95 okt. vai 98oktaanista??

2.0Turbo

Elikkäs onko väliä kumpaa bensaa käyttää (2.0T) 95 vai 98 oktaanista?
Kiitos vastanneille.

5

610

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • se on itse kokeiltava

      kyllä se on itse kokeiltava. jos jotain konkreettista eroa huomaat niin laita kertoen.

      onhan noita juttuja mutta en ole itse koskaan jaksanut kokeilla.

    • turbo erektion

      eiköhän täällä taas kysellä näitä samoja niinkuin tm ja tuulilasissakin...eiköhän sen nyt saa huollosta tai huoltamoltakin selville tai kokeilemalla.kunhan et dieseliä pistä.

    • Nimetön

      Jos sulla on 2.0T C vectra niin siinä voi käyttää kumpaakin oktaania koska nakutustunnistin hoitaa sytytyksen seurannan ja ohjainlaite muuttaa ennakkoja. Mitään tehoeroja et tuskin huomaa siinä koska auto menee kummallakin aineella yhtä hyvin.

    • On väliä

      Itse ajan nykyisin vain 98 oktaanisella. Eron huomaa perstuntumalla paremmasta ala/keskialueen väännöstä, on vaivattomampi ajaa. Moottori sietää myös korkeampia kierroksia paremmin, kuin 95 oktaanisella.

      Erilaisissa alan lehdissähän näitä on testattu. Vapaastihengittävissä ja laihaseosmoottoreissa ei eroa yleensä ole, mutta 2.0T tyyppisissä turbomoottoreissa eroa yleensä syntyy.

      • 2.0T,

        98E olen käyttänyt.. ihan sen vuoksi, koska näin olen kuullut muilta turbo autoilijoilta. Ajan normaali "pappa" ajoa ja mitään muuta eroa en ole huomannut, kun 98:a käyttää, niin ajotietokone näyttää muutamaa desiä pienempää kulutusta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. En tullut, koska käytit päätäsi.

      Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m
      Ikävä
      37
      2756
    2. Miten kaivattusi teki sinuun lähtemättömän vaikutuksen?

      Minulla kävi niin, että hän laittoi ruokaa, kun olin nälkäinen. Tie miehen sydämeen käy vatsan kautta.
      Ikävä
      89
      1194
    3. Alkon myynti putosi kesäkuussa 10 prosenttia

      Niin se hallitus tuhoaa valtion verokertymää ylisuurella alkoholiverolla, kun kansalaiset hankkivat juomansa ulkomailta.
      Maailman menoa
      127
      999
    4. Oliko mies vetäytyminen

      Toimiva veto? Miten meille kävi. Ei hyvin ja mahdottomalta tuntuu tilanne nyt.
      Ikävä
      62
      995
    5. Ulosotossa olevan tulisi saada itse päättää

      Maksetaanko hänen ulosotossa olevia velkoja takaisin yksi kerrallaan vai ripotellen pikku summia sinne tänne, kuten ulos
      82
      921
    6. Mitä söitte Hänen kanssaan yhdessä viimeksi?

      Tällainen vihjeketju:)
      Ikävä
      66
      917
    7. EU:lta tyly ratkaisu Temulle

      On se hyvä, että EU on vihdoin ja viimein puuttunut noiden Kiinan krääsän kauppiaiden toimintaan. https://www.is.fi/ta
      Maailman menoa
      102
      852
    8. Oon tässä pohtinut että se nainen

      Ei sovi sulle. Ihmetyttää mitä näet hänessä. Mieheltä miehelle
      Ikävä
      70
      815
    9. Nainen on ihana

      ilta-päivää tosi söpölle naiselle 🤗😘☺ Jos saisin sinut nainen oisin onnellisin mies Etpäs tiedäkään keneltä tämä on?
      Ikävä
      25
      728
    10. Hallinto-oikeus kumosi valtuuston päätöksiä

      Teksti-tv kertoo, että valtuuston päätöksentekoon on osallistunut varavaltuutettu jolla ei ollut oikeutta osallistua. Mi
      Ähtäri
      30
      694
    Aihe