Onko mahdollista sekoittaa viime vuotinen vasa ja aikuinen hirvi?
Onko kellään sattunut että olis ollu vaikeaa tunnistaa?
Onko kellään sattunut että olis ollu vaikeaa tunnistaa?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
kaikki on mahdollista jos ei ole tarkkana.määrätyt tuntomerkit kun tietää ja on tarpeeksi kokemusta niin ei pitäisi sattua tunnistus virheitä!
Mitähän ne määrätyt tuntomerkit ovat, kiitos vaan sinulle 30 06 etukäteen
Viimevuotisella vasalla on vaaleanpunainen täplä vasemmassa perseposkessaan. Tämä täplä katoaa heti, kun vasa muuttuu tämänvuotiseksi.
Ei voi siis olla tämän helpompaa erottaa niitä toisistaan. Eikä tätä tuntomerkkiä kukaan ole määrännyt! Se vain on tietty tuntomerkki. Nyt sinäkin tiedät sen.
Ei kuule pidä paikkaansa.
Ammuttiin tänään viimevuotinen vasa, eikä sillä ollut mitään punaista täplää vasemmalla puolella, katsoin vielä oikealtakin, mutta ei ollut sielläkään.
sitten se ei ollut viimevuotinen vasa. Järjen käyttö on sallittua, jopa toivottavaa.
tunnistus virhettä tule. Aikuinen se on se mullikin. Nurin vain. Onhan tietenkin näitä ahneita porukoita missä jätetään mullit ampumatta lihapainoon vedoten. Mutta ei meillä.
Ammuin isokokoisen vasan, vaikka se oli emänsä mukana niin piti katsella monta kertaa ennen liipaisua. Jos olisi ollut emästään erossa niin ei olisi näyttänyt yhtään vasalle.
Ruhopainoltaan tämä oli vain 15kg kevyempi kuin edellisellä viikolla ammuttu mullikka.
Vain ihanneolosuhteissa yleensä pystyy kaikkia tuntomerkkejä tutkimaan.