesä on mennyt uudellen kävelemään ja muutenkin liikkumaan opetellessa. Toipumisvauhti oli onneksi hyvä: Ensimmäisen kerran vaapuin postilaatikolle jo viikon päästä sairaalasta kotiutumisen jälkeen! Onneksi hermot ja lihakset ovat pikkuhiljaa palautuneet. Aika ja rankka treenaaminen fysioterapiassa - jota voin lämpimästi suositella - tekevät tehtävänsä. Vieläkin toinen jalka on heikompi ja siinä on lieviä tuntopuutoksia. Tämän takia en pysty esim. juoksemaan, mutta kävely ja pyöräily sujuu jo mainiosti. Ja se on paljon se! Paljon huonomminkin olisi voinut käydä.

      Tällä hetkellä toivun viikon takaisesta leikkauksesta, jossa selästä poistettiin tukiraudat ja ruuvit. Nyt homma näyttää taas hyvältä, kun kivut ovat jo laantuneet ja äijä on päässyt jo liikenteeseen. Kohta pääsee taas jatkamaan kuntoutusta!!

      Eli ei muuta kuin aurinkoista mieltä matkaan toipumisen pitkälle mutta antoisalle polulle :) Kyllä tämmöinen opettaa arvostamaan terveyttä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra haluaa muuttaa

      maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....
      Maailman menoa
      230
      10182
    2. Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!

      🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen
      Maailman menoa
      60
      4714
    3. Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan

      Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht
      Maailman menoa
      152
      4191
    4. Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!

      Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu
      Maailman menoa
      145
      4104
    5. Kaivattusi nimi

      Kaivattusi nimi on
      Ikävä
      218
      3934
    6. Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut

      😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik
      Maailman menoa
      46
      3214
    7. Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle

      ✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL
      Maailman menoa
      40
      2459
    8. Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana

      Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä
      Maailman menoa
      1
      2255
    9. Nuoret pois politiikasta!

      Näillä 30-kymppisillä ei ole juuri mitään elämänkokemusta. Ja tällaiset raakileet saavat huseerata ja pilata Suomen!
      Maailman menoa
      20
      1786
    10. Rakastan sua mutten uskalla jutella sulle

      Kumpa sä näkisit tämän viestin❤️ Kaipaan sua vaikka oot välillä ihan lähellä mutten saa sanottua sulle enää mitään. Ujos
      Ikävä
      160
      1743
    Aihe