Meikäläisen -99 E220 alkaa jostain syystä hieman kukkia kyljistään alalistojen ( siis niiden ovissa olevien ihan alimmaisten kumisten ) kohdalta ovien alakulmista. Samoin takakurakaaren etureunasta, missä on se parin tuuman kumilistanpätkä. Mites nämä listat sais irti niin, että ne saa vielä maalarireissun jälkeen takaisinkin. Hyviä vinkkejä tarvitaan pikaisesti. "Myy koko paska pois ja osta auto"-kommentteja en tarvitse. Kiitos.
E-mallin listat
Roope
2368
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Onkohan autosi myös kolarikorjattu? Omassani myös kukkimiskohtia, piti poistaa ruoste ja maalata paikkamaalauksena. Epäilen huonoa kolarikorjausta, ei pitäisi nyt 99-mallinen mese ruostua.
Epäilen, että kyseessä joku erikoisliima listoihin, kysäise jostain isosta automaalaamosta olisiko heillä myydä sitä pienessä erässä tai laitata listat kiinni siellä. Kannattaa kokeilla maalausta itse, ellei kyseessä ole iso paikattava alue.
Koska tunnen auton historian alusta alkaen, tiedän,ettei sitä ole kolaroitu ja ruostetta on ympäri auton, lähes joka ovessa ja niiden pikku listanpätkien tuntumassa takalokasuojissa. Edelleinen omistaja pesi autoaan melko säännöllisesti, kuten itsekin, joten ei pitäisi edes huonosta hoidosta voida syyttää. Jonkin verran harmittaa tilanne ja varsinkin, kun itselläni on ollut puoli tusinaa mersua ennen tätä ja ei näin uusi pirssi ole koskaan ennen ollut näin pahassa kunnossa. Tätä puheenvuoroa/kyselyä ei missään tapauksessa ole tarkoitettu provokaatioksi, vaan ainoastaan hätähuudoksi.
Maalarille menee ja auto maalataan leveiden listojen alapuolelta ympäri. Siksi tätä kyselen, koska mielelläni purkaisin sen itse, ettei vaan joku harjoittelija revi listoja irti ja sitten niitä tilaillaan Vehosta uusia á 100 euroa.