95 okt. vai 98oktaanista??

2.0Turbo

Elikkäs onko väliä kumpaa bensaa käyttää (2.0T) 95 vai 98 oktaanista?
Kiitos vastanneille.

5

642

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • se on itse kokeiltava

      kyllä se on itse kokeiltava. jos jotain konkreettista eroa huomaat niin laita kertoen.

      onhan noita juttuja mutta en ole itse koskaan jaksanut kokeilla.

    • turbo erektion

      eiköhän täällä taas kysellä näitä samoja niinkuin tm ja tuulilasissakin...eiköhän sen nyt saa huollosta tai huoltamoltakin selville tai kokeilemalla.kunhan et dieseliä pistä.

    • Nimetön

      Jos sulla on 2.0T C vectra niin siinä voi käyttää kumpaakin oktaania koska nakutustunnistin hoitaa sytytyksen seurannan ja ohjainlaite muuttaa ennakkoja. Mitään tehoeroja et tuskin huomaa siinä koska auto menee kummallakin aineella yhtä hyvin.

    • On väliä

      Itse ajan nykyisin vain 98 oktaanisella. Eron huomaa perstuntumalla paremmasta ala/keskialueen väännöstä, on vaivattomampi ajaa. Moottori sietää myös korkeampia kierroksia paremmin, kuin 95 oktaanisella.

      Erilaisissa alan lehdissähän näitä on testattu. Vapaastihengittävissä ja laihaseosmoottoreissa ei eroa yleensä ole, mutta 2.0T tyyppisissä turbomoottoreissa eroa yleensä syntyy.

      • 2.0T,

        98E olen käyttänyt.. ihan sen vuoksi, koska näin olen kuullut muilta turbo autoilijoilta. Ajan normaali "pappa" ajoa ja mitään muuta eroa en ole huomannut, kun 98:a käyttää, niin ajotietokone näyttää muutamaa desiä pienempää kulutusta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      93
      1486
    2. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      85
      1182
    3. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      47
      891
    4. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      95
      855
    5. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      67
      836
    6. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      164
      793
    7. MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(

      MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku
      Maailman menoa
      84
      728
    8. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      719
    9. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      55
      659
    10. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      638
    Aihe