Vertaistukea !

suklaahullulle

Olen kärsinyt bedistä jo nelisen vuotta, mutta tajusin vasta tämän vuoden kuluessa että ei tämä minun syöminen normaalia ole. Saatan ahmia pastaa monta lautasellista, heti perään karkkia tai jäätelöä tai suklaata. Vaikka olisin aivan täynnä ja taskunpohjalla häämöttää kaksi euronen niin se on sitten heti käytävä ostamassa jotain. Hotkin kaiken mikä eteeni pannaan, nautiskelusta ei tietoakaan. Varastan, salailen ja ahmin. Alan olla jo epätoivoinen, paino on noussut tämän ansiosta jo 8 kiloa. Kaikki ketkä olette samassa tilanteessa olisi helpottavaa jakaa ajatuksia sähköpostilla; [email protected].

1

520

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • --------

      hei, mulla oli samanlainen tilanne päällä noin 16-18 -vuotiaana. Se meni ohi, mutta oli tosi inhottavaa silloin kun oli se pahin vaihe päällä. Itseinhoa ja häpeää.

      Mutta: voisit tehdä niin, että menisit jollekin terkkarille juttelemaan säännöllisesti. Tuollainen syöminen kertoo siitä, että kaikki ei ole kunnossa. Sen lisäksi hanki jotain sellaista tekemistä, että ruoka ei ole se ainoa elämänsisältö. Mene mukaan johonkin liikuntaharrastukseen. Liikunta vaikuttaa mielialaan ja ruokahaluun tasapainottavasti. Tuloksia näkyy aika nopeastikin, mutta säännöllisyys on tärkeintä.Liiku joka päivä; kävelyä tms. reipasta puoli tuntia.

      Päätä opetella syömään kolme pääateriaa ja välipalat. Karkkipäivän voi pitää pari kertaa viikossa. Juo paljon vettä. Harjoittele tuota kuukausi. Yritä tehdä se rennosti, ja kontrolloimatta itseäsi.

      Onnistut kyllä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      241
      6042
    2. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      119
      5843
    3. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      231
      4917
    4. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      15
      4283
    5. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      62
      4176
    6. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      68
      4097
    7. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      27
      4092
    8. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      32
      3658
    9. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      57
      2554
    10. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      40
      1790
    Aihe