liian moderneja autot

minusta noi formula autot ovat liian moderneja
jotta kilpailtaisiin kuka on paras kuski .
ja mielestäni liian yli palkattuja tuohon puuhaan.
vielä 70 luvulla kilpailut olivat kuskien kisoja
koska se voitti kisan kuka uskalsi ajaa äärirajoilla ja ottaa riskin että saattaa menettää henkensä.
eipä noi kuskit näytä ajavan nyky autoilla äärirajoillaan ja autot ovat niin turvallisiakin
mitä ne oli ennen.
390
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Tarkoitus ei ole kisata siitä, kenellä on vähäisin itsesuojeluvaisto, vaan siitä, kuka osaa ajaa parhaiten. Emme halua lisää Sennoja, Villeneuveja ja Petersoneja.

OK, nykyään autolla on kuskia suurempi merkitys, mutta niin oli jo 70-luvulla. Graham Hill voitti 60-luvulla BRM:llä ja Lotuksella maailmanmestaruudet, mutta umpisurkealla yksityistiimiautollaan ei pärjännyt lainkaan.

Äänestä
  • Ennen oli paremmin,kesät jatku lokakuulle asti.Formula hommatkin aivan toista maata.
    Niin ja yhden seinähullun suusta kuulin että viimeinen kunnon Mersu tehtiin 1982.

    Äänestä

  • riittää kirjoitti:

    Ennen oli paremmin,kesät jatku lokakuulle asti.Formula hommatkin aivan toista maata.
    Niin ja yhden seinähullun suusta kuulin että viimeinen kunnon Mersu tehtiin 1982.

    kyllähän toi oikeesti on aika surkeeta puuhaa
    jos sarjassa on kaksi valmistajaa jotka pystyvät
    käytännössä mestaruudesta kamppaileen,joten oikein ei tunnu mm sarjalta,mutta niihän se on
    rallissakin sama homma.
    ja rahahan se tässäkin pelissä on n1, vaikka toyota ei vielä ookkaan päässyt kärkeen mutta kehitys työhän vaatii vuosia,muistan kun villeneuve voitti williamsilla mestaruuden niin
    hän meni uuteen talliin jolla oli rahaa mutta olihan se selvyys että ei sillä pelillä mestaruuksia voiteta. no villeneuve sai paljon rahaa mitä hän luultavasti hakikin.
    oishan se ideana mahtavaa jos kaikilla ois sama
    peli mutta silloin keksittäis muut konstit millä
    jotain kuskia suosittaisiin toista enemmän.
    suurta pelleilyähän toi on mutta silti seuraamisen arvoista.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


70 luku oli f1 ssä parasta. kirjoitti:

minusta noi formula autot ovat liian moderneja
jotta kilpailtaisiin kuka on paras kuski .
ja mielestäni liian yli palkattuja tuohon puuhaan.
vielä 70 luvulla kilpailut olivat kuskien kisoja
koska se voitti kisan kuka uskalsi ajaa äärirajoilla ja ottaa riskin että saattaa menettää henkensä.
eipä noi kuskit näytä ajavan nyky autoilla äärirajoillaan ja autot ovat niin turvallisiakin
mitä ne oli ennen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu