4 vuotta nukahtamislääkkeitä !

Kertokaa ihmeessä miten ja koska alkaa ehkä saada luonnollista unta neljä vuotta kestäneen nukahtamislääkkeen käytön jälkeen ?
a-p-u-a
pitääkö mennä lääkärille t a a s ?
7947
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

ja voisit kokeilla vaikkapa melatoniinia, se kun ei ole lääke laisinkaan, tosin meillä reseptillä

Äänestä
  • kun pää vaatii isompia annoksia, asteittain vähentäminen on tarkoittanut sitä, etten ole nukkunut kuin pikku pätkiä aamuyöstä
    pariin viikkoon. Alan olla ihan uupunut ja sekaisin unenpuutteesta.
    Täytynee tutkia melatoniini-asiaa, se on ihan uutta mulle.

    Äänestä

  • on ongelma kirjoitti:

    kun pää vaatii isompia annoksia, asteittain vähentäminen on tarkoittanut sitä, etten ole nukkunut kuin pikku pätkiä aamuyöstä
    pariin viikkoon. Alan olla ihan uupunut ja sekaisin unenpuutteesta.
    Täytynee tutkia melatoniini-asiaa, se on ihan uutta mulle.

    ei yleensä auta kuin korkeintaan puolitoista kuukautta sitten parin viikon tauko ja sitten saattaa taas auttaa muttei kauan, se hyväpuoli siinä on ettei se ole mitenkään vaarallinen. =)

    Äänestä

  • mut ,mut, kirjoitti:

    ei yleensä auta kuin korkeintaan puolitoista kuukautta sitten parin viikon tauko ja sitten saattaa taas auttaa muttei kauan, se hyväpuoli siinä on ettei se ole mitenkään vaarallinen. =)

    puoltoista kuukautta on jo hyvältä kuulostava aika, hyvä vaihtoehto valvomiselle vieroitusaikana nukahtamislääkkeistä.

    Äänestä

  • hyvä apu kirjoitti:

    puoltoista kuukautta on jo hyvältä kuulostava aika, hyvä vaihtoehto valvomiselle vieroitusaikana nukahtamislääkkeistä.

    Tilaa aika suggestoterapeutilta.Jos se ei auta mene psykologin vastaanotolle.Unihäiriön taustalla voi olla,itseasiassa hyvin usein,psyykkinen ongelma.Olen itse käynyt kallonkutistajalla puolisen vuotta ja kappas vain;unihäiriöt ovat vähentyneet huomattavasti.Unettomuuden pelko on jäänyt pois,nukahtamisvaikeudet vähentyneet lähestulkoon kokonaan jne.Olo on parantunut huomattavasti,työssä jaksaa paremmin,on virkeämpi jne.Aikaisin heräämiset vaivaavat jonkin verran mutta eivät jatkuvasti.Terapeutti meinasi mielialani vaikuttavan unensaantiini ja että sisälleni on kasautunut kaikenlaista...Unilääkkeitä en ole ikinä käyttänyt.Niin ja sitten vielä:unihäiriö oli riesana reilut 10 vuotta.Sitä ennen nukuin kuin tukki,nyt olen menossa takaisin norm.päiväjärjestykseen.Suosittelen psykologia.

    Äänestä

melkein aina syy on oman pään sisällä, eli auttaa ehkä kun vaihdat työpaikkaa, puhut puolison kanssa ongelmista/eroat, opettelet rentoutuun, harrastat hikiliikuntaa jokapäivä...näillä eväillä moni saa unenpäästä taas kiinni.

Äänestä
  • neuvoista, otan kaikki huomioon !

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Miten eroon ? kirjoitti:

Kertokaa ihmeessä miten ja koska alkaa ehkä saada luonnollista unta neljä vuotta kestäneen nukahtamislääkkeen käytön jälkeen ?
a-p-u-a
pitääkö mennä lääkärille t a a s ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu