Pääkirjoituksessaan (Martti Merilinna) ruotii suomalaisen rakentamisen alennustilaa ja hänen sanomaansa on helppo yhtyä.
"Hyvä rakennesuunnittelu ei yleensä näy rakennuksesta ulospäin"
"Tässä yhteydessä myös rakennusvalvonnalla on koko toimialana syytä katsoa peiliin. Rakennustarkastajien tulisi edustaa sitä kokemusta, mikä mahdollisesti rakennesuunnittelijoilta puuttuu"
Siinä se 'kunnallinen rakennustarkastus' ja lisänä em. tarkastajien vastuun kantaminen?
"Hyvä rakennesuunnittelu ei yleensä näy rakennuksesta ulospäin"
"Tässä yhteydessä myös rakennusvalvonnalla on koko toimialana syytä katsoa peiliin. Rakennustarkastajien tulisi edustaa sitä kokemusta, mikä mahdollisesti rakennesuunnittelijoilta puuttuu"
Siinä se 'kunnallinen rakennustarkastus' ja lisänä em. tarkastajien vastuun kantaminen?
Vastaukset 6
Vanhimmat
kuin päästään eroon vääristyneestä kotimainen on aina parasta / vain Suomalaiset osaa - ajattelusta.
Muutaman talon rakentaneena olen huomannut, että suunnittelijat valitsevat "minimilujuuden" mukaan materiaaleja (esim. palkit ym.).
Oon joskus jonkun suunnittelijan kanssa keskustellutkin asiasta. Ovat sitä mieltä, että kun laskelmien mukaan kestää, on turha maksaa järeämmästä tavarasta. Mikä on tietysti täysin oikein.
Ratkaisuksi voisi esittää lakiin muutoksia esim. suuremmista "varoista" kestävyyden suhteen, mikä tietysti lisää rakennuskustannuksia.
".. mikä tietysti lisää rakennuskustannuksia."
Lähinnä pienentävät VOITTOJA.
Rakennus valvojat puuttuvat useinkin suunnittelijoiden tekemiin virheisiin. Liian monesti on vain niin että suunnittelija ei annna muuttaa jotain kohtaa rakenteista vaikka yritetään selittää.
Kaleva: Lujuuslaskennan taso heikko
(18.10. 07:22)
Rakennusalan asiantuntijat ovat huolissaan lujuuslaskennan tasosta Suomessa, kertoo sanomalehti Kaleva. Suuri osa rakennusinsinööreistä jää pian eläkkeelle, eikä alan koulutus ole riittänyt paikkamaan eläkesumaa.
Valtion teknillisen tutkimuskeskuksen tutkimusprofessori Alpo Ranta-Maunus arvioi, että kunnollisia lujuuslaskelmia ei pian osata tehdä, koska teoreettisen rakennusmekaniikan opiskelu on nykyään niin harvinaista.
Tampereen teknillisen yliopiston professorin Ralf Lindbergin mukaan nykyään huomio kiinnittyy energiansäästöön ja kosteusasioihin, kun ennen keskityttiin kantavaan runkoon.
Oma osansa on myös rakennusalan entistä kovemmalla hintakilpailulla, joka tuottaa heikkoja kattorakenteita.
Parhaillaan on käynnissä useita suuronnettomuustutkimuksia rakennesortumista. Viimeksi syyskuussa katto romahti ahvenanmaalaisessa koulussa ja kuopiolaisessa kylpylässä. (STT)
http://www.jippii.fi/jsp/forum/thread.jsp?b=kotijasisustus&t=1402