kuvata televisiokäyttöön??? Eräs tuttavamme haluaa osallistua televisio-ohjelmaan, johon meidänkin taloa oli kuvattu ulkoapäin tieltä. Kuka tietää, onko tämä laillista ja mistä löytyisi lakipykälää aiheesta?? En haluaisi taloni näkyvän televisiossa.
Saako yksityistä asuinrakennusta
3
1178
Vastaukset
- vuppiduudiidaa.
...
- asia ei ole noin.
Lähtökohta on, että rakennuksia saa vapaasti kuvata. Tilanne kuitenkin muuttuu jos rakennuksen pihamalla on ihmisiä, Tällöin voi kyseessä olla salakatselu.
http://www.finlex.fi/fi/oikeus/kko/kko/1985/19850128t?search[type]=pika&search[pika]=salakatselu
Eli kun kuvaajat kuvaavan niin mene pihaan touhailemaan jotain yksityistä niin kuvaaminen onkin kiellettyä. Hanki vaikka tuollainen pieni lasten uima-allas ja mene sitten uikkareissa pihalle palloilemaan ja "uimaan".
http://www.sataweb.fi
- Televisio on syntiä
Tee isoja plakaatteja joita ripustelet talosi ikkunoihin. Kirjoita niihin jotain rakentavaa kuten sen ohjelman nimi ja hauku se lyttyyn. Eivät varmasti kuvaa taloasia jos ikkunassa on kyltti jossa lukee esim. "TUOTTAJAN NIMI palkkaa pedofiilejä" tai "OHJELMAN NIMI on rasistista sontaa" tai jotain muuta rakentavaa.
Myös liikkuminen pihalla ja yleinen huutelu ja mielenosoituskylttien heiluttelu kuvausten aikana alkaa maksamaan ohjelman tekijöille niin paljon hukkaan menneinä kuvausaikoina ja rahana että menevät mielummin jonnekin muualle. Kirkkaiden halogeenivalaisimien käyttö sekä musiikin soittaminen ja moottorisahaus voivat myös häiritä kuvauksia.
Helpointa on tietenkin kertoa jo ennen kuvauksia filmiryhmälle että tulet häiritsemään kuvauksia jos aikovat kuvata taloasi koska et halua että taloasi kuvataan. Kannattaa myös varmistua että ohjelman teemana ei ole "Häiriintyneet naapurit" tai muu vastaava koska silloinhan mielenosoituksesi vain innostaa kuvausryhmää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2544659Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii783105- 472483
- 281873
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua451777- 851497
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘851295PS uusimman gallupin rakettimainen nousija
https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden143975- 69958
Sellainen tunne sydämessä
Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,86894