Minkälainen halloween kutsukortti???

Sapiens sapiens

Tietääkö kukaan mitään hyvää kotitekoista kutsukorttia ?? Joku ihan tavallinen.Viimevuonna tehtiin musta kortti jossa etupuolella oli kurpitsan kuva ja toisella puolella kutsu ja pikku haamu. En viittisi tehdä samanlaista.
Kenelläkään ehdotuksia ?? Tarvisin myös apua puvun suunitteluun Taas viime vuonna oli vain jätesäkit päällä ja kasvomaalaukset.

Kertokaa jos tiedätte.Tosin olen kolunut jo kaikki paikat mitä tiedän joten turha valitella että ''etsiä vaan itse''.Osoite ehdotukset,peli vinkit,ohjelmavinkit yms ideat tulevat varmasti käyttöön !! ??

5

3957

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jos olet..

      oikeasti joka paikan kolunnut, niin pitäisi itsellään olla ensin jotain idean tynkää asusta/hahmosta.

      zombie, vampyyri, piru, kuolema, ihmissusi, luuranko, hirviö, tuhma lääkäri,

      elokuvahahmoja:freddy grueger, jason voorhees, kaunan tyttöhahmo, michael myers, jack skellington,

      pelle, prinsessa, mario, eläinhahmo, munkki, nunna, poliisi, lääkäri, hoitsu, palomies, merirosvo/tar, sheriffi, cowboy, muusikko esim KISS hahmo,

      Onpa joo vaikea keksiä.. Nuokin heitti vaan ihan hatusta. Kotoa et saa juurikaan mitään, eti oheismateriaalia asuusi netistä esim. punanaamio tai kirpputoreilta.

      Kortti? tuokin tosi vaikeaa. Leikkaapa vaikka jotain hahmoja, tee etupuoli glitterillä, liimaa paperia muuta sälää ja taakse kirjoita kutsu. Voit käyttää vaikka O:n tilalla pääkalloa (tarroja esim)

      KIRJASTOKIN on olemassa, sieltä saa ideoita esim noihin kortteihin.

      Jos olet muka joka pakan kolunnut ja et ole löytänyt, et ole kolunnut tarpeeksi. Pyydä äitiäsi seuraavan kerran järjestämään IhQ:t Bileet!!!

    • Kilokalori

      kortit niin että etsin netistä kuvan (tässä tapauksessa varjokuva vampyyrista kävelemässä rappusia) ja sitte etsin netistä dracula - fontin.
      teksti kuvan päälle ja tulostin. leikkasin kuvan irti ja liimasin kartongille.

      • halloweenfreak

        Mun halloweenjuhliin tulee sellaset kutsukortit et esim.leikataan ja koristellaan kurpitsan tai jonkun muun halloween "olion" näköseks. Sitte niihin laitetaan koodinimi esim. kurpitsa ja sit ku ne vieraat tulee nii paikkojen kohalla lukee koodinimi ja se jonka koodinimi täsmää paikan kaa nii se menee istumaan siihen.


    • Tenduliini

      Itse olen tehnyt pari vuotta sitten sellaisen kutsukortin joka oli tehty mustatsta pahvista. Ensin leikkasin pahvista sopivan kokoisen palan ja taitoin sen keskeltä että kortista tulisi sellainen aukaistava... Sitten kun olin tyytyväinen otin lyijukynän ja hennosti hahmottelin kortin kanteen hämähäkin seitin niin että keskusta jäi kortin oikeaan alakulmaan. Seitistä näkyi siis neljäsosa. Sitten hahmottelin vasempaan yläkulmaan hämähäkin. Lopuksi vahvistin viivat valkoisella puuvärillä. Valkoinen näkyy todella hyvin mustassa pahvissa^^ Sitten käänsin kannen ja kirjoitin sisälle kutsun samalla valkoisella kynällä. Koska ne olivat sellaiset bileet joissa jäädään yöksi loppuun kirjoitin listan tarvittavista tavaroista. Laitoin sinne: Ota uni mörkösi mukaan! Sinne voi myös laittaa: Ota verinen pureskeltu hammas harjasi ja veritahnasi mukaan. Tällaisia voi keksiä hlposti ja paljon kunhan se asia mitä tarkoitetaan tulee selville. Kannattaa koristella vielä korttia vähän ja sitten vain kirjoitata saajan nimen.

      Olen nämä itse kehitellyt^^

    • Tenduliini

      Kauniin halloween koristeen voi itse tehdä^^

      Tarvitset: jonkin styroksi palan(paksun leveän), Sakset, liimaa, kuivuneita lehtiä, muovihämähäkkejä, seittiä, pieniä lepakoita(vaikka pahvisia), risuja, koriste kurpitsan ja erivärisiä nauhoja ("paperi nauhoja")

      Ota styroksi pala ja ala sommittelemaan lehtiä siihen. Ota sakset ja tee styräksiin pieniä reikiä. LAita reikiin vähän liimaa ja laita lehden kanta reikään niin että se jää pystyyn. "Metsä". Töki risuja sinne tänne. Laita kurpitsa lähelle etureunaa ja liimaa kiinni tyroksiin. Laita seittiä lehtien päälle. Laita seitin päälle muutama lepakko. laita etureunaan naruja ja tee niistä rusetti.(ei kurpitsan eteen vaan pysty reunaan) Liimaa hyvin. Sitten sinulla on kaunis Halloween metsän pienoismalli. Metsään voi laittaa myös pihlaja nmarjoja. JA jos haluaa aidomman ja hienomman näköisen voi spreimaalata styröksin ennen muita hommia. Tämä koriste on helppo ja nopea tehdä. Tämä on minun oma kehittelemäni suunnitelma. Siihen voi myös laittaa jotain muuta mutta se ei saa tulla liian täyteen! Tällaisia voi tehdä myös jolu ja pääsiäis aiheista^^ toivottavasti oli apua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      67
      5927
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      349
      5749
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      93
      4731
    4. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      12
      2235
    5. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      18
      2048
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      52
      1952
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      43
      1870
    8. Martina vuokraa yksiötä

      Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      251
      1211
    9. Jokaisella tytöllä on supervoimansa

      Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan
      Sinkut
      203
      1114
    10. Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!

      Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka
      Maailman menoa
      64
      1061
    Aihe