Mistä voi johtua se että mulla oli paineet 145/95 vaikka olen hoikka, syön terveellisesti, en polta ja juo, ja harrastan juoksemista aktiivisesti.
Mittautin paineeni ja mulle oli täys ylläri että se oli noin korkea.
Voisiko se johtua vaikka ylikunnosta kun oon tässä viime kuukausina tehnyt aika rankkoja juoksutreenejä sekä treenannut salilla.
Kannattaako mennä lääkäriin nyt heti vai oottaa vähä aikaa???
Korkeat paineet
4
1136
Vastaukset
- paineet kuriin
Olin matkalla Sveitsissä ja jouduin kääntymään lääkärin puoleen, kun verenpaineet heilahtivat kattoon, ilmeisesti työstressi oli syynä.
www.dialyse-zentrum.com Sattumalta menin dialyysiin erikoistuneen lääkärin puheille, kun hänellä oli klinikka hotellini lähellä. Sieltä sain lääkkeet ja tilanne normalisoitui. Lääkäri kertoi, että munuaissairauksien takana on usein korkea verenpaine, joten laittakaa paineet kuntoon, jos ei liikunta auta, niin sitten lääkkeillä. - Ihmetyttää
Minlle tuli tunne, kun tein nopeita liikkeitä ja katsoin vaikkapa nopeasti kattoon, että pää jää jotenkin jälkeen. Ennen en ollut kokenut moista tunnetta, paitsi kuumeessa olessani aikapäiviä sitten. Mittasin paineet ja ne olivat 158/98 (vai miten päin nuo luvut pitää ilmoittaa). Odottelin jonkun aikaa ja mittasin uudestaan. Nyt ne olivat 146/103. Ennen mittausta olin lötkötellyt ainakin tunnin ja liikunnastakin oli aikaa useita tunteja. Minulla ei ole kuumetta, ei yskää, ei nuhaa, ei siis minkäänlaista flunssan tuntua tms. Onko nuo lukemat kovinkin hälyttäviä?
Olen kuitenkin melko hyväkuntoinen, koska liikun päivittäin noin tunnin ja lisäksi treenaan selkä ja vatsalihaksia noin 20 min/vrk. Tupakoin noin 15-20 savuketta päivässä, alkoholia en käytä juuri lainkaan, mitä nyt saunassa muutaman keskarin viikottain. Olen laihduttanut vuoden sisällä noin 15 kg ja tavoite olisi vielä saada pois noin 5 kg. Eli laihdutustahtikin on ollut melkoisen matelevaa. Ruokailutottumukseni ovat kohdallaan. Eli ylipainoakaan ei enää ole. Ikää minulla on 52 vuotta ja olen nainen.
Voisiko nuo korkeat lukemat todellakin tulla siitä, että vedän itseni hikeen lähes päivittäin? - microlife
voi vaivata myös hoikkia, liikuntaa harrastavia, hyvät elämäntavat omaavia ihmisiä. Ei verenpainetauti iske vain lihaviin ja huonokuntoisiin ihmisiin. Jos (lähi)suvussasi on jollakin korkea verenpaine, voi tilanteesi johtua sukurasitteesta.
Mielestäni sinun kannattaa käydä lääkärissä ja sopia yhdessä läärärin kanssa miten tästä eteenpäin. Usein edetään niin, että tarkkaillaan verenpainetta tietty aika ja katsotaan sitten mitä tehdään. Kerroit liikkuvasi paljon, joten ainakaan liikunnanpuutteesta ei ole kyse. Ylikuntoako...en osaa sanoa sitä.
Mars siis lääkäriin!- vaikka olen mies
54v. Viimeksi, kun kotona mittasin, olivat 145/95. Mulla on lääkitys Enalapril-ratiopharm 20mg, jonka otan aamuisin. Olen huomannut, että jos käytän natriumglutamaattia aterian yhteydessä, paineet nousevat hirveän ylös. En enää ikinä popsi E621:tä sisältäviä eineksiä ja roskaruokia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien1592960- 502258
- 2352203
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes2472016Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva261720Työvoimatoimisto
Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve451511Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä831470- 1331254
Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?
😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo3171070Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli65915