BMW:n myynti notkahti.

Katsoin syyskuun tilastoja(ake), parissa kuukaudessa myynti noin puolittunut.
Talouden notkahdus taitaa osua keskivertoa pahemmin premium-merkkiin.
7949
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

BMW:stä ei tulekkaan kansanauto... jipiiii...

Äänestä

... niin. Ja hintojakin jo korotetaan; olin jo huolissani noista tarjoushinnoista. Onneksi eivät hyvitä mitään käytetystäm niin pysyy vain paremman väen autona, BMW näes.

Harmittaako, köyhemmät?

Äänestä

Ja kun ne taloudellisuusluvutkin olivat pelkkää kuplaa, menetti bemari laajasti asiakaskanta. Nyt jyrää mersun blue effic... ja seuraavaksi joku muu.

Äänestä

Tyypillinen Bemaristi on vähävarainen, joka ostaa autonsa osamaksulla tai pankkivelalla. Muut premium-merkit ostetaan käteisellä.

Äänestä
  • ..todellakaan käyttää. Pankit maksavat tällä hetkellä jopa 7% korkoa talletuksille, ja halvimmat todelliset osamaksukorot ovat 3,5% pinnassa. Eli voitko perustella, miksi kannattaa laittaa 50k€ käteistä kiinnni autoon?

    Äänestä

olemassa? huono ennuste. laman tullessa halukkuus maksaa keskinkertaisesta tuotteesta älyttömiä hintapreemioita romahtaa. tojo ja hyundai taitaa korjata takataskuunsa nämä(kin) markkinat.

Äänestä

Eikä lyhenne sitten tarkoita, että Hyvä Veli... Eli kun kattelee noita kirjoituksia niin kateushan sieltä paistaa taas läpi.

Juuri BMWtähän ei osteta velaksi. Jos ostaa näin kalliin auton, on myös varaa maksaa se käteisellä. 50k€ Bemarista hyvitetään 3-vuotiaana maks 25 tonnia, kun vaihdat uuteen! Tälläistä toimintaako luulette velalla pyöritettävän? Kyllä Bemarin omistajilla on oltava ihan omaa rahaa, muuten ei tuu mitään. Luulenpa, että ne 17 - 23k€ autot ostetaan velaksi, niissä välirahalainan ehtii sentään kohtuuerällä maksaa pois ennen seuraavaa autonvaihtoa.

Eli ihan vapaasti voitte lähteä siitä, että kun tyyppi ajaa Bemulla, taskusta löytyy myös tuohta, sen verran kallista lystiä se on. Pelkät pääomakulut nousevat paremmilla malleilla 1k€:oon/ kk. Joten voitte jatkaa kadehtimista ihan edelleen, te hiukan vähemmän menestynyt väki...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Joku vaan kirjoitti:

Katsoin syyskuun tilastoja(ake), parissa kuukaudessa myynti noin puolittunut.
Talouden notkahdus taitaa osua keskivertoa pahemmin premium-merkkiin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu