hammaslääkäristä

Kannattaako raskaana käyä tarkistuttaa hampaat? Siis juuri sen takia kun on raskaana? en ainakaa olisi kuullut että kannataisi,mutta kysyinpä nyt silti.
4438
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

kunnalliseen hammashoitoon. Kysyppä neuvolastasi. Meillä annettiin suoraan hammaslääkäriaika ennen raskauden puoliväliä. Samalla käynnillä varmistetaan, ettet pääsis siirtämään reikiintymistä aiheuttavaa pöpöä pienen vauvan suuhun. Isäkin pääsee hampilääkäriin tämän vuoksi:)

Äänestä

ja pitääkin käydä. Myös raskauden aikana hampaita voidaan paikata jne.

Äänestä

hoitaa hampaat kuntoon. Suusta lähtee todella helpolla tulehduksia ja voivat olla näin vaarallisia sinulle ja vauvallesi.

Äänestä

Suuta (päätä) ei kuvata raskausaikana. Ja mulla ei ainakaan paikattu hampaita. Juuri kävin tarkastuksessa. Hammaskiveä poistettiin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


... kirjoitti:

Kannattaako raskaana käyä tarkistuttaa hampaat? Siis juuri sen takia kun on raskaana? en ainakaa olisi kuullut että kannataisi,mutta kysyinpä nyt silti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu