tyhjäkäynti epätasainen

Mistähän moinen johtuu,kun ajaessa ja kiihdyttäessä ei tunnu mitään epätasaisuutta,mutta tyhjäkäynnillä hieman onnahtelee,tuntuu kuin jokin pytyistä jättäisi väliin tai tekisi ylimääräisiä lyöntejä?
4892
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Lue vikakoodit ensin.

Äänestä

liikkeelle, eli koetapa nyt aluksi laittaa pullo jäänestoa tankkiin - joskus se vesihelmi tekee kiusaa näillä vuodenajoilla.Kokemusta on
Kyllä ne fiksummat konstit ehtii sitten kokeilla.

Äänestä
  • sitäkin kokeilla.Aikaisemmassa mazdassa en 14:ta vuoteen käyttänyt jäänestoa eikä ongelmia.Ehkä nämä nykyautot on herkempiä.Toisaalta jäähdytysnestettä kuluu hieman,että saattaa olla pahvissakin vuoto.Pitää tutkia.

    Äänestä

Mulla oli 2.0 l sebringissä justiinsa kuvailemasi kaltaista pätkimistä tyhjäkäynnillä. Tuntui siltä kuin yksi lyönti jäisi aina joskus väliin.

Vaihdoin siihen tulpanjohdot ja tämän jälkeen ei ole pätkinyt. Viallisen tulpanjohdon olisi luullut vaikuttavan myös ajossa joten oire ei minusta oikein selvästi tulpanjohtovialta vaikuttanut. No, pääasia eittei pätki enää...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sebu-04 2.7 kirjoitti:

Mistähän moinen johtuu,kun ajaessa ja kiihdyttäessä ei tunnu mitään epätasaisuutta,mutta tyhjäkäynnillä hieman onnahtelee,tuntuu kuin jokin pytyistä jättäisi väliin tai tekisi ylimääräisiä lyöntejä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu