kuvata televisiokäyttöön??? Eräs tuttavamme haluaa osallistua televisio-ohjelmaan, johon meidänkin taloa oli kuvattu ulkoapäin tieltä. Kuka tietää, onko tämä laillista ja mistä löytyisi lakipykälää aiheesta?? En haluaisi taloni näkyvän televisiossa.
Vastaukset 3
- vuppiduudiidaa.
...
- asia ei ole noin.
Lähtökohta on, että rakennuksia saa vapaasti kuvata. Tilanne kuitenkin muuttuu jos rakennuksen pihamalla on ihmisiä, Tällöin voi kyseessä olla salakatselu.
http://www.finlex.fi/fi/oikeus/kko/kko/1985/19850128t?search[type]=pika&search[pika]=salakatselu
Eli kun kuvaajat kuvaavan niin mene pihaan touhailemaan jotain yksityistä niin kuvaaminen onkin kiellettyä. Hanki vaikka tuollainen pieni lasten uima-allas ja mene sitten uikkareissa pihalle palloilemaan ja "uimaan".
http://www.sataweb.fi
- Televisio on syntiä
Tee isoja plakaatteja joita ripustelet talosi ikkunoihin. Kirjoita niihin jotain rakentavaa kuten sen ohjelman nimi ja hauku se lyttyyn. Eivät varmasti kuvaa taloasia jos ikkunassa on kyltti jossa lukee esim. "TUOTTAJAN NIMI palkkaa pedofiilejä" tai "OHJELMAN NIMI on rasistista sontaa" tai jotain muuta rakentavaa.
Myös liikkuminen pihalla ja yleinen huutelu ja mielenosoituskylttien heiluttelu kuvausten aikana alkaa maksamaan ohjelman tekijöille niin paljon hukkaan menneinä kuvausaikoina ja rahana että menevät mielummin jonnekin muualle. Kirkkaiden halogeenivalaisimien käyttö sekä musiikin soittaminen ja moottorisahaus voivat myös häiritä kuvauksia.
Helpointa on tietenkin kertoa jo ennen kuvauksia filmiryhmälle että tulet häiritsemään kuvauksia jos aikovat kuvata taloasi koska et halua että taloasi kuvataan. Kannattaa myös varmistua että ohjelman teemana ei ole "Häiriintyneet naapurit" tai muu vastaava koska silloinhan mielenosoituksesi vain innostaa kuvausryhmää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 112749
- 39685
Poliisin potkija
Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.19670Sinä mies olisit
ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s32629Miksi jätit minut
Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?38557Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se
Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?63526- 34525
Tykkäisitköhän todellisuudessa jutella
Minun kanssa kahdestaan, vai onko tämä palstailu enemmän sinun juttu minun suhteen?50519- 70504
- 63491