95 okt. vai 98oktaanista??

2.0Turbo

Elikkäs onko väliä kumpaa bensaa käyttää (2.0T) 95 vai 98 oktaanista?
Kiitos vastanneille.

5

601

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • se on itse kokeiltava

      kyllä se on itse kokeiltava. jos jotain konkreettista eroa huomaat niin laita kertoen.

      onhan noita juttuja mutta en ole itse koskaan jaksanut kokeilla.

    • turbo erektion

      eiköhän täällä taas kysellä näitä samoja niinkuin tm ja tuulilasissakin...eiköhän sen nyt saa huollosta tai huoltamoltakin selville tai kokeilemalla.kunhan et dieseliä pistä.

    • Nimetön

      Jos sulla on 2.0T C vectra niin siinä voi käyttää kumpaakin oktaania koska nakutustunnistin hoitaa sytytyksen seurannan ja ohjainlaite muuttaa ennakkoja. Mitään tehoeroja et tuskin huomaa siinä koska auto menee kummallakin aineella yhtä hyvin.

    • On väliä

      Itse ajan nykyisin vain 98 oktaanisella. Eron huomaa perstuntumalla paremmasta ala/keskialueen väännöstä, on vaivattomampi ajaa. Moottori sietää myös korkeampia kierroksia paremmin, kuin 95 oktaanisella.

      Erilaisissa alan lehdissähän näitä on testattu. Vapaastihengittävissä ja laihaseosmoottoreissa ei eroa yleensä ole, mutta 2.0T tyyppisissä turbomoottoreissa eroa yleensä syntyy.

      • 2.0T,

        98E olen käyttänyt.. ihan sen vuoksi, koska näin olen kuullut muilta turbo autoilijoilta. Ajan normaali "pappa" ajoa ja mitään muuta eroa en ole huomannut, kun 98:a käyttää, niin ajotietokone näyttää muutamaa desiä pienempää kulutusta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sä et pääse yli, mä en pääse yli

      Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V
      Ikävä
      128
      1488
    2. Hirvittävä onnettomuus.

      Voimia ja lohdutusta suuressa surussanne🙏🙏.
      Rovaniemi
      37
      1401
    3. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      67
      1215
    4. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      54
      1149
    5. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      69
      994
    6. Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?

      Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi
      Maailman menoa
      254
      954
    7. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      193
      934
    8. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      73
      911
    9. Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää
      Suomalaiset julkkikset
      16
      830
    10. Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta

      Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps
      Maailman menoa
      106
      818
    Aihe