Mitä öljyä kannattaa laittaa talveksi C5:seen ettei huohotinputki taas kerran mene tukkoon ?
Mikä öljy talveksi C5:seen
Pikku Niilo
308086
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 30
Vanhimmat
käyttänyt Mobilin synteettisiä öljyjä, eikä koskaan ole lentänyt öljy pihalla. Ja pakkasiakin ollut lähemmäs 40 pahimmillaan.
Nykyisessä autossani (2.0 HDI autom.) on Mobil 1 ESP 5W-30. Ei mitään ongelmia.
Olen käyttänyt totalia niin kauan kun olen citroenillani ajannut (1987-). Käsitykseni mukaan total on kehittänyt öljynsä citroenin kanssa toimivaksi ja se toimii rankoissa olosuhteissa parhaiten. Ei tulee "hyytymisiä" huohotinjärjestelmään kuten monien muiden öljymerkkien kanssa (mobil/shell/castrol).
Mikä ihmeen öljy tuo mainitsemasi öljy on kun ei löytynyt laajasta Mobil vaikoimasta ?
Missä noin kylmää on ollut....Pakastimessako?
Sehän tulee tuo -40 heti -39 jälkeen. Niin oli ainaskin ennen. Silloin jäätyy kusikin kaarelle.
Ei ollut motonetissä.
autoasi nummela tuli vastaan.
pakkasia. Tännääkin talvena reilu viikko ennen pääsiäsiästä oli yli 35 astetta. Ja monena muuna talvena vielä kylmempää. Ei meidän pakastimessa noin kylmää ole.
kun et ESPiä löydä. Se on kohtuullisen uusi öljy ja tarkoitettu hiukkassuodattimisiin autoihin. Ja kohtuullisen arvokaskin, mutta pääkaupunkiseudulla ylivoimaisesti halvin paikka on ollutPuuilon kauppa (vanha korhosen myymäläkehäkolmosen varrella).
http://www.mobil1.fi/tuotteet.aspx
Mopili on halpisöljy jos puuilossakin myydään ;) Itse en lähtisi leikkimään halpisöljyillä.
Tässä tämä o-sonni on taas tyypillinen esimerkki täydellisestä paskanjauhajasta, jolla ei ole mitään hajuakaan asioista.
Ei sinua kukaan estä ostamasta samaa tuotetta vaikkapa Koivuhaan Vehosta. On sitä sielläkin myynnissä, mutta helvetin paljon kovempaan hintaan.
Leiki sinä vaan puuautoilla, ne sopivat sinulle oikein hyvin.
jotta se ei olisi "halpisöljyä"? Motonetissa kyseinen öljy maksoi tänään litran pullossa 15,90€ ja 4 litran astiassa 54,50.
Vastaavasti Mobil Super 3000 5W-40 26,90 / 4 litraa ja Teboilin Diamant diesel 5W-40 32,90.
Aika hinnakas "halpisöljy" tuo Mobilin ESP Formula.
SAE 80-90 mineraaliöljyä joskaan tämäkään ei kyllä takaa pakkasella perille pääsyä PSA:n tuotteilla.
Ei tuota mainitsemaasi viskositeettiluokkaa ole olemassakaan moottoriöljyissä. Olet pihalla asiasta kuin lumiukko talvella. Koetahan ottaa niitä dementialääkkeitäsi, että edes muistaisit kuka olet.
Vitsi kun oli juuri osittain siinä. Tuo viskositeetti luokka kun on vaihdelaatikkoöljyä, mutta PSA:n tekeleisiin nyt kun on sama mitä sinne lorauttaa. Öljyt kaduille niistä kumminkin roiskuu. Ennemmin tai myöhemmin. Täysin sopimattomia kyhäelmiä talvisiin olosuhteisiin.
Samaa vitsilinjaa näköjään jatkat. Voisit mennä jonnekin vitsi palstalle, siellä eivät ole tietoisia viskositeeteitä. Voisivat jopa nauraa.
Tällä noita juttujasi pidetään säälittävänä itsetunnon puutteena.
Tuskin kysyjällä mitään Sitikka on. Kunhan kirjoittelee lämpimikseen. Esson baarissa taitaa vetää.
Nyt on tullut ajeltua melkein 10 vuotta mehuSitikoilla, bensavehkeillä. Öljynä on ollut se standardi Mobil 1, eikä koskaan ole ollut mitään ongelmia. Ei ole ole syönyt, eikä sylkenyt. Taidan jatkaakin valitsemallani linjalla.
Esson tuotetta taas löytyy vaihdelaatikosta.
Esson baarista taas ei löydy mitään. Ei edes tietoa.
välttää parempien autojen jäteöljyt.
Itse aikanaan ajelin corollalla, mikä kulutti hiukan öljyä. Käytin meidän traktorin jäteöljyjä, aina kun koneeseen vaihtoi 8l moottoriöljyä, niin riitti corollaan pariksi viikoksi lisäysöljyjä, sen jälkeen faijan pösön jäteöljyillä jatkettiin. Ei ollu jäteöljyillä hukkaamis ongelmia.
sitikalla ja homma eikun jatkuu.
Niinpä köröttelen, että riittää tojotiin ja noita mitä muita niitä öljynsyöjäkinnereitä onkaan, niin tuota lisäysöljyä. Kyllä tuo öljynsaanti on kohtuullisesti turvattu kun noita PSA moottoreita on ainakin kuudessa automerkissä.
Kun näin hyvä käyttö on keksitty jäteöljylle niin kyllä nyt tulee ympäristö Nobel varmaan Suomeen.
Ite oon ajellut Mobilin rally formula 0W-40 öljyillä. Ei ongelmia.
Vaihella eri öljyt talveksi.? Eiks toi homma kuulu menneelle -60 luvulle.?
Kyllähän ainakin mun Saara pelaa mobililla ihan hyvin läpi vuoden.(5w-40).
Ei aavistustakaan mitä öljyä sinne pitää laittaa. Itsellä kun merkkihuolto tekee 20 000 km välein määräaikaishuollon, eikä öljyä ole sillä välillä tarvinnut lisätä koskaan. Ei kesällä eikä talvella, 20 000 km jälkeen öljytaso on lähes samalla öljytikun ylätasolla kuin huollosta tullessakin. Ei ole huohotinputki jäätynyt, eikä öljyä kulu muutoinkaan.
Eipä tuossa bensa-santussa ole ollut ikuna huohotinongelmia Mobilin litkujen kanssa.
Sitä huohotinriskiä voi vähentää tilkitsemällä se keula sillä viimasuojalla ja välttämällä pätkäajoa. Termostaatti tietysti on kunnossa???
Kovilla pakkasilla ei haittaa vaikka tukkisi loputkin keulasta. Kyllä lämpömittari kertoo, milloin on vällyjä liikaa. Ideahan on simppelisti se, että myllyn pitää ehtiä lämmetä ajossa, ettei sitä kylmäräkää kehity ja mehdollisesti jo oleva räkä sulaa. Jos autoa käytetään siten, että ensin 3km kauppaan taas takaisin sitten tenavat harrastuksiin toisen 3km suuntaansa ja takaisin, niin taatusti alkavat huohotinongelmat merkistä riippumatta. Niillä merkeillä joissa on imusarja edessä, tuo ongelma tulee vaan herkemmin.
On Total. Nyt kun käytät mobilia niin saaat välttää nurkka-ajoa ja tukkia autosi nokkaa kaiken maailman viritelmillä. Laitappa Totalia autoon ja lopeta vahtaaminen. Ei tule taatusti tukkeumia huohottinputkeen etc. Itse olen tämän kokenut henkilökohtaisesta kun siirryin Totaliin. Maksaahan se vähän enemmän mutta on siinä sen eteen etujakin varsinkin talvikäytössä. Kesällä on ihan sama mitä voiteluainetta moottoriin laitan talvella vain Totalia.
Ei mulla oo ollu minkään näkösiä ongelmia,kun olen käyttäny ympäri vuoden tota Mobilin 5w-40 öljyä. Ja työmatka yhteen suuntaan on vain n.6.5 km. Vaikka ei ehdi lämmetä kone kunnolla,ei se silti ole vielä ainakaan limpannu liemiä pihalle.
Noista öljymerkeistähän on samanlainen kaplakka, kuin automerkeistäkin.
Omassa ei tosiaan ole ollut ongelmia. Isot pojat ovat sanoneet, että nuo huohotinjutut on Mobilin ja Castrolin öljyillä kokolailla tuntematon juttu. Pahin riesa on niillä, jotka vielä käyttävät vanhan ajan mineraaliöljyjä, taitavat olla jo vähemmistö.
Ainoa tuttavapiirissä jolla on öljyt tulleet pihalle, on sellainen tapaus, joka ei edes tiedä mitä öljyä se autoa huoltava maahanmuuttaja-asentaja sinne kippaa.
Juhlavin kylmäräkä, minkä olen nähnyt tuli Shellin Superilla aikanaan tätini autossa. Oli tosin termari pimeenä ja lyhyttä ajoa. Venttiilikoppa oli täynnä sellaista mössöä, joka muistutti appelsiinivanukasta. En maistanut.
Voinu olla hyvääkin,,, :):)