Multa löydettiin poskiontelosta 2cm:n kokonen kysta..Onko kuin yleisiä / vaarallisia ? Mitä niille tehdää vai tehdäänkö mitää ? Tell Me..
Poskiontelon kysta?
Zanddu
31401
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
hakusanaksi kysta tai kycta, infoa löytyy
Mulla diagnosoitiin myös joskus kysta, ja mikä se ikinä sitten lopulta olikin (ilmeisesti monien vuosien krooninen tulehdus joka täytti koko toisen ontelon), poskionteloon tehtiin FESS-leikkaus pari viikkoa sitten. Ah, vuosien tukkoisuus on tiessään!!
Jos kysta ei vaivaa, käsittääkseni sen annetaan olla. Jos päädytään FESSin kaltaiseen operaatioon, sitä ei kannata jännittää sillä itselläni operaatio sujui oikein mukavasti reippailla esilääkityksillä paikallispuudutuksessa :D Toipuminenkin on sujunu hyvin.
Minulla on ollut jo neljä vuotta molemmissa poskionteloissa kystat. Alunperin ne löytyivät sattumalöydöksenä hammasröntgenissä, jonka takia menin sitten korvalääkärille. Ne on sittemmin kuvattu tietokonetomografialla, ja todettu ettei niistä ole minkäänlaista haittaa, joten niitä ei mennä leikkaamaan. Mutta mikäli lääkäri jollain henkilöllä toteaa kystasta haittaa, tehdään FESS-leikkaus, yksityisellä Terveystalossa on käytössä sitten vieläkin paremmaksi kehuttu menetelmä, poskionteloiden pallolaajennus. Itselläni oli aiemmin aika monta poskiontelotulehdusta, mutta allergialääkityksen aloituksen myötä niitä ei ole enää ollut, joten minun tapauksessani kystat eivät olleet myöskään niiden aiheuttajana.