Milloin tulisi käydä otattamassa papakoe? Esim. onko siihen joku ikäraja, jonka jälkeen suositellaan vaikka ei ole harrastanut seksiä? :)
Kokeestahan näkee syövän, joka voi tulla kenelle tahansa.
Kokeestahan näkee syövän, joka voi tulla kenelle tahansa.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Jos ei yhdyntöjä, ei tarvita papaakaan.
Ei se papa-koe ole mikään pakollinen ihmejuttu, eikä ainakaan ennen 45-ikävuotta, jos ei irtosuhteita, tai tulehduksia.
Siis jos kokoajan sama partneri, niin aika turha tutkimus.
Papakoe suositellaan tehtäväksi 2-4 vuoden välein (riippuen paikkakunnasta) silloin kun on vakituisessa suhteessa. Irtosuhteita harrastavien tulisi käydä 1-2 vuoden välein vaikka pääsääntöisesti käyttäisikin kortsua.
jos et ole harrastanut seksiä, niin ei tarvitse tehdä papakoetta. Gynekologisessa tutkimuksessakaan ei tietääkseni tarvitse käydä ennen seksielämän aloittamista. Ei siis ole pakko käydä.
ole mikään turha tutkimus!!Pitää myös ehdottomasti ottaa ennen 45 ikävuotta..
Suhteilla ja tulehduksilla ei voi katsoa sitä,etteikö syöpään voi sairastua!!
Papa ei todellakaan ole turha tutkimus edes niille, jotka eivät harrasta yhdyntöjä. Jossakin määrin sukupuolielämän vilkkaus ja erityisesti vaihtuvat partnerit ilmeisesti vaikuttavat syövän syntyyn, mutta selibaatissa elävä EI MISSÄÄN TAPAUKSESSA OLE SILTÄ SUOJASSA.
Papa kannattaa otattaa muutaman vuoden välein, jos tilanne on vakaa (ts. ei sukupuolisuhteita tai vakiopartneri) eikä oireita ole, vanhemmiten tiheämmin, koska kohdunkaulan syöpä yleistyy vanhemmiten. Se tosin voi tulla hyvinkin nuorelle, esimerkiksi oma äitini kuoli kohtusyöpään (oikeastaan etäpesäkkeeseen) 37-vuotiaana. Silloin mitään joukkoseulontoja ei vielä ollut, mutta arvatkaa, käynkö minä joka kerta, kun kutsu tulee?
Joukkoseulontaan kutsutaan useimmissa kunnissa ensimmäisen kerran 30-vuotiaana. Siihen kannattanee viimeistään osallistua, vaikkei seksiä harrastaisikaan.
mutta nuo syövät voivat tulla aika aikaisin,joten kyllä se aina kannattaa ottaa.Seksillä ei ole mitään tekemistä syövän kanssa!!!
Parikymppisetkin voivat sairastua siihen..
on nimenomaan yhteys kohdunkaulan syöpään. 100% niistä, joilla on kohdunkaulan syöpä, on tiettyjä papilloomaviruksia, jotka tarttuvat yhdynnässä.
Jos ei ole ollut yhdynnässä, niin ei sinne papa-kokeeseen ole mitään kiirettä. Jos ei ole lisäksi mitään gynekologisia ongelmiakaan, niin ei ole kiirettä.
Voit aivan rauhassa odotella sitä, että olet aloittanut sukupuolielämän. Menet noin vuosi sen jälkeen papaan.
Jos et ole seksuaalisesti aktiivinen, niin voit hyvin odotella joukkotarakastusta. Iän myötä syöpäriski joka tapauksessa kasvaa.
Suurin yhteinen nimittäjä kohdunkaulansyövälle on hp-virus, jota tuolla papa-kokeella tutkitaan. Virus leviää yhdynnässä.
Aina on syytä muistaa, että muutos papassa ei tarkoita syöpää. Se on seulontakoe, jolla syövän esiasteet saadaan yleensä näkyviin vielä helposti hoidettavassa vaiheessa.
että papaa käytetään siis kohdunKAULAN syövän seulonnassa.