vuoden sisällä; tuleeko karenssi vai työssäoloehto? Onko kenelläkään asiasta käytännön kokemusta? Ellei, niin heittäkää arvauksia.
Toisesta kurssikieltäytymisestä
Veikkauksia?
4512
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Tuplakieltäytymisestä tulee 3 kk:n rangaistustyössäoloehto, ellet sitten ole saanut yli 500 pvää työmarkkinatukea tai sitten pudonnut päivärahoilta ja saanut 180 pvää työmarkkinatukea, jolloin tulee 5 kk:n rangaistustyössäoloehto.
On täällä kyllä näkynyt kirjoituksia, joissa väitetään, että tuplakieltäytymisestä huolimatta olisi selvinnyt karenssilla. Kyse lienee kuitenkin äärimmäisen harvinaisesta poikkeuksesta.
Laki sanoo näin:
Toistuva kieltäytyminen
Jos työnhakija toistuvasti ilman pätevää syytä kieltäytyy vastaanottamasta 12 §:ssä tarkoitettua työtä tai menemästä 16 §:ssä tarkoitettuun koulutukseen tai hänen tätä vastaavasta menettelystään muutoin voidaan päätellä, ettei hän halua ottaa vastaan työtä taikka osallistua koulutukseen tai työllistymistään edistäviin toimenpiteisiin, hänellä ei ole oikeutta työttömyysetuuteen ennen kuin hän on ollut työssäoloehtoon luettavassa työssä tai ollut koulutuksessa vähintään kolme kuukautta (työssäolovelvoite).
Huomaa, että tuota 3 kk:n rangaistustyössäolovelvoitetta ei kumoa muu kuin palkkatyö tai työvoimapoliittinen koulutus. Ilmaistyö ei siis kumoa, niin kuin 5 kk:n rangaistustyössäoloehdon.
nostetaan toimeentulotukea hamaan loppuun asti, mikäli työtä ei löydy?
Maksaminen siirtyy valtiolta kunnalle.
Huomaa, että toimeentulotuki pienenee jatkuvista kieltäytymisistä. 20% ensimmäisestä kieltäytymisestä ja toisen kerran 40%. Jos pärjäät noin pienellä rahalla niin hyvä niin. Ja kyllä, hamaan hautaan saat toimeentulotukea jos ei työehto täyty.
lainsäätäjiltä kehitellä jotain päivähoitokursseja sisällyttäen niihin ilmaistyövelvoite, kun ensin poliittisella päätöksenteolla on tuhottu ihmisten mahdollisuuksia normaaliin palkkatyöhön.
Vastuu poliittisista päätöksistä kääntyy näin köyhimpien harteille, poliitikkoja kun ei saa syyllistää heidän herkkähipiäisyytensä vuoksi.
Suomen henkinen selkäranka löytyykin köyhimpien joukosta.