Koska Kaura tulisi

korjata yleensä

Onko normaalia jos kaurapelto on Pirkanmaan tasalla vielä näihin aikoihin korjaamatta?

5

1219

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kepukka.....

      Saattaapi olla märkyyden vaivaama lohko, kovia sateita kun on ollut niin ei välttämättä pääse puimaan ennekuin valahtaa.
      Varsinkin jos on sammakkokin vielä siellä salaojaputkessa;)

      Parempi puida myöhempään kuin miettiä vanhaa slogania, missä sorsa ui, siellä Sampo pui.

      Kyllä tääs itsekin vielä viime viikolla puitiin kovasti.

    • normaalia täysin

      Sopii kuvaan hyvin, että silloin tällöin lokakuulla vielä puidaan kauraa. Yleensä toki syyskuulla alkupuolella, mutta hiukan huonompi vuosi, niin heti vetää myöhäiseksi, vaikka joku näsistelijä saattaa muuta väittää.

      Meillä Päijät-Hämeessä vielä kauraa puimatta reilu 20ha js kyseinen kasvusto kylvetty 7.5. joten kasvuaikaan on ollut ja silti kasvusto ei ole vielä liian kypsää.

      Viljelemme täällä Suomessa kuitenkin niin ääri olosuhteissa, että pienikin henkäys Jäämereltä saa kasvukauden venymään.

    • puitiin

      Naapurissa puitiin tänään 8.10. kevätruista, joka oli kylvetty toukokuun puolessavälissä. Melkein viis kuukautta oli siis kasvussa...puintikosteus oli yli 40 enempää ei mittari näyttänyt :(

      • vielä?

        Eli nyt?


    • ole normaalia

      Kyllä pelto pitäisi saada puitua 16.00 mennessä, ylitöinä puinti on ehdottomasti kiellettyä ja johtaa suuriin tukileikkauksiin!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      170
      1073
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      847
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      783
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      728
    5. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      529
    6. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      294
      515
    7. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      36
      509
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      479
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      49
      467
    10. Kalle irtisanoutui

      Kävi, kuten odotettiin. Paras ratkaisu paitsi Orimattilalle myös Larssonille. Seuraavaksi joudutaan mittaamaan kaupungin
      Orimattila
      53
      454
    Aihe