Kehottaisin vanoillislestadiolaisia
naisia lukemaan kyseisen kirjoituksen
Ylen sivuilta ja älähtämään Yleen päin.
Saako vanhoillislestadiolaisia naisia
nimitellä "kotitalouskoneiksi" Suomen
Yleisradion sivuilla?
http://atuubi.yle.fi/node/966
"...Ai siis mikä yhteisö. Tietenkin lestadiolaiset. Miesten maailma, jossa naiset ovat uskollisia, lapsia synnyttäviä kotitalouskoneita..."
naisia lukemaan kyseisen kirjoituksen
Ylen sivuilta ja älähtämään Yleen päin.
Saako vanhoillislestadiolaisia naisia
nimitellä "kotitalouskoneiksi" Suomen
Yleisradion sivuilla?
http://atuubi.yle.fi/node/966
"...Ai siis mikä yhteisö. Tietenkin lestadiolaiset. Miesten maailma, jossa naiset ovat uskollisia, lapsia synnyttäviä kotitalouskoneita..."
Vastaukset 10
Vanhimmat
ei ole tieteellisestä tutkimuksesta.!
Teksiti kertoo enemmän kirjoittajansa ennakkoluuloista, joiden perusteella hänen havaintonsa muodostuvat, kuin vanhoillislestadíolaisen perheen sisäisestä dynamiikasta.
Tyypillinen kirjoitus ihmisesltä, joka ei todennäköisesti voi käsitteeä, miten kymmenhenkisen perheen jäsenet voivat muistaa toistensa nimet.
Maailmassa monta on ihmeellistä asiaa...
tänä uusavuttomuuden aikakautena, minä voin sanoa selviäväni monenlaisista kodin taloustöistä ....etten ylvästellen sanois....kiitettävästi ja vielä kaikesta tästä touhun paljoudesta tykäten!!!!!
Niin että hyvillä mielin varmaan allkirjoitat sen että olet uskollinen, lapsia synnyttävä kotitalouskone.
Jos asiaa katsoo omasta vanhoillislestadiolasista sukulaispiiristä voi empiirisellä tutkimuksella todeta seuraavaa: Lapsia naisella yleensä 4-16. Ne joilla lapsia vähemmän, menneet yli kolmekymppisinä naimisiin jollin ura luotu 20-30v.
Muut todellakin ovat lapsia synnyttäviä "kotitalouskoneita" mitä ei tietenkään nykyaikana arvosteta kovin paljon. Kyllähän tämä voi olla joillekin ihan hyväkin vaihtoehto, mutta vl-liike itse on se, joka ei anna vaihtoehtoja, kaikkien on virallisesti mentävä sen vahvimman mukaan. Mutta vl-naiset kyllä aika kiltisti asettuvat tähän asemaan, kun se on yhteisössä niin ihannoitu asema.
kumma, että tässä synnytysasiassa mennään vahvimman mukaan mutta auta armias kun puhutaan vaikka tv:stä, sillon mennäänkin heikoimman mukaan!
Mutta aika kalpaten käy vl-äidille, joka tyytyy tähän kotitalouskoneen osaan. Jos käy niin onnettomasti, että jää yksin siinä vaiheessa kun 15 lasta on lentänyt pesästä ja aviomies sairastuu/kuolee, et saa pennin vertaa eläkettä!!!
terv. elävästä elämästä
Miksi irrotit lainauksen asiayhteydestä? Sait sen näyttämään muulta kuin mitä se on. Lausehan jatkui näin: "Eivät päätoimittajia, ja vielä vähemmän lesboja."
Tämä lainaus liittyi kokonaisuudessaan näihin veeällien lesbolausuntoihin.
Saivartelusi osui harhaan.
Sillä ei ole mitään merkitystä asian
kannalta että se oli irrotettu tuosta
mainitsemastasi loppuosasta. Kyse on
vain siitä, että onko tällainen¨
kielenkäyttö ("kotitalouskoneita")
erityisesti vanhoillislestadiolaisten naisten mielestä ihan ok ja onko se ok Ylen sivuilla.
Sitä paitsi mistä "veeällien lesbolausunnoista"
puhut? En ole nähnyt kuin yhden, Seppo Lohen lausunnon. Hän ei kai edusta kaikkia "veeälliä" eikä varsinkaan kaikkia "veeällänaisia".
Tälläkin palstalla moni vl lausui kiitoksensa luettuaan SL:n haastattelun. Kaivelepa vaan ketjuja taaksepäin (jos niitä ei ole poistettu).
Joo-o.
Onneksi myös perheelliset vl-miehet ovat kotitalouskoneita/ vaipanvaihtoautomaatteja/pyllynpyyhkimisguruja/ läsynkuulustelukoneita/ harrastuksiinkuljetusrobotteja
- kun asiaa tarkastelee keskinkertaisen keskiluokkaisen kaksilapsisen sohvaperunan näkökulmasta