minulla on 6kk tanskandoggi ja sen täytyy olla n.5-8 tuntia yksin kotona päivällä koska mieheni on töissä ja minä opiskelen. ongelma on tämä: heti kun painamme ovemme kiinni koira aloittaa heti ulvomisen ja tätä on jatkunut siitä kun se tuli meille. sille jätetään kaiken maailman leluja ja luita,muttaa.. naapureitten mukaan se saattaa ulvoa yhtäkyytiä jopa 2-3 tuntia välillä.auttaakaa. neuvot olisi paikallaan.
ulvominen ja naapurit
tatti
10698
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Koiraanne vaivaa eroahdistus. Siitä löytyy juttua alempaa. Klikkaile 'seuraavat' ja etsiskele...
minne pitäisi klikata. mikä on eroahdistus? vastauksia kiitos.
eroahdistus on sitä, kun koirasi jää oven suljettuasi itkemään lähtöäsi. Tähän on olemassa erilaisia lääkkeitä, sitruunapantaa yms. poppakonsteja. Parasta on kuitenkin aloittaa puun juurelta, eli:
opeta koiraa olemaan yksin. Älä tee lähdöstäsi numeroa. Et huomaakaan koiraa. Hipsit ovesta ulos ja palaat ensin 5min kuluttua, 10min kuluttua jne. Olet yhä pitempiä aikoja poissa ja koirasi huomaa, että kaikki on hyvin - tulit takaisin!
Tärkeää on myöskin, että takaisin tultuasi et huomaakaan koiraasi noin 5min. Otat rauhassa takin pois, lataat vaikka kahvit tulemaan ja sitten vasta huomaat koirasi.
Tässä tiiviissä pähkinän kuoressa. Enemmän löydät kun vierität sivun alas, alhaalla sinisellä/punaisella teksi 'seuraavat'. Siitä pääset edellisiin ja taas edellisiin juttuihin. Sieltä löytyy paljon juttua aiheesta.
Onnea koiran kanssa!!!
..Hiljaisuus on muistaakseni ilta 10:stä aamu 7:ään. Näin ollen juridisesti ei tuosta ulvonnasta ole haittaa. Mutta mukavaa se ei kyllä ole :(
Yritäppäs jättää vaikka radio/telkku päväksi auki, niin että äänet kuuluu. Ei tunne pentu oloaan yksinäiseksi.
Itse jouduin ottamaan vanhalla koiralleni toisen kaveriksi. Johan loppui itkeminen päivisin :)
Mun yks tuttu yritti kans ottaa vanhemmalle koiralle toisen kaveriks ja siin käviki nii ett sitt niillä oli kaks itkevää koiraa... Se tarttuki siihe toisee.. Mut onnex toi doggi on vielä nuori nii eiköhä siihen konstit vielä löydy!
Onnea matkaan ja naapureille hermoja!!
Muista arttukin, että vaikka ei hiljaisuuspakkoa olekkaan päivällä, eivät asukkaat silti saa aiheuttaa toisilleen kohtuutonta haittaa, tai melua..Ihmisiä käy myös yö töissä...Lisäksi ulvonnalla on tapana tarttua kerrostalon muihinkin koiriin ja kohta on monella muullakin sama ongelma!Omasta laumastani yksi haukkui ja ulvoi illalla, mutta sitruunapannalla se saatiin pois eikä enää tarvita sitäkään..Aina täytyy ajatella toiseltakin näkökulmalta..Eikö vaan..Kivempi se on kuitenki naapureiden kanssa sovussa elää..
Mulla oli vielä vuosi sitten samanlaisia ongelmia mun dallun kanssa. Hommasin sille sitruunapannan ja ulvomiset loppuivatsaman tien. Sitruunapantahan suihkauttaa tuoksut koiran nenälle kun se haukkuu/ulvoo. Se on kuitenkin melko hintava, noin 800-900mk mutta useimmat koiratarvikeliikkeet vuokraavat pantaa. Itse en käyttänyt kuin pari viikkoa pantaa.
Toinen mahdollisuus on kysellä koiraterapeuteilta neuvoa, hehän ovat näihin ongelmiin paneutuneet. Lähimmän terapeutin löydät osoitteesta www.hauhau.net.
Toisen koirani kasvattaja on kyllä koiraterapeutti ja hän suositteli minulle tätä sitruunapantaa. Niitä löytyy muuten myös kaukoohjattavana jolloin voit itse päättää milloin hauva saa suihkaukset nenulleen...
Tsemppiä eroahdistuksen hoitoon!
Lukekaa hänen sepustuksensa! Mikään kellonaika ei ole sopiva häiritä naapureita. Kyllä korvienvälissä on paljon vikaa jos ajattelee Artun tavoin. Tottakai me koiranomistajat haluamme elää sovussa naapuriemme kanssa! Toivon muidenkin vihdoin huomaavan ettei Artulla ole kaikki kotona yläkerrassa!
kirjoituksista otsikolla: "haukkumista ja pissaamista ongelmaksi asti" joku noin 10 sivua alempaa..
Ystävälläni on Miro-niminen sekarotuinen noin vuoden ikäinen hauveli, joka heti oven kiinnimentyä alkaa itkeä ja valittaa yksinäisyyttään ja tämäkin häiritsi naapureita jonkin verran.
Yhtenä päivänä taloon hankittiin maatiaiskissanpentu Väyrynen joka suurimman osan ajastaan piilotteli Miroa sohvan alla sen märkiä pusuja, mutta viihtyivät muuten hyvin keskenään. Nyt kun ovi menee kiinni, ei kuulu itkua ja valitusta, koska Miro tietää ettei ole yksin talossa.
Tämä sopii hyvin kissa ja koiraihmisille kannattaa kokeilla!