Kiusataanko armeijassa paljon vai saako siellä olla yleensä rauhassa. Niinkun alokas-alokasta, en tarkota mitään alikessujen simputusta.
Entäs jos ei kerta kaikkiaan pysty tai jaksa kantaa varusteita onko niitä pakko kantaa jos ei kykene? Miten sitten käy?
Entäs jos ei kerta kaikkiaan pysty tai jaksa kantaa varusteita onko niitä pakko kantaa jos ei kykene? Miten sitten käy?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kiusamisen määrä on vähän niin kuin koulussakin, riippuu tuurista. Millaista porukkaa kohdalle osuu ja rakentuuko porukkaan hyvä henki, ja missä määrin mahdolliseen kiusaamiseen puututaan.
Eihän varusteita voi pakottaa kantamaan jos ei yksinkertaisesti pysty jatkamaan. Tietysti patistelevat puremaan hammasta ja yrittämään vaikka olisi kuinka raskasta, mutta eihän kenelläkään mitään ihmekonsteja ole joilla ihmisen saisi kantamaan kamppeitaan vaikka voimia ei kerta kaikkiaan ole. Sitten paremmin jaksavat kantavat omiensa lisäksi myös sipanneen tavaroita loppumatkan.
Yleensä saa olla rauhassa kiusaaminen ei ole sen yleisempää kuin siviilissä omien kokemusteni mukaan harvinaisempaa jossei nyt sitten kerjää itse verta nenästään.Tietysti on vähän tuurista kiinni että millaiseen porukkaan joutuu jo yksi pesoonallisuushäiriöinen voi tehdä jonkun elämän helvetiksi muttei riski yleensä ole sen suurempi kuin muutenkaan elämässä tällä alueella.Mikäli osoittautuu niin heikoksi ettei jaksa kantaa varusteitaan niin se kyllä huomataan jo alokaskaudella ja silloin päätyy johonkin fyysisesti keveisiin palvelustehtäviin.