..puhuteltiinko sinua? MIltä tuntui? Miltä parannuskehoitus tuntuu nyt?
Lestadiolaisuudesta lähtiessäsi
tamel
121081
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
... olla ihan aiheellinen gradun aihe
Miten kävi, kun lestoista lähdit? Itkivät isä ja äiti, että helvettiin olet menossa, kun ainoa oikean uskon hylkäät? Heidän ahdistuksensa yhtä aitoa kuin sinun halusi lähteä. Ja rypeä synnissä. TEhdä kaikkea kiellettyä - jos ei kuitenkaan rikoksia.
Eräs ystäväni haukkui minut helvettiin, toinen alkoi itkeä hysteerisesti ja kolmas sanoi rukoilevansa palaamisen armoa. Ja niin edelleen... Eräs tuttava sanoi minun syyllistyneen itserakkauden syntiin. Kysyin häneltä, mitä muita syntejä olen tehnyt ja pyysin häntä erittelemään syntini.
Olin lähtöpäätökseni tehnyt ennen asian ääneen sanomista ja tuollaiset em. reaktiot tuntuivat varsin vaivaannuttavilta.
Nykyään parannuskehotukset tuntuvat typeriltä ja asiattomilta, vaikka ymmärränkin niiden esittäjien tuntevan minusta huolta.
miksi arvelet heidän reagoineen niin kuin reagoivat?
Mitä silloin tapahtuu, kun henkilö kokee tuskaa toisen sielun vuoksi?
Mitenkään väheksymättä tuskan aitoutta, niin tekee mieli kysyä, mitä se tuska noin psyykkisessä mielessä on. Mikä on alitajunnan osuus siinä?
Tuska on tietty syvällä lestadiolaisessa uskonkäsityksessä. Mutta voiko olla, että henkilö kohtaa siinä myös jonkun torjutun puolensa? Siis että on itse miettinyt lähtemistä eikä ole selvittänyt sitä loppuun asti itselleen?
Kokemukseni: Uskosta irtaantuessani eräs uskovainen naapurin täti yritti asiaa selvittää ensin hyvin kauniisti ja lempeästi Jumalasta, parannuksesta puhuen. Kun huomasi, ettei jutuillaan ollut piirun verran tehoa vielä keskenkasvuiseen tyttäreen, täti suivaantui pikkuhiljaa ja kiihdytti itsensä semmoiseenkin uskon paloon, että lopulta kaivoi helvetin tulikivet ja kuvaannollisesti paiskasi ne päälleni. Lupasi kiljuen ja kirkuen, että palan helvetin tulissa.
Eräs sukulainen, perheenisä, jolla siihen aikaan kaikki 14 lasta olivat uskomassa, vuodatti krokotiilin kyyneleitä. Aikaisemmin sama mies ei millään tavoin ollut huomioinut minua, nyt hoksasi oikein ruveta kyynelehtimään. Samainen isä on saanut kyynelehtiä muutaman kerran, omasta pesueestaan taitaa uskossa olla vielä pari lasta.
Eikä tämäkään ole feikki, vaan koettuja tosijuttuja.
Varmasti alitajunnalla on osuutta asiaan. Hysteeriset kohtaukset nousevat käsittääkseni myös jostain muusta kuin toisen puolesta tunnetusta sielunhädästä.
eipä oo kukkaa puhutellu eikä käskeny tehä parannusta, paitsi ehkä äiti mutta ei sekää suoraan oo sanonu. Tietää ettei oo hyötyy.....
Yritettiin puhutella, mutta kun huomasivat, että en ole pätkääkään kiinnostunut asiasta, lopettivat siihen. Tuntui tosi vapauttavalta, koska voin nyt ajatella myös omilla aivoillani; voin vaikka katsella joskus telkkaria, juoda lasillisen viiniä tai vaikka kossupaukkuja. Voin myös kuunnella halutessani kevyttä musiikkia ja viedä lottokupongin kioskille yms... Voin käydä myös kirkossa ja osallistua Jumalanpalvelukseen, käydä ehtoollisella ja osallistua muutenkin seurakunnan toimintaan. Minulla on rauha sydämmellä ja usko Jumalaan vaikka en ole lestadiolainen. Jokaisen tulee ymmärtää oikean ja väärän ero ilman mitään sääntöjä.
Ihan uteliasuudesta kysyn, että ilman mitä sääntöjä. Vl:t kun ei millään tunnusta sitä, että on olemassa mitään sääntöjä.
Ei kukaan säännöistä puhukaan. Sen sijaan opetetaan, että "hyvän omatunnon voi säilyttää, kun ..." Esim. hiuksia ei värjätä, jotta hyvä omatunto säilyisi.
Mitä tekemistä hiusten värjäyksellä on hyvän omantunnon kanssa?? Vai oleko niin paatunut jo etten ymmärrä yhteyttä? ;) Enemminkin kannattaisi olla huolissaan omantunnon säilymisestä hieman oleellisimmissa asioissa kuten esimerkiksi valehtelemisen, varastamisen ym suhteen eikä keskittyä niinkän hölynpölyyn. Se vie vaan turhan kauas oikeasti tärkeistä asioista.
...periaatteessa mitään sääntöjä ei ole mutta käytäntö on eri. Esim. jos lestadiolainen ostaa kotiinsa TV:n, tai käy baarissa oluella, niin katsotaan, että se ei ole soveliasta lestadiolaiselle. Siitä voi seurata hoitokokous, jossa nuhdellaan "maailmaan eksynyttä". Jos tämä hoitokokous ei auta ja meno jatkuu samanlaisena, erotetaan jäsen käytännössä yleensä niin, että muut lestadiolaiset lakkaavat pitämästä mitään yhteyttä ko. henkilöön/perheeseen. Nykykäytöntö voi ehkä vaihdella myös eri rauhanyhdistyksissä, mutta tälläinen käytäntö oli ainakin jokunen vuosi sitten vielä hyvin yleistä.