ASPA-säätiö

Tikru77

Onko kenelläkään kokemuksia työskentelystä ASPA-säätiössä lähihoitajana? Millaiset työolot ja etenkin palkka? Olisin kiitollinen kuulemaan kaikenlaisista kokemuksista!

9

7253

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • riippuu

      Paikkakunnasta, ja onko millaisia asukkaita;)
      Kokemusta löytyy liikuntavammaisten aspasta, vakipaikasta lähdin samointein menemään. Ihan järkyttävää, kaikinpuolin. Työntekijät vaihtuu kun sukat, kaikki siellä oli aika uusia kun sitä ei kenenkään pää kestänyt. Palkka siellä on parempi kun monessa muussa yksityisessä paikassa, sielläkin nostivat sitä, niiden on pakko, et sais jollain lailla ihmiset pysymään. Mut ei se mikään huippupalkka ole, kyse on kuitenkin jostain kympeistä! En suosittele!

      • Tikru77

        vastauksesta. Kokemusta on yksityisistä palvelukodeista, siis todella negatiivista kokemusta! Samanlaista kuin sullakin ASPAsta. ASPA on tänne pohjoseen alottamassa toimintaansa, niin siksi kiinnosti. Jaa-a, että tietää sitte olla tarkkana, jos yrittävät mua sinne töihin..


      • Annekko
        Tikru77 kirjoitti:

        vastauksesta. Kokemusta on yksityisistä palvelukodeista, siis todella negatiivista kokemusta! Samanlaista kuin sullakin ASPAsta. ASPA on tänne pohjoseen alottamassa toimintaansa, niin siksi kiinnosti. Jaa-a, että tietää sitte olla tarkkana, jos yrittävät mua sinne töihin..

        Aspassa työskennelyt kohta 4 vuotta.. Erittäin tyytyväinen työnantajaan.. mahtava työterveyshuolto, 200 euron kultuurisetelit jokaisella vakkarille, saa käyttää elokuviin, taiteeseen, kylpylöihin, teatteriin, hierontaan. Boonusta tuli tänä vuonna toukukuussa hyvästä tuloksesta. palkka kaikkine lisineen on nyt 2163e kk, tarkoitan siis ns "ikälisät" tämä on brutto ja päivätyö kyseessä. Meillä on ainakin asiat hyvin.Paljon varmaan vaikuttaa millaisia työkavereita on, asiakkaat on ainakin ihan yees meillä. Alahan on varsin kirjava, monenlaista autettavaa kohdetta on kehitysvammaisista, vanhuksiin, mielenterveys ja päihdetyö jne..ja työskenteleekö kotihoidossa/ryhmätyössä taiko asuntolassa/palvelitalossa.


    • asiakas5

      Minulla asiakkaana on myös ikävä kokemus ASPAsta. Asiakasta ei ole kuultu eikä otettu asiakkaan mielipidettä huomioon. Huono paikka. onneksi ei ole pakko asioia aspassa enää.

      • Anonyymi

        Onko aina jatkostakaan tietoa, kun vuokrasopimus laaditaan parin kuukauden pätkiin. Posti ei kulje eikä työntekijät tunne toisiaan eikä asiakkaitaan. Ei selitetä, miten siirryn seuraavaan, mielessä vain oma siirtyminen tapahtumasta toiseen.


    • Annekko

      Aspa säätiössä ei tehdä lähihoitajan töitä.. vaan aspa palvelut on työnantaja.. säätiö ostaa asuntoja tarvitseville ja huolehtii niiden kunnossapidosta ja perii vuokrat asunnoista. Aspa palvelut myy palveluja henkilöille joko kotiin tai ryhmätoimintaan. Kunta on maksajana, asiakas ei maksa palveluista jos ei ole tilannut yksityisesti palvelua.. näin lyhyesti:)

    • Outoa_miksi_ei_kerrota

      Millaisia potilaita mielenterveys/päihde asunnoissa aspalla asuu. Kun ihmeellisesti rakennetaan lähellä lastentarhaa moinen yksikkö. Eikä edes lastenvanhemmat vielä tiedä että tollainen koti tulossa...

    • Anonyymi

      Kellään kokemusta viime vuosilta kys. paikoista?

      • Anonyymi

        On, kannattaa karttaa kyseistä firmaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      180
      2085
    2. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      164
      1826
    3. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      46
      1776
    4. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      123
      1503
    5. Liian paljon hylättyjä ääniä

      Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus
      Maailman menoa
      167
      1316
    6. Ikäero suhteessa

      Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia
      Parisuhde
      56
      1274
    7. Tiedän kyllä sen

      Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen
      Ikävä
      62
      1074
    8. Ärsyttää et olet

      Niin välinpitämätön suhteeni
      Ikävä
      70
      969
    9. Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat

      Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P
      Ähtäri
      27
      942
    10. Tämä Kuhmon valtuusto

      Pöh, sanon minä.
      Kuhmo
      15
      929
    Aihe