Voiko puhua

kun olo on aika masentunut eikä aamuisin viitsisi nousta ylös, saati lähteä mihinkään... JOS syynä on se, että purin kihlauksen epäkelvon tyypin kanssa. Jaa miten oli kelvoton? Manipuloiva, epärehellinen, erittäin negatiivinen, määräilevä, ts. aika narsistinen luonne. Ja lisäksi alkoholisti (ei itse myönnä, vaan eipä voi olla juomatta - eikö se silloin ole selvä asia?)

Siis voinko olla taas pudonnut oikeaan depressioon (mistä on kokemusta vuosikymmenen takaa) vai onko tämä "normaalia" ja menee ohi ilman hoitoa?
4215
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Itse tapailin juuri samanluonteista miestä kaksi vuotta. Hänellä myös alko-ongelma. Viime talvena huomasin ensimmäiset masennuksen merkit itselläni; juuri samanlaisia kun sinulla. Yleensäkin olen perusluonteeltani elämäniloinen ja positiivinen. Silloin talvella tein päätöksen:tämän suhteen haluan lopettaa. Ja en voi suunnitella tuon ihmisen kanssa tulevaisuutta. "Ero" oli minulle henkisesti rankka, mutta surin mielestäni kunnolla sen itkuineen ja pettymyksen tunteineen. Kas kummaa aloin kesällä piristyä ja huomasin masennuksen alunkin haihtuneen. Nyt minulla menee hyvin ja pystyn iloitsemaan taas pienistä arkisistakin jutuista. Ja voimani ovat palautuneet, paljon vei nimittäin energiaa kun kelasin koko ajan huonoa suhdettamme. Ystävistäni tuli taas hurjan tärkeitä minulle ja heille juttelenkin menneestä ajastani ja kaikesta millaista "paskaa" sain niskaani tuolta mieheltä. Mietin vain tuota, kun sinä olet mennyt kihloihin. Olet pikkuhiljaa "sopeutunut" olemaan tuon ihmisen kanssa, joka ei kohtele sinua kunjoittavasti. En yhtään ihmettele, että tunnet olevasi haluton ja masentunut. Hyvä että hälytyskellosi soi nyt!!!

Äänestä
  • Ai niin, olithan purkanut jo kihlauksesi. Puhu menneestäsi ystävien kanssa, sinulla on varmaan painolastia rinnassasi. Koeta surra tätä mennyttä suhdetta, ajastaan kyllä helpottaa. Niin minullakin, mutta jos tunnet syvempää masennusta hae apua. Koeta lähteä liikkeelle ja ulkoile. JA MUISTA PUHUA...

    Äänestä

  • ...edelliseen! kirjoitti:

    Ai niin, olithan purkanut jo kihlauksesi. Puhu menneestäsi ystävien kanssa, sinulla on varmaan painolastia rinnassasi. Koeta surra tätä mennyttä suhdetta, ajastaan kyllä helpottaa. Niin minullakin, mutta jos tunnet syvempää masennusta hae apua. Koeta lähteä liikkeelle ja ulkoile. JA MUISTA PUHUA...

    "Mukava" tietää, että joku toinenkin on käynyt saman... näitä on liikkeellä. Olen töninyt itseäni ottamaan yhteyksiä ulkomaailmaan, vaikka harmittaa ja nolottaa, että sen ketkun takia melkein umpioitui.
    Olen päättänyt, ettei häpeile tai pimitä tätä parisuhde-episodia niiltä ihmisiltä, jotka vielä haluavat olla kavereitani. Täytyy vain jutella kieli keskellä suuta, etten ala mustamaalaamaan
    exää muiden silmissä - vaikka ihan tosiasioita puhuisin. Hänellähän on tietysti oma versionsa tarinasta.
    Kyllä tämä tästä... pitää kehitellä uutta sisältöä elämään ja iloita pienistä asioista. Ehkä tämä kariutunut suhde jää vain pettymykseksi.
    Kiitos vielä sinulle :-)

    Äänestä

Ehkä sinulla ei ole (ainakaan vielä) depressiota, vaan olet ehkä ihan aidosti surullinen. Sure rauhassa. Anna kauniin syysluonnon helliä sieluasi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


depressiosta, kirjoitti:

kun olo on aika masentunut eikä aamuisin viitsisi nousta ylös, saati lähteä mihinkään... JOS syynä on se, että purin kihlauksen epäkelvon tyypin kanssa. Jaa miten oli kelvoton? Manipuloiva, epärehellinen, erittäin negatiivinen, määräilevä, ts. aika narsistinen luonne. Ja lisäksi alkoholisti (ei itse myönnä, vaan eipä voi olla juomatta - eikö se silloin ole selvä asia?)

Siis voinko olla taas pudonnut oikeaan depressioon (mistä on kokemusta vuosikymmenen takaa) vai onko tämä "normaalia" ja menee ohi ilman hoitoa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu