Lähiesimieskö päättää poliisimiehen virasta pidättämisestä ?
Kyse on perättömän lausunnon antamisesta tuomioistuimessa valaehtoisesti.
Esitutkinnan ajaksi olisi epäilty poliisimies syytä pidättää virantoimituksesta.
Kyse on perättömän lausunnon antamisesta tuomioistuimessa valaehtoisesti.
Esitutkinnan ajaksi olisi epäilty poliisimies syytä pidättää virantoimituksesta.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kyllä tällainen asia päätetään viran puolesta poliisipiirin päällikön toimesta.
Se vaatii kuitenkin vähän enemmän, kuin syytteessä olevan, tai tuomitun oman mielipiteen, eli esitutkinnan aloittamisen. Siitä päättää kuitenkin juttua ajanut syyttäjä, ei epäilty.
Suomessa on hyvin tavallista, että syytteessä oleva tai tuomittu ei hyväksy todistajan todistusta, vaan vetoaa väärään valaan. Esimerkiksi kaikki linnassa istuvat väittävät olevansa siellä ainoastaan väärän valan vuoksi.
esitutkinassa selvitetään mm.onko rikos tapahtunut. Asianomistajalla on laillinen oikeus esittää vaatimuksia epäillyn suhteen.
Mä olin aikoinaan ihan samassa tilanteessa. Poliisimies vaiehteli ja kertoi satutarinaa todistajanaitiosta minkä kerkesi. Ongelma on vaan että milläs todistat??? Se että itse tiedät kun ei riitä oikeudelle eikä poliisin esimiehille.