Ongelmana on nyt tilan loppuminen listojen välistä. Eli onko vaihtoehtoina lyödä johdot maton alle jos siinä onnistun vai täytyykö jättää rumasti näkyviin?
Ja kysymys 2. Näyttö ja kaiuttimet ottaa häiriötä luultavasti virtajohdosta. Kaittuimet saan luultavasti hiljaisiksi surinasta häiriönpoistajalla mutta toimiiko sama laite kuvaankin?
Ja kysymys 2. Näyttö ja kaiuttimet ottaa häiriötä luultavasti virtajohdosta. Kaittuimet saan luultavasti hiljaisiksi surinasta häiriönpoistajalla mutta toimiiko sama laite kuvaankin?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Mahdollisesti surinat ja pörinät johtuvat potentiaalierosta virran ja maadoituksen välillä. Eli onhan maadoitus kunnossa? Ei pelkästään silmämääräisesti vaan ihan oikeasti kirkkaassa pellissä kiinni? Ja akun miinusnapa myös puhdas? Ja kaikki siltä väliltä. Siitä lähtisin liikkeelle. Halpisvehkeissä sitten on omat ongelmat jotka joutuu poistamaan ylimääräisillä suotimilla
Ei johtoja näkyviin. Jos et halua lisää ongelmia. Mieluummin suojaputkiin eikä niitäkään ihan keskelle lattiaa missä jalat tallaavat tahtia.
Kiitos vastauksista!
Ja tosiaan vahvistimesta lähtevä maajohto on laitettu takakontin takaluukun johonkin mutteriin joka tuskin on kiiltävää peltiä. Kokeilen huomenna taas kun näkee jotain tehdäkin.
Tosiaan näytönkin maa johto on yhdistetty vahvistimen maa johtoon. Tiedä sitten oliko tämä hyvä idea alunperin.
Tänään koitin laittaa maajohtoa uudelleen. Hioin pinnan puhtaaksi ja laitoin johdon kiinni eikä surina hävinnyt? nyt maajohto on kiinni hattuhyllyssä joka on peltiä. Muita paikkoja ei oikein tahdo olla jollen itse poraa reikää johonkin vararengas kotelon viereen? vai ideoita minne sen voisi laittaa?