Epäilen, että 10kk vanhalla pojallani olisi sammasta. Aiemmin ei tätä vaivaa ole meillä esiintynyt. Nyt tietysti rupesin jo stressaamaan sen hoidosta, koska se varmaan on kinkkisempää kuin vastasyntyneellä. Onko muiden tämän ikäisten äideillä kokemusta sammaksesta? Valkoista, pistemäistä katetta on kielen takaosassa, sen mitä nyt ruokaa syöttäessä näin. Suuhun ei anna katsoa. Joka puolella sanotaan, että pitäisi sivellä puolukkamehua tms., mutta mitenkä sivelet jos ei lapsi anna. Luin myös, että tutit ym. pitäisi desinfioida hoidon ajan ja sitten heittää pois. Mitenkäs sitten lelujen laita, tämän ikäinenhän laittaa kaikki suuhunsa? Pitääkö joka ikinen lelu puhdistaa?!?
Joo-o, täytyy huomenissa soitella neuvolaan mutta jos jollakin olisi tietoa hermojani helpottamaan niin olisin suuresti kiitollinen! (Vai voisiko kyseessä olla jokin muu kuin sammas?)
Joo-o, täytyy huomenissa soitella neuvolaan mutta jos jollakin olisi tietoa hermojani helpottamaan niin olisin suuresti kiitollinen! (Vai voisiko kyseessä olla jokin muu kuin sammas?)
Vastaukset 1
Vanhimmat
ja todella hyvin auttoikin ;D Muutaman kerran lusikalla mehua suuhun ja siinä se. Ei ole tullut takas.
Tosin tyttöni oli silloin parin kuukauden ikäinen.
Kokeile sitä sitruuna mehua se kirvelee kyl vissiinkin mutta toimii paremmin. ja on halvempaa kuin sammas lääkkeet.