Onks jenkkilässä paremmat hoidot?

Kateseli "Huippumalli haussa" ohjelmaa ja siinä eräs huippumallikilpailija kertoi Tyra Banksille tippa linssissä että 3kk sitten hänen ihonsa oli vielä 78%:sesti psoriasiksen peitossa. Ja Tyra sanoi siihen:"ja nyt olet malli..." Mikä hoito voi viedä psorin niin nopeasti?
7966
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Ainakin valohoidot!! Kävin koko kesän kolme kertaa viikossa valohoidoissa ja eipä ole tällä hetkellä kuin muutama pieni piste iholla. ja jos valohoitojen aikana myös ottaa niitä joitain lääkkeitä jotka altistavat valolle enemmän eiköhän parantumista ala tapahtua.
Ei tietysti tehoa kaikkiin varmaankaan.
En tiedä miten lasketaan tuo prosenttimäärä mikä ihosta on tervettä ja mitä psorin peittämää mutta kyllä olin melko lailla joka kohdasta pisteiden peitossa ennen valohoitoja, ainoa paikka missä niitä ei ollut oli rinta ja yläselkä.

Ja luulen että jenkeissä ollaan myötämielisempiä lääkkeitä ja tehokkaita hoitoja kohtaan vaikka olisivatkin vaarallisempia pidemmällä ajalla, kun miettii sen maan kauneusleikkauksia, botoxin käyttöä, lääkäreihin luottamista jne.

Äänestä
  • ja jos vielä haluat juonipaljastuksen kisasta voin kertoa että se caridee... voittaa.

    Äänestä

ole hoito joka on alkuperäisnimeltään bull shit! Ei mikään poista moista psoria. Valohoito toki auttaa, mutta tuleehan psori kuitenkin suht nopeasti aina takaisin....

Äänestä
  • mitä mahdat tarkoittaa suht nopealla?? minkälaisia kokemuksia sulla sitten on valohoidoista ja psorin palautumisesta. ootkos montakin kertaa käynyt ja kokenut??

    Äänestä

Googlettelin vähän ja Caridee on kertonut käyttäneensä Raptiva-nimistä hoitoa, joka annetaan pistoksina. Aikamoisia sivuvaikutuksia sillä saattaa olla.
http://www.raptiva.com

Äänestä

Kyse on näistä uusista erittäin hintavista suoraan immunijärjestelmään vaikuttavista hoitomuodoista.

Tehokkuudeltaan nämä hoidot ovat ilmeisesti vähintään samaa luokkaa kuin valohoito todennäköisesti huomattavasti parempia.

Suomessa turvaudutaan näihin hoitoihin vasta sitten kun valohoidot, metotreksaatti, yms ovat koluttu läpi. Tämä johtuu todennäköisesti hoitojen tähtitieteellisestä hintalapusta ja suuremmista riskeistä. Vuosittaiset kustannukset ovat kokoluokkaa kymmentätuhatta.

Valohoito on paljon kustannustehokkaampaa ja sen haittavaikutukset tunnetaan paremmin.

Jenkkilässä voi olla niin, että vakuutus maksaa osan... Ja noh, jos sinulla on rahaa takataskussa ja haluat ihosi näyttävän kauniilta niin...

Huolimatta riskeistä täytyy myöntää, että itse olisin "kiinnostunut" kyseisestä lääkityksestä jos minulla olisi siihen varaa. Koen, että mahdollinen parempi elämänlaatu olisi ehkä mahdollisten haittavaikutusten arvoista.

Äänestä
  • parempaa kuin nämä okasolusyöpää aiheuttavat valohoidot,mietitäämpä

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Totta vai ei? kirjoitti:

Kateseli "Huippumalli haussa" ohjelmaa ja siinä eräs huippumallikilpailija kertoi Tyra Banksille tippa linssissä että 3kk sitten hänen ihonsa oli vielä 78%:sesti psoriasiksen peitossa. Ja Tyra sanoi siihen:"ja nyt olet malli..." Mikä hoito voi viedä psorin niin nopeasti?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu