vehnäallergia?

******

Jätin vehnän pois ruokavaliosta ja huomasin että aivoni toimivat paljon paremmin enkä ole enää niin sekava. Voiko vehnä siis aiheuttaa moista? (Keliakiaa minulla ei ole, se on testattu). Pelkään leimautuvani hulluksi jos menen kyselemään lääkäriltä verikokeisiin pääsyä... Millaisia oireita vehnäallergiassa siis voi olla?

4

1246

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Huolestunut itsekkin

      kerro mitä sinulta testattiin ja mien ja tarkat tulokset. Voidaan jotakin päätellä.

    • Analysti

      Kirjoittamastasi topikista on pitkä aika, mutta vastaan tähän nyt osaltani kuitenkin:

      Olen myös omalla kohdallani huomannut, että vehnän syönti aiheuttaa vatsan ärtymistä, ärtynyttä oloa, ja erityisesti päähän tulee outo hölskyvä, hieman humalainen olo. Kun sitten olen pidättäytynyt vehnästä eli myöskin pastasta, niin oloni on selkeästi kohentunut.

      Ruispaloja voin syödä, vaikka niissäkin on vehnää. Suosin kuitenkin täysruisleipää, mikäli mahdollista.

      Nyt meitä on ainakin kaksi ihmistä, joilla on vehnästä samanlaiset oireet. :) Kerroin lääkärille epäilyistäni vehnän suhteen, ja hän totesi, että useilla ihmisillä keliakiakin saattaa olla piilevänä. Tällä viikolla menen verikokeisiin ja toivottavasti asiaan saa selkoa.

    • keliaakikko ilman diagnoosia

      Kuulostaa ihan tutulta. Itse kävin reilu vuosi sitten neurologilla, kun muisti alkoi mennä ja ikää on vasta 40. Muistin heikkeneminen alkoi jo haitata työntekoa ja kotonakin tavaroita unohtui sinne tänne, kun esim. unohdin teemukin olemassaolon heti kun olin sen kädestäni johonkin laskenut.

      Asiaa piti alkaa tutkimaan, mutta se sitten jäi, kun muisti parani ihan omia aikojaan, kun jouduin siirtymään luontaisesti gluteenittomaan ruokavalioon ihokeliakian takia. Siitä minulla tosin ei ole diagnoosia, koska en malttanut ongelmien syyn selvittyä enää palata takaisin entiseen ruokavalioon vain virallisen diagnoosin saamista varten, vaan mieluummin karsin loputkin gluteenit pois.

      Muistiongelmien katoamisen lisäksi katosivat selittämättömät raivokohtaukset ja pienten vastoinkäymisten aiheuttamat ärtymykset. Elämä on nykyään paljon tasaisempaa ja rennompaa, kun en enää hermostu joka asiasta.

      Tieteellisempää tietoa keliakian ja muistiongelmien yhteydestä löytyy hakemalla hakusanoilla: celiac disease cognitive decline

      Yhteys on olemassa, mutta monikaan lääkäri ei siitä välttämättä tiedä, koska sitä ei ole vielä tutkittu paljonkaan. Eipä osannut minunkaan neurologini, jonka pitäisi kuitenkin olla yksi maan parhaita, mainita tuosta mahdollisuudesta, vaikka keliakiastakin käynnillä puhuttiin, koska siinä vaiheessa oli toisen lääkärin kanssa selvityksen alla se, onko kyse keliakiasta vai vehnäallergiasta.

    • - - - -

      Tuo kuulostaa kyllä tosi tutulta.

      Mulla on ollu kohta vuoden ajan kaikenlaisia kummallisia oireita, mm. juuri tuota sekavuutta, sitten turpoan tosi paljon kaikesta mitä syön tai juon, vatsa on koko ajan sekaisin jne. Lisäksi oon saanu vielä kaikkien muiden oireiden kanssa samaan aikaan yhtäkkiä ilmestyneen iho-ongelman kasvoihin.

      Keliakiaa ei ole, mutta vehnäjauhoallergia on todettu. En ennen arvellut, että oireet vois johtua siitä, mutta nyt tuntuu, että se vois olla yks mahdollinen selitys niille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      103
      1279
    2. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      89
      769
    3. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      681
    4. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      47
      667
    5. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      118
      541
    6. Lidilikö Suomussalmelle

      Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat
      Suomussalmi
      30
      531
    7. Ei makeat pimut sytytä

      sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol
      Ikävä
      32
      516
    8. Upeaa Google!

      Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö
      Kajaani
      182
      498
    9. Huomasitko? Elämä Lapselle -konsertti tänään suorana tv:ssä - Aika kova kattaus huippuartisteja!

      Lastenklinikoiden Kummien järjestämä Elämä Lapselle -konsertti tukee Suomen viiden yliopistollisen lastensairaalan toimi
      Viihde ja kulttuuri
      23
      487
    10. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      59
      473
    Aihe