Saako yksityistä asuinrakennusta

tietämätöntyttö

kuvata televisiokäyttöön??? Eräs tuttavamme haluaa osallistua televisio-ohjelmaan, johon meidänkin taloa oli kuvattu ulkoapäin tieltä. Kuka tietää, onko tämä laillista ja mistä löytyisi lakipykälää aiheesta?? En haluaisi taloni näkyvän televisiossa.

3

1233

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vuppiduudiidaa.

      ...

      • asia ei ole noin.

        Lähtökohta on, että rakennuksia saa vapaasti kuvata. Tilanne kuitenkin muuttuu jos rakennuksen pihamalla on ihmisiä, Tällöin voi kyseessä olla salakatselu.
        http://www.finlex.fi/fi/oikeus/kko/kko/1985/19850128t?search[type]=pika&search[pika]=salakatselu

        Eli kun kuvaajat kuvaavan niin mene pihaan touhailemaan jotain yksityistä niin kuvaaminen onkin kiellettyä. Hanki vaikka tuollainen pieni lasten uima-allas ja mene sitten uikkareissa pihalle palloilemaan ja "uimaan".

        http://www.sataweb.fi


    • Televisio on syntiä

      Tee isoja plakaatteja joita ripustelet talosi ikkunoihin. Kirjoita niihin jotain rakentavaa kuten sen ohjelman nimi ja hauku se lyttyyn. Eivät varmasti kuvaa taloasia jos ikkunassa on kyltti jossa lukee esim. "TUOTTAJAN NIMI palkkaa pedofiilejä" tai "OHJELMAN NIMI on rasistista sontaa" tai jotain muuta rakentavaa.

      Myös liikkuminen pihalla ja yleinen huutelu ja mielenosoituskylttien heiluttelu kuvausten aikana alkaa maksamaan ohjelman tekijöille niin paljon hukkaan menneinä kuvausaikoina ja rahana että menevät mielummin jonnekin muualle. Kirkkaiden halogeenivalaisimien käyttö sekä musiikin soittaminen ja moottorisahaus voivat myös häiritä kuvauksia.

      Helpointa on tietenkin kertoa jo ennen kuvauksia filmiryhmälle että tulet häiritsemään kuvauksia jos aikovat kuvata taloasi koska et halua että taloasi kuvataan. Kannattaa myös varmistua että ohjelman teemana ei ole "Häiriintyneet naapurit" tai muu vastaava koska silloinhan mielenosoituksesi vain innostaa kuvausryhmää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      68
      2302
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      235
      2238
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1508
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      24
      1323
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      41
      1289
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      132
      1261
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1210
    8. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      979
    9. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      979
    10. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      77
      932
    Aihe