1500:n asukkaan Kaskisilla menee parem-

Vuosikate oli parempi kuin muualla.
Miten tämä on mahdollista?

Kaskinen vetää aivan toisenlaista kuntapolitiikkaa kuin muut kunnat, esim. peruspalvelut ovat ilmaisia :D Ilmainen päivähoito ja terveysasema-palvelut ovat herättäneet kateutta muissa kunnissa.
6163
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

eri tavalla kuin monet muut...
Mistäs tämä sitten johtuu?

Uuraisissa panostetaan yhteisöllisyyteen, joka tarkoitetaan yhteen hiileen puhaltamiseksi, yhteisö tehdään sellaiseksi, että siellä on kaikkien hyvä olla. Ketään ei jätetä huonoon asemaan, vaan kaikilla on riittävät peruspalvelut ja hyvät elämän olosuhteet.

Veroäyri on 19, eikä kukaan purnaa siitä. Eräs ohjelmassa haastateltu vanhempi mies totesi, että hänen puolestaan sitä voi nostaakin.

Hän arvosteli myös valtion johtoa yhteisöjä rikkovasta politiikasta, mm. verojen alentamisella, jolloin osa ihmisistä jää peruspalvelujen ulkopuolelle.

Äänestä
  • alueuutisten mukaan?

    Sosiaalitoimen asiakasmäärä on noussut ensimmäisen kerran vuosiin, nyt se on n. 10.000 ihmistä! (Uskomattoman suuri määrä!)

    Uutisissa haastateltiin kaupungin johtajaa ja kaupungin varajohtajaa, joista jälkimmäinen ihasteli, miten hienoa työtä kolmassektori tekee jakamalla ruokaa niille, jotka eivät muuten saa joka päiväistä leipää itselleen. Ruoka-avun käyttäjämäärä on noussut viimeisten ruuanhinnan korotusten jälkeen.

    Nykyisin ilmaiseen ruoka-apuun turvautuu jo palkansaajiakin matalapalkka-aloilta, sekä opiskelijoita. Pelkän toimeentulotuen varassa elävät eivät ole enää pitkiin aikoihin eläneet pelkän ttt:n varassa, he ovat leipäjonojen vakioasiakkaita.

    Kunnanjohaja totesi vain, että kaikki perusmenot eivät kuulu toimentulotuen piiriin. Näinhän se kuulema on muuallakin, eikä vain Kuopiossa.

    Äänestä

uutislähetyksistä.

Tulee mieleen myös logoterapeutti Heimo Langinvainion opetus yhteisön ilmapiirin pitämisestä mahdollisimman hyvänä. Hänen oppejaan on paljon käytety yritysten työyhteisöilmapiirin parantamiseen.

Keskeistä oli nimenomaan ajatus siitä, että kaikkien on oltava hyvä olla omassa yhteisössään! Siis firmojen yhteisöopetukseen tämä on kuulunut jo vuosia, mutta nykyhallituskin on täysin unohtanut sen kuntayhteisöjä tai koko Suomi-yhteisöä kehittäessään. Yksinkertaisesti on tehty vuosien ajan jo täysin päinvastaisia päätöksiä ihmisten hyvinvointia ajatellen. On haluttu taata se, että iso osa ihmisistä takuuvarmasti voi huonosti tässä maassa.

Äänestä

Mutta Kaskisissa tätä rahan tuloa on haluttu ohjata ihmisten arkipäivään mm. lapsille ja heidän perheilleen.

Äänestä
  • olisi pitänyt tajuta tehdä jo vuosia sitten.
    Investoida nimenomaan lapsiin ja heidän perheisiinsä, eikä PELKÄSTÄÄN sijaishuoltoon.

    Äänestä

  • mikä jokaisen kunnan kirjoitti:

    olisi pitänyt tajuta tehdä jo vuosia sitten.
    Investoida nimenomaan lapsiin ja heidän perheisiinsä, eikä PELKÄSTÄÄN sijaishuoltoon.

    talouteen, että olemassa olevat rahat on investoitava oikein!

    Mitä hyötyä ja iloa jostain jäähalleista tai muusta vastaavasta, jos ihmiset voivat huonosti kunnassa? Aivan sama kysymys kuin peruskoulunkin osalta, että mitä hiton väliä PISA-tuloksista, kun iso osa peruskoululaisia voi henkisesti tosi huonosti.

    Kuntien on satsattava oikeaan yhteisöllisyyteen, että kaikki jaksavat nousta puhaltamaan yhteen hiileen ja kaikkien on omassa yhteisössään hyvä olla.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


min kuin muilla kunnilla kirjoitti:

Vuosikate oli parempi kuin muualla.
Miten tämä on mahdollista?

Kaskinen vetää aivan toisenlaista kuntapolitiikkaa kuin muut kunnat, esim. peruspalvelut ovat ilmaisia :D Ilmainen päivähoito ja terveysasema-palvelut ovat herättäneet kateutta muissa kunnissa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu