Kiitokset kaikille haasteessa mukana olleille :))

-Arttu-

Huomenta!

Kuten me kaikki varmaan huomasimme, oli eilinen päivä mielestäni todella hiljainen.

Se omaltaosaltaan kertoo sen seikan, että ME olemme tämän palstan kantava voima. Ilman meitä, ei ole keskusteluakaan. Ja ilman keskustelua ei ole mielipiteiden vaihtoa. MUTTA ei ole silloin riitaakaan!

Miten saisimme me kaikki iloisen mielen naamalle ja ottamaan "löysin rantein"?

Ei haukku haavaa tee, mutta ei se tunnu kenestäkään hyvälle. Varsinkin nuoriso, jota tällä koirapalstalla käy, saattaa säikähtää, jos heille vastataan rumasti tai agressiivisesti.

Jos olisimme kaikki yhtä mieltä siitä, että jokainen kommentti pitää perustella. Sillä perustelut ovat jokaisen hyvän keskustelijan tunnusmerkki. Perusteluja on nimittäin yleensä hankala tehdä nimimerkistä, mutta helppo keskusteltavasta asiasta.

Luulen, että tällä palstalla tulee aina olemaan häiriköitä/provosoijia, jotka hakevat omaan mitättömään elämäänsä jotain sisältöä haukkumalla muita. Ehkä näillä henkilöillä on niin paha ollo sisällä, että heidän olo siitä helpottuu?

Tai ehkä heidän elämänsä on mennyt jo kauan sitten pilalle ja nyt syntipukiksi kelpaa kuka tahansa?

kuten jo useasti aikaisemmin olen todennut, itseäni ei pahemmin liikuta tuo nimimerkkini haukkuminen. Lähinnä olen huolissani niistä, lukijoista jotka uskaltavat edes kerran sanoa mielipiteensä asiasta. Tällöin joku haukkuu heti perskärpäseksi tai hännystelijäksi.

Tämän seurauksena kyseinen henkilö ei ehkä koskaan enää kommentoi ja näin ollen olemme menettäneet arvokkaan osan tästä koirapalapelistämme, jossa sisusta on kasassa, mutta kaikki ulkoreunan palat puuttuvat.

Vetoankin nyt kaikkiin teihin:

Miettikää mille minusta tuntuisi, jos saisin itse sen viestin jota olet kirjoittamassa jollekin toiselle.

Jos se satuttaisi itseäsi, älä jätä sitä tällä palstalle. Muotoile viestisi uudestaan.

4

277

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Merrie

      Tässä on juuri oikea henkilö puhumaan asiasta. hieman huvittuneena kylläkin. Noh, jotakin kehitystä sentään näkyvissä *virn*

    • Riinu

      Todella laadukasta tekstiä Arttu. Olet liikkeellä oikeilla asenteilla.

    • villis

      Oli mukava kun ei tarvinut pahoittaa mielensä sinä päivänä. Olet ihan oikeassa, meitä kaikkia kiinostaa eri asiat. Minua ja monia muita kiinostaa mm. Tallinan koirat yms. Silloin on ihan mukava jutella ihmisten kanssa ilman että tulee tekstejä joissa Käsketään että mm. "Lopettakaa Tallinan koirista puhuminen" yms. Ihan kuin se olisi kieletty puheenaihe!

    • Anni

      haastelet. Mielipiteitä saa olla, mutta mielipide on sellainen joka kerrotaan aina syystä ja osaa sen perustella. Ja jos oikein alan harrastajien sivuille menee sättimään kyseistä alaa, on toki sen alan harrastajille selityksen velkaa! Täällä huomaa, että jos jotain kysyy näiltä tietyiltä nimimerkeiltä, ei saa vastausta, asiallista viimiseks. Todelliset koiraihmiset tuntee heti: he taas ovat perustelleet upeasti kannanottojaan, fiksuja koiraihmisiä on täällä monia, mutta ainahan mahtuu sekaan joku fanaatikkokin.. (Eihän meillä yhteiset aivot ole, vain yhteinen harrastus ja mielenkiinto, onhan nähty että koiraihmisisilläkin on hyvinkin eriävät näkemykset eri asioista!) Useimmiten ne on varmaan lapsia, jotka aina suhtautuvat omiin kiinnostuksen aiheisiinsa fanaattisesti ja pelkillä tunteilla. Näiden perusteilla jotkut sitten leimaavat kaikki muutkin, vaikka suurin osa vastauksista on täysin perustein järkevästi esitettyjä. Näihin perusteisiin ei kuitenkaan kommentoida, eikä vastata kysymyksiin! Halutaankin siis nähdä vain se oma mielipide, ja vain sitä pönkittävien kirjoitukset. Monella täällä, koiravastaisista varsinkin olisi syytä kysyä itseltään: Olenko ottanut huomioon asiat toistenkin kannalta, enkä vain omaltani? Ja perustella itse itsellensä oma vastauksensa. Ette voi vain OLLA jotain mieltä perustelematta sitä ja vastaamatta sen kyseenalaistavien kysymyksiin. Emme kiellä mielipiteitänne, päinvastoin haluamme saada selville MITÄ ne OVAT, mutta ettehän suostu kertomaankaan; toistelette vain että sitä ja sitä mieltä olette. Ei siinä sitten edes haeta ymmärrystä, jollei sitä perustella, joten oma vikanne ettei oteta tosissaan, typerää toisia siitä on syyttää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      138
      3819
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      336
      2954
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      8
      1855
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      5
      1588
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1069
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      924
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      854
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      764
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      65
      731
    10. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      22
      708
    Aihe