Kipuja, kipuja!!

Hei!

Alussa vasta ollaan rv. 5 3 menossa, ja innoissaan jo odotetaan :D . Muutama huoli on kyllä..

Kovia, repiviä vatsakipuja ollut n. 3 krt (vk:t 4-5), yleensä yöllä. Ihan pitää huutaa ja "heilutella" itseä sängys ja vähän niinku "äkistellä.. :O että kivut helpottaa. Pahoinvointi yltyy noissa tilanteissa. Vuotoja ei oo ollu minkää laisia. Ja on hirveä nälkä koko ajan, ei voi olla ihan normaalia.?

Mikähän kyseessä???
olis kiva jos jollakin samanlaisii kokemuksii/ vinkkjä annettavana.
3366
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

ihan normaaliahan tuo on. Ton verran ku vasta viikkoja niin se alka kohtu totuttelemaan uuteen tehtävään ja kasvaa ja silleen. noita kasvukipuja tuntuu vieläkin (18 2) mutta ei niin vahvasti kun alussa. Ja pahoinvointi on ihan normaalia. Ja nälkä :D
Eli ihan normaalia kaikki. Toki jos haluat vain oman mielenrauhasi saada, soita terveyskeskukseen ja kysele niiltä tädeiltä vielä, mutta eiköhän hekin siellä sano että normaalianormaalia.

Äänestä

Ensimmäisinä odotusviikkoina on mullakin vaikka mitä kipuja (2 raskautta takana) ja kuumeilua. Kroppa yrittää päästä eroon oudosta tunkeilijasta! Samoin kohtu alkaa kasvaa, jne.jne. Ole niin kauan huoleti, kun vaan ei tule mitään vuotoja. Vauva pitää kovaa kiinni, jos vain on terve. Kohdun ulkopuolisissa raskauksissakin on kuulemma paljon kipuja, mutta käsittääkseni ne tulevat vasta joskus rv7-8 alkaen. Kohtahan voitkin jo soittaa neuvolaan ja aikaa varatessasi kysyä noista kivuista..

Äänestä
  • .. minä jo säikähdin kun on niin kauheen kovat noi kivut, toivotaan ettei mikään oo pielssä.

    Eikös sellainenkin mahdollisuus ole (olen lukenut/kuullut jostakin..) et kohtu alkaa "hylkiä" alkiota ja raskaus menee kesken..?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tuleva mami90 kirjoitti:

Hei!

Alussa vasta ollaan rv. 5 3 menossa, ja innoissaan jo odotetaan :D . Muutama huoli on kyllä..

Kovia, repiviä vatsakipuja ollut n. 3 krt (vk:t 4-5), yleensä yöllä. Ihan pitää huutaa ja "heilutella" itseä sängys ja vähän niinku "äkistellä.. :O että kivut helpottaa. Pahoinvointi yltyy noissa tilanteissa. Vuotoja ei oo ollu minkää laisia. Ja on hirveä nälkä koko ajan, ei voi olla ihan normaalia.?

Mikähän kyseessä???
olis kiva jos jollakin samanlaisii kokemuksii/ vinkkjä annettavana.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu