Olenko onnekas

"Myrskystä huolimatta asuntoja myydään kiinteistönvälittäjien mukaan yhä lähes entiseen malliin, sillä jossakin on jokaisen asuttava.

Onpas naurettava perustelu, siis vuokralla ei voi asua vai? Itse asun Helsingin kantakaupungissa kaksiossa ja vuokrani on alle 500e/kk Nautin merinäköalasta ja ratikkapysäkki on lähes oven edessä. Ei, ei ole uskovainen mummo vaan Helsingin kaupunki vuokranantajana, siis tuskin on tulossa irtisanomisia tai suurta vuokran korotusta. Viimeksi vuokra nousi alle 2 euroa (ei siis neliöltä vaan koko asunnosta)
12515
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Itse asun tilavassa omakotitalossa rauhallisessa paikassa, isolla tontilla ja katselen lasteni leikkiä takapihan hiekkalaatikolla

Äänestä

omassa omakotitalossa asumisesta kuukaudessa noin 250 euroa ja neliöitä on sentään 135. Mutta jokainen tavallaan.

Äänestä
  • Omakotiasujana voi kyllä sanoa , ettei tuo voi pitää paikkaansa.

    Äänestä

  • höppön pöppöö kirjoitti:

    Omakotiasujana voi kyllä sanoa , ettei tuo voi pitää paikkaansa.

    sähköllä tai öljyllä.

    Meillä lämmitetään lämpöpumopulla sekä vesi että kämppä.

    Äänestä

  • jos lämmität kirjoitti:

    sähköllä tai öljyllä.

    Meillä lämmitetään lämpöpumopulla sekä vesi että kämppä.

    Siis lasket asumiskuluihin vain lämmityksen? no kyllähän se noin onnistuu, mutta minulla on kyllä muitakin kuluja.

    Äänestä

  • ketään syytellä? kirjoitti:

    Siis lasket asumiskuluihin vain lämmityksen? no kyllähän se noin onnistuu, mutta minulla on kyllä muitakin kuluja.

    lämmitys on suurin yksittäinen tekijä. Mutta kuten tästäkin viestistä ja varsinkin sen sisällöstä voimme päätellä, niin sinä olet TUHNU. Ja provosi oli epäonnistunut.

    Äänestä

Alkuperäiseen kysymykseen vastaan, että olet erittäin onnekas, sillä jos ostaisit kantakaupungista kaksion merinäköalalla, se maksaisi noin 300000e Pelkät lainanhoitokustannukset olisi noin 2000e/kk ja ehkä tuo maksamasi vuokra vastaa suunnilleen sitä yhtiövastiketta. Sinuna en kyllä edes harkitsisi oman ostamista.

Äänestä
  • Ei kai nyt kukaan hullu ota velkaa koko asunnon hinnan verran? Eivät pankit sellaista lainaa edes anna, sillä omia säästöjä pitää olla neljännes. Jos joutuu ottamaan lainaa vaikka 100.000 euroa, on lainan lyhennys esim. 500 euroa ja myös korot vähän vajaa 500 euroa kuukaudessa. Sillä tonnilla ei saa vuokrattua yhtä hyvää asuntoa. Tietenkin voi laskea, mitä pääomatuloja voisi saada sille 200.000 eurolle, joka oli ollut omaa rahaa ennen asunnon ostoa...

    Äänestä

  • kulut vähemmät kirjoitti:

    Ei kai nyt kukaan hullu ota velkaa koko asunnon hinnan verran? Eivät pankit sellaista lainaa edes anna, sillä omia säästöjä pitää olla neljännes. Jos joutuu ottamaan lainaa vaikka 100.000 euroa, on lainan lyhennys esim. 500 euroa ja myös korot vähän vajaa 500 euroa kuukaudessa. Sillä tonnilla ei saa vuokrattua yhtä hyvää asuntoa. Tietenkin voi laskea, mitä pääomatuloja voisi saada sille 200.000 eurolle, joka oli ollut omaa rahaa ennen asunnon ostoa...

    2002.Otin/sain 100% lainaa 165,000.Silloin pankit vielä myönsivät niitä.Varsinkin kun tämä oli uudiskohde.No vähän aikaan en usko että semmoisia lainoja saa ja hyvä niin.En tiedät mistä laskit sen 500 + 500 korot/kk 100 tonnin lainasta kun meillä alle tonnin/kk.

    Äänestä

olet tosi onnekas,

Äänestä

Välittäjät ovat nyt kyllä täysin väärässä. Minä asun sillan alla ja minulla on tyynyn sisällä 500000 euroa rahaa. Lähden kohta ostoksille ja ostan kantakaupungista kolmion.

Äänestä

No jos mielipidettä kysytään, niin olet luuseri! En itse ikinä asuisi vuokralla ja lihoittaisi toisen ihmisen lompakkoa. Sehän on järjetöntä. Lisäksi asuntosi on aika pieni (kaksio). Myös melu (ratikka ja muu liikenne) ja saaste (ratikka ja muu likkenne) eivät ole mielestäni onnen tekijöitä, päinvastoin!

Itse asun omakotitalossa (160 m2) rauhallisessa ympäristössä ja maksan vähitellen omaa pois. Mielestäni olen onnekas, koska ostin taloni 2000-luvun alussa ja lainat on kohta maksettu pois... Muukin perhe tykkää kovasti!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vai luuseri? kirjoitti:

"Myrskystä huolimatta asuntoja myydään kiinteistönvälittäjien mukaan yhä lähes entiseen malliin, sillä jossakin on jokaisen asuttava.

Onpas naurettava perustelu, siis vuokralla ei voi asua vai? Itse asun Helsingin kantakaupungissa kaksiossa ja vuokrani on alle 500e/kk Nautin merinäköalasta ja ratikkapysäkki on lähes oven edessä. Ei, ei ole uskovainen mummo vaan Helsingin kaupunki vuokranantajana, siis tuskin on tulossa irtisanomisia tai suurta vuokran korotusta. Viimeksi vuokra nousi alle 2 euroa (ei siis neliöltä vaan koko asunnosta)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu