Paniikkihäiriö homeesta?

Voiko homeisessa/kosteusvaurioisessa asunnossa n. 2vuotta asuminen aiheuttaa paniikkihäiriön kaltaista olotilaa?

Kaikenlaisia muitakin oireita on, mutta tuo minulla diagnosoitu "paniikkihäiriö" ja "masennus" on tosi outoja ja epätyypillisiä oireita.

Onko muilla altistuneilla esiintynyt tällaisia "häiriöitä"?
121010
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

paniikkihäiriö, kun kerroit sairastuneesi kosteusvauriosta.

Laita lääkärin nimi näkyviin, niin voimme vältellä häntä!

Äänestä

sekä masennus (mielialavaihtelut) ja paniikkihäiriö voi hyvin tulla mikrobien vaikutuksen vuoksi. Elimistö reagoi muullakin kuin pelkällä äänen menetyksellä tai poskiontelotulehduksella.


Keuhkojen hapensaanti heikkenee ja kun tulee tunne ettei saa ilmaa, on hyvin mahdollista saada paniikkihäiriökohtaus.

Äänestä
  • on vanha ja ilma ei kulje home ehtii saada itseensä happea ja jos näin on ollut kauaa ympäristön happi voi olla heikolla varsinkin talon sisällä.Mene enintään kuukaudeksi mökille tai muualle lomalle ja jos on helpottanut lomalla ollessasi talossasi on hometta jos talossa on hometta eikä sinulla ole varaa korjauttaa sitä tai muuta sinulle tulee stressi (todennäköisesti) sitten ajattelet että olet
    huono ja muuta kun sinulla ei ole rahaa korjauttaa sinulle voi tulla masennus

    Äänestä

Kyllä on sekä itselläni että muutamilla muillakin, joilla todettu home- ja kosteusvauriomikrobialtistus.
Itselläni jatkuva "epätodellinen olo" oli aivan sietämätön. Minusta on tullut todellinen homekoira. Saan oireet muutamassa minuutissa.Kun sairastuin viime vuonna, olin kolme viikkoa sydänosastolla, kun sydänfilmi meni sekaisin ja vietiin ambulanssilla sairaalaan. Epäilivät ensin myokardiittia (sydänlihastulehdus), sitten keuhkoemboliaa (keuhkoveritulppa) ja myös sydän- ja sepelvaltimosairautta. Infektiolääkäriltä kysyin lopulta, kun mitään näistä edellämainituista ei ollut, voisinko sairastaa allergista alveoliittia. Hän sanoi uskovansa, että näin on. Keuhkoputkentähystys kuitenkin epäonnistui, kun en saanut pyytämääni esilääkitystä. Olin tukehtua tutkimuksen aikana ja BAL huuhtelunäytteitä ei voitu ottaa. Ikinä en menisi altistuskokeeseen. Se voi olla dramaattista, jos tilanne jo entuudestaan huono.
Itselleni selvisi mistä on kyse, kun sairaalasta palattuani menin kahteen sellaiseen tilaan, joissa olin ollut aiemminkin (toisessa asunut). Sain hirvittävät hengenahdistukset ja olin tukehtua. Sen koommin en ole kumpaankaan tilaan mennyt ja tilanteeni on nyt vakaa. Saan kuitenkin järkyttäviä oireita nopeasti, jos vaikka lomamatkalla yövyn kosteusvauriorakennuksessa.

Jatkuva erittäin tuskainen olo oli silloin hirveää. Kuumeinen olo hirveine viluhorkkineen ja jäsensärkyineen päivästä toiseen kyllä teki ahdistuneeksi ja masentuneeksi. Ei ihme, että masennus- ja mielialalääkkeitä näille ihmisille määrätäänkin. Minulla tutkittiin ns. systeemisairautta, kun reumafaktori oli 240 (normaali arvo jossain 10-15 paikkeilla). Olen herkistynyt niin kammottavalla tavalla, että saan vähäisimmistäkin määristä näitä toksiineja ja aineenvaihduntatuotteita jo oireita.
Ikävintä asiassa on, että lääkärikunta tuntuu olevan melko lailla pihalla tämän sairauden kanssa. Sitä joko ei tunneta ja tunnisteta tai sitten se on niin ongelmallinen, yhteiskunnalle hirvittävän kalliiksi tuleva tms., että se ohitetaan.

Itse olen viime kuukausina juteltuani monien altistuneiden ja vakavasti sairastuneiden kanssa, tehnyt sellaisen johtopäätöksen, että osa sydän- ja sepelvaltimosairauksista, keuhkoklamydiasta, kuumeettomasta keuhkokuumeesta ja jopa syöpäsairauksista johtuu näistä joskus erittäin haitallisista ja vaarallisista toksiineista.
Tiedossani on pari kolme vakavasti vaurioitunutta koulurakennusta, joiden opettajakunnassa on monilla esiintynyt syöpäsairauksia.
Tutustuin viime vuonna sairaalassa vaikeasti sydänsairaaseen naiseen, jonka asumassa kerrostalossa oli todettu pahat kosteus- ja homevauriot. Hän kertoi, että syöpään sairastui moni ja muitakin sairauksia ilmeni poikkeuksellisen paljon. Myös taloa siivonnut henkilö oli sairastunut vakavasti.

Ennen maanviljelijöillä esiintynyt homepölykeuhko eli allerginen alveoliitti(tai ODTS) on vähentynyt, mutta nyt ihmisiä sairastuttavat tähän vakavaan sairauteen homeiset rakennukset.Tällaisia rakennuksia purettaessa pitäisi esim. työntekijöiden todella osata suojautua, koska purettaessa mikrobit tulevat hengitysilmaan tuhatkertaisina.

Äänestä
  • muutimme hometalosta erittäin sairaina pois. Tilasimme muuttomiehet, jotka myös pakkasivat tavarat. Kehoitimme heitä käyttämään hengityssuojaimia,mutta naureskelivat koko jutulle.

    Seuraavana päivänä kun tavarat piti kuljettaa pois, tulikin eri miehet. Kysyin missä eiliset kaverit ovat? Olivat sairastuneet.

    Itselläni todettiin keuhkoissa verestäviä keuhkorakkuloita. 4 kk kuluttua otettiin uudet kuvat ja tilanne oli jo aivan eri kun olimme saaneet asua puhtaissa tiloissa.

    Myrkkyjä tosiaan ovat homeet.

    Äänestä

  • hometalosta veks kirjoitti:

    muutimme hometalosta erittäin sairaina pois. Tilasimme muuttomiehet, jotka myös pakkasivat tavarat. Kehoitimme heitä käyttämään hengityssuojaimia,mutta naureskelivat koko jutulle.

    Seuraavana päivänä kun tavarat piti kuljettaa pois, tulikin eri miehet. Kysyin missä eiliset kaverit ovat? Olivat sairastuneet.

    Itselläni todettiin keuhkoissa verestäviä keuhkorakkuloita. 4 kk kuluttua otettiin uudet kuvat ja tilanne oli jo aivan eri kun olimme saaneet asua puhtaissa tiloissa.

    Myrkkyjä tosiaan ovat homeet.

    Otin yhteyttä kuivausfirmaan ja tämän firman omistaja kertoi itse oireilevansa jo ja joutuvansa suojautumaan.

    Välillä hirvittää, kun homerakennuksia purkavat ja saneeraavat eivät suojaudu. Mikä mahtaa olla heidän terveystilansa ennen pitkää?

    Miten mahtaa käydä homekoirien, jotka käyvät nuuskimassa hometaloja ym?

    Äänestä

  • monenkirjava oireisto kirjoitti:

    Otin yhteyttä kuivausfirmaan ja tämän firman omistaja kertoi itse oireilevansa jo ja joutuvansa suojautumaan.

    Välillä hirvittää, kun homerakennuksia purkavat ja saneeraavat eivät suojaudu. Mikä mahtaa olla heidän terveystilansa ennen pitkää?

    Miten mahtaa käydä homekoirien, jotka käyvät nuuskimassa hometaloja ym?

    tiesivät kyllä että kyseessä on paikkakunnan kuuluisa hometalo.

    Jos ei ole tietoa tai ei halua tietää tai luulee olevansa kuolematon, niin sitten puretaan ja hengitetään hengästyneenä työn touhussa itiöt keuhkoihin. Se on tyhmyyttä,varsinkin kun on varoitettu.

    Äänestä

  • ei käytetä riittävää suojautumista tänäkään päivänä. Tiloja remontoidaan ja oppilaita opetetaan samaan aikaa, ei ole edes osastointia ja kenelläkään ei minkäänlaisia suojaimia. Onko siis ihme, että sairastuneita riittää jonoksi asti?

    Äänestä

  • Ne valehtelevat tietoisesti. Nykyään arvauskeskusta voitaisiin jo kutsua nimellä "valehtelukeskus", koska niin yleisiä nämä kosteusvaurio-ongelmat ovat.

    Puheesi on muuten 100 % faktaa. Yhdyn niihin täysin.

    Äänestä

kyllä se masentaa jos on todella väsynyt eikä syytä väsymykselle löydy. Veriarvot (pvk) voivat olla normaalin puitteissa mutta väsymys kaataa sänkyyn eikä jaksa. Väsymys ja masennus ovat melko läheisiä tuntemuksia,ainakin silloin kun muita masennuksen selkeitä oireita ei ole.

Masentunut ei jaksa suoriutua esim. siivoamisesta,ruoanlaitosta eikä jaksa huolehtia itsestään. No ei jaksa väsynytkään.

Miksei lääkärit halua selvittää väsymyksen syytä,vaan tekevät siitä heti masennuksen ja resepti lääkitykselle on melkein valmiiksi kirjoitettu. Jos kyseessä on kuitenkin homeista johtuva väsymys, se ei hoidu masennuslääkkeillä.

Onhan sitä täälläkin jo monesti ihmetelty että missä on lääkäreiden asiantuntemus homeoireilevien kohdalta. Tapauksia on jo niin paljon että varmasti jokainen lääkäri on niihin törmännyt. Sokeina he diagnosoivat kaiken masennuksen piikkiin. Montakohan eläkkeelle hakevaa masennuspotilasta onkin homesairaita?

Äänestä

Itse altistuin homeelle kaikissa toimistoissani, mitä työnantaja aina tarjosi käyttöömme. Kun astmaoireet alkoivat, hengitys oli vaikeaa, alkoi myös ns paniikkihäiriö. Kun on vaikea hengittää astman vuoksi, tulee sitten hyperventilaatio. Mulla on nyt lääkitys myös ns panikointiin. Kun astma ei ole tasapainossa, pakko pitää Seroxat-lääkitys.Jo kuusi vuotta sitten alkoi hengitystietulehdukset alati ja ylilääkäri työterveyshuollossa kirjoittanut epikriisiini että ikäisekseen erittäin paljon käyntejä työterveyshuollossa! Mutta kukaan ei laittanut minua astmatutkimuksiin,luulivat varmaan luulosairaaksi. Nyt astma niin paha ettei meinaa rauhoittua!Välillä mainintoja olisiko taas paniikkihäiriötä? En ole sellainen ihminen joka kärsisi paniikkihäiriöstä normaalisti.Työterveyshuollossa on vielä paljon oppimista astman diagnosoinnista ja hoidosta. Viimeinen lääkäri sanoi kun olin saanut astmadiagnoosin, että älä tule enää tänne mene suoraan keskusairaalaan minä en ymmärrä enää, kun astma ei rauhoitu.

Äänestä
  • pokkaa sanoa tai sitten ei ole tietämystä, että homeesta saadun astman hoidon ehdoton edellytys on altisteiden välttäminen. Jos altistut, niin keuhkoputket supistuu ja jos vaan altistut lisää niin se jatkuu ja jatkuu. Vain altistumisen välttäminen auttaa, mutta sepä onkin tässä valtiossa vaikeaa, kun niin monet julkiset rakennukset on homeessa. Harvoilla lääkäreillä on munaa sanoa totuus.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


onko mahdollista? kirjoitti:

Voiko homeisessa/kosteusvaurioisessa asunnossa n. 2vuotta asuminen aiheuttaa paniikkihäiriön kaltaista olotilaa?

Kaikenlaisia muitakin oireita on, mutta tuo minulla diagnosoitu "paniikkihäiriö" ja "masennus" on tosi outoja ja epätyypillisiä oireita.

Onko muilla altistuneilla esiintynyt tällaisia "häiriöitä"?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu