ASPA-säätiö

Tikru77

Onko kenelläkään kokemuksia työskentelystä ASPA-säätiössä lähihoitajana? Millaiset työolot ja etenkin palkka? Olisin kiitollinen kuulemaan kaikenlaisista kokemuksista!

11

8354

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • riippuu

      Paikkakunnasta, ja onko millaisia asukkaita;)
      Kokemusta löytyy liikuntavammaisten aspasta, vakipaikasta lähdin samointein menemään. Ihan järkyttävää, kaikinpuolin. Työntekijät vaihtuu kun sukat, kaikki siellä oli aika uusia kun sitä ei kenenkään pää kestänyt. Palkka siellä on parempi kun monessa muussa yksityisessä paikassa, sielläkin nostivat sitä, niiden on pakko, et sais jollain lailla ihmiset pysymään. Mut ei se mikään huippupalkka ole, kyse on kuitenkin jostain kympeistä! En suosittele!

      • Tikru77

        vastauksesta. Kokemusta on yksityisistä palvelukodeista, siis todella negatiivista kokemusta! Samanlaista kuin sullakin ASPAsta. ASPA on tänne pohjoseen alottamassa toimintaansa, niin siksi kiinnosti. Jaa-a, että tietää sitte olla tarkkana, jos yrittävät mua sinne töihin..


      • Annekko
        Tikru77 kirjoitti:

        vastauksesta. Kokemusta on yksityisistä palvelukodeista, siis todella negatiivista kokemusta! Samanlaista kuin sullakin ASPAsta. ASPA on tänne pohjoseen alottamassa toimintaansa, niin siksi kiinnosti. Jaa-a, että tietää sitte olla tarkkana, jos yrittävät mua sinne töihin..

        Aspassa työskennelyt kohta 4 vuotta.. Erittäin tyytyväinen työnantajaan.. mahtava työterveyshuolto, 200 euron kultuurisetelit jokaisella vakkarille, saa käyttää elokuviin, taiteeseen, kylpylöihin, teatteriin, hierontaan. Boonusta tuli tänä vuonna toukukuussa hyvästä tuloksesta. palkka kaikkine lisineen on nyt 2163e kk, tarkoitan siis ns "ikälisät" tämä on brutto ja päivätyö kyseessä. Meillä on ainakin asiat hyvin.Paljon varmaan vaikuttaa millaisia työkavereita on, asiakkaat on ainakin ihan yees meillä. Alahan on varsin kirjava, monenlaista autettavaa kohdetta on kehitysvammaisista, vanhuksiin, mielenterveys ja päihdetyö jne..ja työskenteleekö kotihoidossa/ryhmätyössä taiko asuntolassa/palvelitalossa.


    • asiakas5

      Minulla asiakkaana on myös ikävä kokemus ASPAsta. Asiakasta ei ole kuultu eikä otettu asiakkaan mielipidettä huomioon. Huono paikka. onneksi ei ole pakko asioia aspassa enää.

      • Anonyymi

        Onko aina jatkostakaan tietoa, kun vuokrasopimus laaditaan parin kuukauden pätkiin. Posti ei kulje eikä työntekijät tunne toisiaan eikä asiakkaitaan. Ei selitetä, miten siirryn seuraavaan, mielessä vain oma siirtyminen tapahtumasta toiseen.


    • Annekko

      Aspa säätiössä ei tehdä lähihoitajan töitä.. vaan aspa palvelut on työnantaja.. säätiö ostaa asuntoja tarvitseville ja huolehtii niiden kunnossapidosta ja perii vuokrat asunnoista. Aspa palvelut myy palveluja henkilöille joko kotiin tai ryhmätoimintaan. Kunta on maksajana, asiakas ei maksa palveluista jos ei ole tilannut yksityisesti palvelua.. näin lyhyesti:)

    • Outoa_miksi_ei_kerrota

      Millaisia potilaita mielenterveys/päihde asunnoissa aspalla asuu. Kun ihmeellisesti rakennetaan lähellä lastentarhaa moinen yksikkö. Eikä edes lastenvanhemmat vielä tiedä että tollainen koti tulossa...

      • Anonyymi

        uitun nimby


    • Anonyymi

      Kellään kokemusta viime vuosilta kys. paikoista?

      • Anonyymi

        On, kannattaa karttaa kyseistä firmaa.


      • Anonyymi00011

        Oma kokemus pääkaupunkiseudulla olevasta yksiköstä; erittäin huonoa johtamista, työntekijät poltetaan loppuun ja sitten irtisanotaan. Suuri vaihtuvuus työtekijöissä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      168
      3042
    2. Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin

      Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii
      Maailman menoa
      39
      1866
    3. Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki

      Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K
      Maailman menoa
      28
      1849
    4. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      191
      1764
    5. Saisinpa halata sinua joka päivä

      ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a
      Ikävä
      21
      1373
    6. Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa

      Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,
      Perussuomalaiset
      74
      1246
    7. Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne

      Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja
      Maailman menoa
      78
      1170
    8. Martinan pankkikortti

      Seiska uutisoi, että Martina antoi pankkilortin tyttärilleen. Siinä on vaan sellainen pointti, että pankkikorttia ei saa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      1030
    9. Muistattekos kun kaupassa piti pyytää tavarat myyjältä

      Edes kahvipakettia ei saanut itse valita, vaan myyjä nouti sen hyllystä tiskille. Jos osti jauhelihaa, niin se jauhettii
      Maailman menoa
      169
      1000
    10. Kadonnut Kajaanissa

      Yllättävän hyvät kuvat poliisilla, luulisi löytyvän niiden perusteella?
      Kajaani
      20
      992
    Aihe